Przy ul. Towarowej powstaną budynki socjalne. Miasto rozstrzygnęło przetarg

Przy ul. Towarowej powstaną budynki socjalne. Miasto rozstrzygnęło przetarg
Przy ul. Towarowej ma powstać pięć budynków z 56 mieszkaniami spcjalnymi
Fot. Mirosław Arczak

Ratusz wybrał ofertę na budowę nowych budynków socjalnych, które powstaną przy ul. Towarowej w Olsztynie. Pomysł ten wzbudza wiele kontrowersji, część lokalnych polityków uważa, że powstanie tam „getto”.

Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę budynków przy ul. Towarowej, gdzie stanie pięć budynków z 56 mieszkaniami socjalnymi. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo, w pobliżu inwestycji znajduje się schronisko dla bezdomnych, dlatego miasto uznało, że budowa mieszkań w tamtym miejscu to najlepsze rozwiązanie.

Wszystkie złożone oferty są droższe niż przewidziano. Ratusz na ten cel posiada 12,472 mln zł, a najtańsza oferta wyniosła 13,471 mln zł (przedsiębiorstwo budowlane z Biskupca). Inny z wykonawców oszacował wartość inwestycji na 13,55 mln zł. Urzędnicy mają zamiar rozstrzygnąć przetarg i będą szukać brakujących pieniędzy. Część kosztów pokrywa Bank Gospodarstwa Krajowego, który przeznaczy na ten cel 8,7 mln zł.

Przypomnijmy, że lokalizacja mieszkań socjalnych wzbudza kontrowersje. Radny Mirosław Arczak twierdził, że bliskość schroniska dla bezdomnych sprawi, że tamtym rejonie powstanie „getto” (W Olsztynie przy ul. Towarowej powstaną mieszkania socjalne. Radny Mirosław Arczak krytykuje ten pomysł).

Podobne zdanie mają lokalni przedstawiciele partii Lewica Razem, którzy wskazali, że na całym świecie odchodzi się od systemu gromadzenia ludzi niżej uposażonych w jednym miejscu (Posłanka Magdalena Biejat z partii Razem w Olsztynie: ''Rządowy pakiet wsparcia kredytobiorców to leczenie aspiryną złamanej nogi'').

Miasto dysponuje ponad 4 tys. mieszkań socjalnych i komunalnych. Jednak kolejka wciąż jest długa, na lokum czeka około 330 rodzin. W ubiegłym roku oddano do użytku „samotniaka”, który przeszedł gruntowny remont. Liczba lokali została zmniejszona ze 196 do 84 (16 z nich przeznaczonych jest dla osób niepełnosprawnych). Obecne mieszkania mają powierzchnię od ok. 30 mkw. do 70 mkw. 22 z nich jest jednopokojowych, 57 – 2-pokojowych, a 5 – 3-pokojowych. Każde mieszkanie posiada własną toaletę i aneks kuchenny. W lutym ubiegłego roku wprowadziły się tam pierwsze rodziny (Nowi lokatorzy wprowadzili się do ''samotniaka''. Czy odmienią to owiane złą sławą miejsce? [ZDJĘCIA]).

Zakład Budynków Komunalnych w Olsztynie ma obecnie do wykonania 804 eksmisji, z czego w 613 przypadkach Zakład musi zapewnić lokal socjalny o niższym standardzie.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Mieszkańcy Olsztyna 2022-05-27 11:07:13 88.156.*.*
  Razem łatwiej będzie tych straceńców kontrolować, jakiś film był gdzie im obroże wybuchowe zakładali jakby opuszczali zonę, może warto się zastanowić nad tym pomysłem?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • Mieszkańcy Olsztyna 2022-05-27 00:12:31 46.204.*.*
  Na leśnej jest miejsce, tam można zrobić, w sumie miejscowi też większość zadłużeni na lata
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
 • .R.O. 2022-05-26 23:31:42 31.60.*.*
  Jaki tok myślowy przyświecał decydentom, o lokalizacji mieszkań socjalnych w pobliżu schroniska dla bezdomnych? Jakie argumenty przemówiły? Bardzo mnie to interesuje. Bardzo. Chciałbym osobiście pogratulować pomysłodawcy…
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 5
 • oinzcu 2022-05-26 20:25:47 31.60.*.*
  W ostatnim czasie w Olsztynie masowo wycinają katalizatory z samochodów. Dlaczego olsztyn.com.pl milczy? Policja bezradna jak zwykle.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 0
2147382000