„Plastyk” wzbogaci się o salon wystawowy

„Plastyk” wzbogaci się o salon wystawowy
Salon wystawowy będzie przeszklony, dzięki czemu przechodnie będą mogli oglądać wystawę z zewnątrz
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na rogu ulic Partyzantów i Lanca powstaje nowy, przeszklony pawilon. Jak się okazało, jest to salon wystawowy, którym zarządzać będzie Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie.

14 czerwca nastąpi otwarcie salonu. Rozpoczniemy od tzw. Wielkiej Wystawy Otwarcia, na której będzie można podziwiać prace 10 naszych absolwentów. Wystawa towarzyszy obchodom 30-lecia powstania placówki. Niemniej jednak zaraz po obchodach jubileuszowych nastąpi demontaż wystawy celem dokończenia całej inwestycji. Głównie w otoczeniu obiektu. Mieszkańców Olsztyna serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy od 1 września – powiedział w rozmowie z nami Aleksander Kuberski, dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego im. E. Mendelsohna w Olsztynie. 

Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Sztuka i Środowisko, które działa na rzecz uczniów i absolwentów placówki. Organizacja zaprosiła do współpracy 10 absolwentów: malarkę Annę Drońską, światowej sławy street-artowca Bartosza Świąteckiego, rzeźbiarza Adama Cieślaka, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu Mateusza Kozieradzkiego, architekta Cyryla Kotwickiego, konserwatora zabytków Tomasza Poznysza, rzeźbiarza Tomasza Radziewicza, ceramika Piotra Nowaka, filmowca Adama Smoczyńskiego i rzeźbiarza Tomasza Gwiazdę.

Wystawę będzie mógł obejrzeć każdy mieszkaniec Olsztyna w dniach od 1 września do 30 listopada. Co dalej? Dyrekcja placówki już ma w planach kolejne przedsięwzięcia.

Następnie zostanie zorganizowana wystawa tegorocznych dyplomantów, wśród których jest m.in. Weronika Preker, która otrzymała stypendium artystyczne z rąk prezydenta Olsztyna – wyjaśnia dyrektor Kuberski.

Co ciekawe, obiekt jest przeszklony, aby można było oglądać eksponaty bez konieczności wejścia do środka.

Salon wystawowy powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W 2017 roku szkoła złożyła wniosek podlegający ocenie w trybie konkursowym. Udało się zdobyć I miejsce w kraju, co za tym idzie, uzyskano dofinansowanie w wysokości 1,75 mln zł. Koszt inwestycji to ok. 3,2 mln zł. Pozostałą kwotę przekazał organ prowadzący szkołę tj. Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

  • 100%olsztyniak 2019-05-15 21:48:17 81.156.*.*
    O.k. ale troche za mała kubatura
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • Ryszard Ochódzki 2019-05-15 12:08:52 83.6.*.*
    Podoba mi się koncepcja tego salonu wystawowego, a z pewnością podniesie też morale samych uczniów liceum.
    Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść