Poseł Michał Wypij zapytał ministra infrastruktury o ryzyko utraty dofinansowania na budowę dworca Olsztyn Główny

Poseł Michał Wypij zapytał ministra infrastruktury o ryzyko utraty dofinansowania na budowę dworca Olsztyn Główny
Michał Wypij
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Michał Wypij, parlamentarzysta z ramienia Porozumienia, złożył we wrześniu interpelację do ministra infrastruktury ws. olsztyńskiego dworca. Polityk obawia się, że termin rozpoczęcia prac nie zostanie dotrzymany, przez co PKP SA utracą unijne dofinansowanie.

Olsztynianie mają już dość telenoweli pt. „Budowa dworca Olsztyn Główny”. Od lat nic nie zmienia się w tej sprawie.

W sierpniu PKP SA, czyli właściciel obiektu, wyłonił wykonawcę tej inwestycji, jednakże ten zrezygnował po dwóch tygodniach (Wyłoniony w bólach wykonawca zrezygnował z budowy dworca PKP!).

Teraz komisja przetargowa po raz kolejny przeanalizuje oferty. Po wyłonieniu wykonawcy oferenci będą mogli złożyć odwołania. Na koniec Urząd Zamówień Publicznych przeprowadzi kontrolę zamówienia.

– Po zakończeniu tych procedur będzie możliwe podpisanie umowy z wykonawcą, a w konsekwencji, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, rozpoczęcie prac budowlanych związanych z inwestycją. Planujemy, że budowa dworca kolejowego Olsztyn Główny rozpocznie się jeszcze w tym roku, natomiast dokładny termin ich zakończenia będzie wynikał z momentu podpisania umowy z wykonawcą – przyznał Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA (PKP SA nie tracą czasu. Zapowiedziały, że budowa dworca rozpocznie się w tym roku).

Opóźnienia przy wyłonieniu wykonawcy zszokowały także posła Michała Wypija z Porozumienia. Parlamentarzysta złożył interpelację w tej sprawie do ministra infrastruktury.

Zwrócił uwagę, że dworzec był wybudowany w 1971 roku, a obecnie jest uznawany za jeden z najbrzydszych obiektów tego typu w Polsce.

Od wielu lat jego stan woła o kompleksową modernizację. Niedawno Polskie Koleje Państwowe SA rozstrzygnęły przetarg na budowę nowego dworca. Jak podały jednak branżowe media, do podpisania kontraktu nie doszło, ponieważ wyłoniony w postępowaniu przetargowym wykonawca nie przystąpił do podpisania umowy.

– możemy przeczytać w interpelacji.

Michał Wypij zadał kilka pytań ministrowi o to, jakie kroki podejmą PKP w przedmiocie budowy nowego dworca, jaką kwotę kolejarze planują przeznaczyć na prace, kiedy olsztynianie będą mogli zacząć korzystać z nowo wybudowanego obiektu (pytanie dotyczyło także peronów, infrastruktury torowej i tunelu), czy aktualna pozostaje dotychczasowa koncepcja budowy nowego dworca oraz jeszcze dwa inne, ciekawe pytania.

Wypij zapytał bowiem o relacje między współwłaścicielami obecnej bryły, co jest o tyle interesujące, ponieważ między PKP SA a Retail Providerem (właściciel części autobusowej) narastał konflikt o ostateczny wygląd tego obiektu. Pisaliśmy o tym w artykułach pt. PKP pokazało projekt budynku Dworca Głównego w Olsztynie [WIZUALIZACJE] oraz PKP SA: ''Nie chcemy, żeby dworzec był tylko dodatkiem do galerii''.

Wypij zauważył także, że inwestycja budowy dworca jest finansowana przez Unię Europejską z programu Polska Wschodnia. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest to, aby budowa rozpoczęła się w 2021 roku, a zakończyła w 2023 roku.

W związku z tym pytam: Na jakim poziomie jest ryzyko utraty dofinansowania budowy nowego dworca Olsztyn Główny, jakie to są kwoty, w jaki sposób minister infrastruktury oraz PKP SA i PKP PLK SA zamierzają zminimalizować te ryzyka i nie dopuścić do utraty dofinansowania?

– dodał poseł Wypij.

Komentarze (14)

Dodaj swój komentarz

 • Y 2021-09-24 16:08:09 5.184.*.*
  Co tam we Wrocławiu słychać, wszyscy zdrowi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Janusz Pisiewicz 2021-09-23 16:08:10 95.160.*.*
  Zdążymy zanim Pan Naczelnik wyprowadzi nas z Unii, za ucho?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 6
 • Warmia FAN 2021-09-23 12:41:00 37.30.*.*
  Brawo !!! I to jest gospodarz . A nie prezydent , nie jest właścicielem dworca to już ma wy.... na to w jak uwłaczających warunkach czekaj ludzie na pociąg / autobus . To jest SKANDAL, chyba nie ma gorszego dworca w całej Polsce . Wstyd dla włodarzy Olsztyna .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 10
 • .R.O. 2021-09-23 10:16:29 5.184.*.*
  Dobrze pyta. Dobrze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • Janusz Platfusiewicz 2021-09-23 09:58:14 37.109.*.*
  Wszystko przez Arbuza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Gazeta Aleksandra Łukaszenki vel. Michnika 2021-09-23 09:54:23 62.68.*.*
  Borys Budka przechodzi do PISu 🤡sprawdzone info. A wy dalej wierzycie w tą iluzje.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 7
2147382000