Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2024-03-28 08:30

Redakcja

Plebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu

Plebania w Orzechowie zostanie uratowana. Wniosek w tej sprawie trafił do urzędu
Budynek dawnej plebanii w Orzechowie należący do Archidiecezji Warmińskiej zostanie poddany gruntownej renowacji
Fot. materiały prasowe, spółka Projekt Rybaki-Łańsk

Budynek dawnej plebanii w Orzechowie należący do Archidiecezji Warmińskiej zostanie poddany gruntownej renowacji. Spółka Projekt Rybaki-Łańsk przywróci jej dawny blask. W odnowionym obiekcie mają być prowadzone działania edukacyjne upamiętniające dziedzictwo Orzechowa i południowej Warmii, a także izba pamięci błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

reklama

Historia Orzechowa sięga XVI wieku. Osada powstała w 1575 roku w dobrach Kapituły Warmińskiej. Na początku XX wieku zbudowano tu kościół św. Jana Chrzciciela oraz towarzyszące mu plebanię i cmentarz katolicki. Wieś została wyludniona w okresie PRL na skutek działań pobliskiego ośrodka wypoczynkowego Urzędu Rady Ministrów w Łańsku. Ówczesne władze państwowe i PZPR dążyły do likwidacji wioski i przejęcia gruntów z przeznaczeniem m.in. na tereny łowieckie. Doprowadziło to do opuszczenia plebanii. Teraz ten należący do Archidiecezji Warmińskiej obiekt otrzyma nowe życie. Wszystko za sprawą spółki Projekt Rybaki-Łańsk, która w Rybakach wybuduje hotel, a oprócz tego wyszła z inicjatywą realizacji wielu inwestycji społecznych.

Orzechowo to dla historii regionu miejsce ważne i cenne. Dlatego bardzo zależy nam, aby wspólnie ze stroną kościelną poddać renowacji budynek dawnej plebanii. W najbliższych latach będzie to przestrzeń edukacyjna służąca mieszkańcom i turystom. – mówi Rafał Szczepański, prezes spółki Projekt Rybaki-Łańsk. – Bardzo starannie przygotowaliśmy projekt rewitalizacji. Chcemy zachować jak najwięcej oryginalnych elementów zabytkowych architektury warmińskiej – dodaje Rafał Szczepański.

Inwestor, spółka Projekt Rybaki-Łańsk, wesprze generalny remont budynku. Jego stan wymaga gruntownych prac. – Remont i przebudowa plebanii mają za zadanie przywrócenie jego pierwotnej formy architektonicznej, poprzez usunięcie wtórnych przybudówek od strony północnej i południowej oraz odtworzenie w elewacji południowej oprawy wejścia w formie schodkowego detalu. Planowana jest rekonstrukcja stolarki okiennej i drzwiowej według zachowanych historycznych wzorców oraz rekonstrukcja elementów wystroju, takich jak piece kaflowe, ozdobne drzwi wraz z ościeżnicami czy drewniana klatka schodowa – zaznacza Krzysztof Tyszkiewicz, wiceprezes odpowiadającej za projekt renowacji pracowni architektonicznej Juvenes-Projekt.

W odnowionej plebanii powstanie izba pamięci. Będzie opowiadać o historii tego miejsca. W salach wystawienniczo-edukacyjnych znajdzie się informacja o tym, że w Orzechowie w sierpniu 1953 roku – ledwie miesiąc przed swoim internowaniem – przebywał kardynał Stefan Wyszyński. Na ekspozycji nie zabraknie też upamiętnienia leśników zamordowanych podczas II wojny światowej. Pamięć o nich jest tu żywa – w 2020 r. zasadzono 105 dębów na cześć zamordowanych w Katyniu.

Co ważne w kontekście wysokiego potencjału turystycznego Orzechowa, parter plebanii zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a na terenie wokół powstanie miejsce odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery. Budynek będzie wyposażony w ogólnodostępne toalety dla odwiedzających.

Prace ruszą już wkrótce. Nasza spółka jest w trakcie procedowania niezbędnych formalności. Złożyliśmy już wniosek o wydanie warunków zabudowy. Przygotowujemy też wystąpienie do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

Chcemy, by to ważne dla Orzechowa, ale i całej Warmii miejsce jak najszybciej zostało udostępnione dla mieszkańców i turystów. Mamy nadzieję, że stanie się dla nich miejscem integracji i edukacji – podkreśla Rafał Szczepański.

Plebania w Orzechowie - stan aktualny

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • Nyno 2024-04-05 16:46:16 78.30.*.*
    Czy zachowały się płyty nagrobne z cmentarza który był przy kościele ? Jeśli tak to co z nimi będzie, jeśli nie to co się z nimi stało ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Hdhdhhd 2024-03-28 23:32:38 5.173.*.*
    Świetna wiadomość.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
  • Sofi 2024-03-28 11:39:58 5.173.*.*
    Super !
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5

www.autoczescionline24.pl