Konwencja wyborcza PiS w Olsztynie. W tle protesty KOD-u i ratowników medycznych [ZDJĘCIA, WIDEO]

Konwencja wyborcza PiS w Olsztynie. W tle protesty KOD-u i ratowników medycznych [ZDJĘCIA, WIDEO]
Prezes Rady Ministrów, Mateusz Morawiecki, podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Stolica Warmii i Mazur jest kolejnym miastem wojewódzkim, w których Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało konwencję wyborczą. W spotkaniu uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński i kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna, Michał Wypij. Nie obyło się jednak bez demonstracji ze strony Komitetu Obrony Demokracji, a także ratowników medycznych.

- To nie jest bój o władzę. To jest bój o zmiany, jakich oczekują nasi rodacy - tymi słowami otworzył konwencję wyborczą w Parku Naukowo-Technologicznym w Olsztynie - Marcin Domian, doradca wojewody warmińsko-mazurskiego, a zarazem przewodniczący lokalnych struktur Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości.

Jako pierwszy podczas konwencji wyborczej głos zabrał prezes PiS, Jarosław Kaczyński, który podkreślił, że jego partia ma odwagę przeciwstawiać się możnym tego świata, jeśli chodzi o polskie interesy.

- Zamiast drogi korzyści wybraliśmy drogę pod górę, choć lecą na nas lawiny kamieni. To gwarancja naszej wiarygodności - mówił prezes PiS w Olsztynie, po czym przywołał ostatnie trzy lata rządów.

I dodał: - Możemy się odwołać do tych zapomnianych, trudnych lat 2005-2007, ale przede wszystkim do tych trzech lat. My robimy to, co zapowiadaliśmy i mamy odwagę karać tych, którzy czynią zło, także z naszych szeregów - wskazywał Kaczyński. I dodał: - Można by iść inną, mięciutką, nic nie zmieniającą a zapewniającą różne korzyści drogą. My wybraliśmy drogę pod górę, bardzo pod górę i jeszcze do tego jesteśmy obrzucani kamieniami. Spadają na nas lawiny. Ale idziemy tą drogą i to jest gwarancja naszej wiarygodności. Także w samorządach.

Następnie głos zabrał kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna, Michał Wypij, który otwarcie przyznał, że ostatnie dwie dekady dla Olsztyna są czasem zmarnowanych szans.

W swoim przemówieniu Wypij sporo miejsca poświęcił emigracji zarobkowej, a także traktowaniu przez miejskich urzędników lokalnych przedsiębiorców.

- Oni czują się traktowani przez ratusz jak obywatele drugiej kategorii - mówił Wypij. - Nikt ich tutaj nie chce słuchać. Mówią, że czują się jedynie dostarczycielami podatków, gdzie rano wjeżdżają do firmy, a po godzinie 16 nie mogą z niej... wyjechać, bo prezydent zrobił im wielką dziurę pod firmą. To jest przykład firm z ulic Wojska Polskiego, czy też Kościuszki.

Według Wypija miasto powinno w większym zakresie wykorzystać kapitał ludzki, który oferuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także stworzyć możliwość rozwijania nowych technologii.

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości "pomyślność naszych małych ojczyzn będzie tylko wtedy, gdy będzie dobra współpraca rządu i samorządu".

Właśnie tymi słowami wywołany został Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, który w ponad dwudziestominutowym wystąpieniu przyznał m.in. że na Warmii i Mazurach obserwujemy pewną mozaikę kulturową, która przyczyniała się i jednocześnie przyczynia do umacniania polskości.

Jak zaznaczył szef rządu, Prawo i Sprawiedliwość chce "rozbijać układy, przebijać szklane sufity, tworzyć perspektywy rozwoju dla młodych pokoleń".

- Stoimy przed wyborem między Polską rozwoju a zastoju, Polską marzeń Polaków a marzeń niektórych naszych sąsiadów - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odniósł się także względem kandydata na prezydenta Olsztyna.

- Wierzę, że Michał Wypij właśnie ruszy tę ziemię z posad niemożności, z posad marazmu - mówił szef rządu.

Po czym dodał: - Tutaj, jeden z największych synów tej Ziemi - Mikołaj Kopernik, któremu mówiono, że to nie ma sensu, co on robi, podobnie z resztą jak nam, też mówili że się nie da, ale i on miał racje i my mieliśmy rację. Tak, żeby rzeczywiście nie była to ziemia, z której ludzie uciekają, ale do której przyjeżdżają nie tylko dla jej absolutnie unikalnych walorów krajobrazowych czy turystycznych, ale żeby była to ziemia rozwoju, a nie zastoju.

Przed, jak również w trakcie konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, przed budynkiem OPNT protestowała kilkudziesięcioosobowa grupa przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji. Zgromadzeni wywiesili kilka transparentów z hasłami takimi jak "Dojna zmiana", czy też "Konstytucja najwyższym prawem w Polsce".

Swój wyraz dezaprobaty wobec polityki rządu wyrażali także ratownicy medyczni, który - jak mówili - mają dość skandalicznie niskich uposażeń.

Komentarze (15)

Dodaj swój komentarz

 • rębacz 2018-09-25 13:17:10 82.139.*.*
  przyjechała banda pisowców, w tym jeden w randze premiera zakłamany bankster, który nachapał się dziesiątki milionów złotych z nie zapłaconych Polsce podatków przez obce korporacje w tym przypadku bank
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Ryszard Ochódzki 2018-09-24 10:25:53 83.6.*.*
  Na konwencji Pan Kaczyński wyraził swoje niezadowolenie z wyroków, jakie zapadają w sądach. Dlatego PiS przejmie sądy i wtedy wyroki będą po myśli Pana Prezesa i Pan Prezes nie będzie musiał być niezadowolony.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 3
 • Eee 2018-09-23 11:00:33 83.9.*.*
  Niech się mury pna do góry Niech kominy mają pion. Trwa dziarska Budowa Państwa PiS . Oddziały posuarow są karne zdecydowane i rozmodlone. Wcześniej lub później zasilą polityczną glebę. Usłuźny głupiec jest gorszy od wroga.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 21 6
 • henryka 2018-09-23 08:39:11 195.136.*.*
  Po co zachęcacie do komentowania jeżeli wycinacie komentarze.(oczywiście nie obraźliwe)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Kopernik2 2018-09-23 00:48:56 83.46.*.*
  Podobno PO to księgowi i drobni przedsiębiorcy? Juz liczę dni do wyborów. Rozmawiałam z proboszczem na temat mszy w związku z przegraną grzymowicza i jego przystawek. Odprawi mszę za free. To jest prawdziwy patriota
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 5
 • Dość kłamstwa 2018-09-23 00:36:00 77.254.*.*
  Pisuary przestańcie kłamać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 13
 • Bezpartyjny 2018-09-22 17:46:48 88.156.*.*
  Nieważne jak kto się nazywa. Ważne czy dba i wspiera Twoje interesy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2
 • gamonie 2018-09-22 16:23:41 88.156.*.*
  Konstytytucja...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 15
 • AntyFRO 2018-09-22 16:07:37 77.113.*.*
  Przekaż jest prosty , PiS wygra wybory na 99% i albo będzie prezydent z PiSu albo Olsztyn zobaczy kasę z rządu jak świnia niebo....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 8
 • terwqer 2018-09-22 15:53:26 95.160.*.*
  Po co oni tu przyjechali. Dalej chcą mamić. Mam nadzieje, że mieszkańcy warmii i mazur nie będą populistami
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 33 11
2147382000