Piotr Jastrzębski dla Olsztyn.com.pl: ''Referendum to pierwszy krok, ale w przyszłość nie wybiegam''

Piotr Jastrzębski dla Olsztyn.com.pl: ''Referendum to pierwszy krok, ale w przyszłość nie wybiegam''
Piotr Jastrzębski
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Rozmawialiśmy z Piotrem Jastrzębskim, jednym z inicjatorów referendum. Poruszyliśmy zarówno kwestie samego referendum, jak i poparcia tej inicjatywy przez olsztynian.

Partia Porozumienie wsparła referendum odwoławcze Piotra Grzymowicza z funkcji prezydenta Olsztyna. Nie ukrywają także, że w ewentualnych wyborach wystawią innego kandydata. Jak to Pan skomentuje?

- My jesteśmy zupełnie apolityczni. Natomiast cieszy nas poparcie z każdej strony, czy to jest partia polityczna, czy organizacja społeczna, dlatego że skupiamy wszystkie osoby niezadowolone ze sposobu rządzenia pana Piotra Grzymowicza.

W ostatnich dniach media to właśnie Pana kreują na przedstawiciela inicjatywy referendalnej.

- Nie uciekam od tego, że stoję na czele tej inicjatywy, natomiast nasze grono jest reprezentowane przez osoby w różnym wieku i pochodzące z różnych środowisk. Popierają nas 20-, 30-, 40-, 50- czy 60-latkowie, bez podziału na płeć czy wykształcenie. Natomiast przy tego typu inicjatywach, ktoś musi być na czele. Wskazano mnie. Sam byłem tym zaskoczony, natomiast przyjąłem to jako odpowiedzialną funkcję i czuję się na siłach, żeby tą akcją referendalną się zajmować.

Czy zorganizowanie referendum oznacza koniec waszych starań?

- Jeżeli złożymy właściwą ilość podpisów, czyli niespełna 13 tys., komisarz wyborczy wyda postanowienie o przeprowadzeniu referendum. W nomenklaturze sportowej powiedziałbym, że na razie bierzemy udział w kwalifikacjach. Jeżeli zbierzemy podpisy, to jedziemy na mistrzostwa. Ale znowu na mistrzostwach naszym zadaniem jest to, żeby wypełnić stadion, czyli żeby przyszło 38,5 tys. osób. I znowu, jaki będzie wynik? Czy za, czy przeciw?

My w Polsce mamy młodą demokrację i w ostatnich wyborach walczymy o frekwencję, która wzrasta. Dlatego takie nawoływanie przez pana prezydenta: „nie idźcie na referendum” jest zaprzeczeniem społeczeństwa obywatelskiego i demokracji, dlatego że my wszyscy uczymy się tego od 30 lat i daleko jest nam do frekwencji w krajach Europy Zachodniej, która sięga 80 proc.

Co będzie dalej, po referendum?

- Zajmuję się referendum, nie bawię się w politykę. Dla mnie polityka to działanie na rzecz dobra wspólnego. Zjednoczyliśmy się wokół tego, że nam się nie podoba sposób, w jaki pan Piotr Grzymowicz zarządza miastem. Referendum to pierwszy krok w kierunku jego odwołania. Nie wybiegam w przyszłość, nie myślę, co będzie dalej, bo przede wszystkim trzeba skutecznie doprowadzić do referendum.

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

 • grzesik 2020-02-19 11:10:43 213.184.*.*
  Apolityczni - akurat.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Rodowity 2020-02-12 10:57:58 37.109.*.*
  Nie od dziś wiadomo że elektorat arbuza to wsiuny spod Kabikiejm i przesiedleńcy zza Kawkowa i że Myszyńca
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 8
 • Arbuzowicz 2020-02-12 10:54:16 37.109.*.*
  Arbuz won
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
 • ciekawa 2020-01-31 12:05:15 88.156.*.*
  Coś mi to nazwisko mówi - kto to Jastrzębski? Gdzie pracuję? Może chce zająć miejsce P Grzymowicza?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Kapitan Planeta 2020-01-29 21:07:16 83.5.*.*
  przeciw za: - dziurę przed Wysoką Bramę - śmierć Starówki - skreślenie projektu budowy Wilczyńskiego-Warszawska - śmierć imprez lokalnych dla młodych - brak centrum koncertowego - śmierć Uranii - śmierć stadionów w mieście - pierwszeństwo dla ruchu tramwajowego - nowe ciasne ulice - rozpadający się dworzec - wąski wlot do miasta od Warszawy - markety budowlane w centrum - brak stref ekonomicznych(wszystko obok: Olsztynek, Stawiguda, Ostróda) - bardzo wysokie podatki od nieruchomości dla mieszkańców - brak miejsc w przedszkolach - płatne żłobki - betonowe place - brak parków przy nowych osiedlach ...niech inni teraz podpiszą za co jeszcze, bo już palce bolą
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 10
 • odp 2020-01-29 17:27:25 5.173.*.*
  To prywatny konflikt pana Jastrzębskiego z Grzymowiczem. Naiwni na to się łapią.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 10
 • Xnx 2020-01-23 08:30:32 5.173.*.*
  Jestem za referendum ale dziwi mnie postawa Pana Piotra czyli co odwołać a potem niech się dzieje co chce ? Jak już ruszają z taką inicjatywą to trzeba mieć plan co potem a nie urządzać zabawę dla zabawy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 21
 • Olsztynianka50+ 2020-01-23 07:42:43 80.52.*.*
  "Nie wybiegam w przyszłość, nie myślę, co będzie dalej, bo przede wszystkim trzeba skutecznie doprowadzić do referendum." - a może zanim się coś zrobi, warto pomyśleć co będzie dalej, jakie będą skutki, plany. Wypowiedzi tego pana to marny prognostyk dla tego referendum, biorąc pod uwagę, że za jego prywatne cele mają zapłacić olsztyniacy. Może niech ten pan sam sfinansuje referendum.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 27 4
 • Ludwik 2020-01-22 21:46:09 88.156.*.*
  W roku 2008 pani dyrektor Jastrzębska przekształciła przedszkole publiczne - miejskie w niepubliczne. Prezydentem był wtedy Czesiek Małkowski. A teraz "sprawa błędnego naliczenia przez Olsztyn dotacji oświatowej dla niepublicznego przedszkola "Szestnastka". "Podczas konferencji Piotr Grzymowicz zarzucił także dyrekcji przedszkola m.in., że uniemożliwia miastu przeprowadzenie kontroli i od prawie 2 lat nielegalnie, bo bez umowy, zajmuje należący do miast obiekt." "Miasto w sprawie spornej dotacji złożyło tzw. skargę kasacyjną". Ktoś ma jeszcze jakieś pytania o co chodzi panu menagerowi Jastrzębskiemu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 44 8
 • 100%olsztyniak 2020-01-22 20:39:04 86.186.*.*
  Pamietam jak kilka lat temu tacy sami "oddolni spolecznicy" organizowali pierwsze referendum w sprawie odwołania arbuza.Mlodzi ludzie ,rozstawieni po miescie na zadane moje pytanie dlaczego chcą odwołania Grzymowicza nie potrafili logicznie odpowiedzieć .Mloda dziewczyna/kobieta z Nagorek bardzo zawstydzona chyba z ulicy Murzynowskiego po chwili odpowiedziała ze jej tatuś, ktory pracuje w ,którymś z olsztynskich zakładów jest niezadowolony a mlody chłopak zaklopotany i zawstydzony na moje pytanie odpowiedzial ze dlatego ze gdzieś tam przy Kortowie na ulicy zbierają się kałuże i za to odpowiedzialny jest arbuz!sic!Won cwaniacy !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 38 15