Organizacje patriotyczne chciały zawiesić banner na ''szubienicach''. Urzędniczka wezwała policję [ZDJĘCIA]

Organizacje patriotyczne chciały zawiesić banner na ''szubienicach''. Urzędniczka wezwała policję [ZDJĘCIA]
Na "szubienicach" powieszono banner z hasłem "Katyń"
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek (9 maja) organizacje patriotyczne chciały zawiesić na „szubienicach” banner z hasłem „Katyń” umieszczonym na fladze biało-czerwonej. W ten sposób zamierzali wyrazić sprzeciw wobec wojny na Ukrainie. 9 maja to także Dzień Zwycięstwa świętowany w Rosji. Jednak doszło do awantury.

W poniedziałek przedstawiciele trzech organizacji: Związku Piłsudczyków, Stowarzyszenia Historycznego im. Grota Roweckiego i stowarzyszenia Pro-Patria, chcieli zawiesić banner z napisem „Katyń” na biało-czerwonych barwach na Pomniku Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej. Na miejsce przyjechała także przedstawicielka Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu i poinformowała, że organizatorzy otrzymali oficjalną odmowę na organizację akcji. Urzędniczka wezwała policję, która przyjechała po kilku minutach. Spisano zarówno organizatorów wydarzenia, jak i pracowników firmy, którzy mieli zawiesić banner.

Bogdan Bachmura

- Próbujemy zademonstrować na pomniku, który najlepiej chyba się do tego nadaje to, co się dzieje wobec nas: sprzeciw wobec tego, co się dzieje na Ukrainie, a po drugie pan prezydent, mimo że ma wytyczne – prośbę od ministra, nie chce jednego wniosku napisać, czyli wniosku o relokację tego pomnika i mielibyśmy sprawę załatwioną. Pan prezydent nie wiadomo, z jakich powodów tego nie robi, choć deklaruje, że jest za tym, aby pomnik relokować, ale od dłuższego czasu to blokuje – powiedział w rozmowie z Olsztyn.com.pl Bogdan Bachmura, prawicowy działacz oraz przedstawiciel organizacji patriotycznych.

Z kolei Wojciech Kozioł, który także reprezentował organizacje patriotyczne zauważył, że banner z hasłem „Solidarni z Ukrainą” wisi na „szubienicach” od dwóch miesięcy, mimo że także nie uzyskano na niego zgody z urzędu.

Wojciech Kozioł

- Trwa okrutna wojna na Ukrainie, miejski ZDZIT powiadomiony przez nas wcześniej, że chcemy powiesić bannery, odpowiedział nam unikiem, żądając od nas m.in. zezwolenia konserwatora zabytków. Konserwator od dwóch miesięcy nie zgłasza zastrzeżeń do wiszącego tutaj banneru „Solidarni z Ukrainą”. ZDZiT też nie zgłasza zastrzeżeń, więc dlaczego nie podoba im się ten banner, który chcemy powiesić z sowiecką flagą przyozdobioną symbolami sierpa i młota, Z-ki i swastyki. Taki banner chcemy pośrodku powiesić i to nam uniemożliwiają – wyjaśnił Kozioł.

I dodał: - Tamten banner przejęła policja i jest on teraz w depozycie sądowym przy ul. Towarowej. Mam zawiadomienie, że będę miał sprawę za zawieszenie banneru bez zgody administratora.

Poprzedni banner, na którym widniały sowieckie symbole, takie jak sierp i młot, zamieszczony na pomniku przez Wojciecha Kozioła, został zdjęty. Wysięgnik został wypożyczony przez społeczniczki: radną Martę Kamińską, działaczkę KOD-u i Agatę Szerszeniewicz, Olsztyński Marsz Równości, kolektyw Działaj Olsztyn.

– Jestem oburzona tym, że w centrum Olsztyna przez kilka godzin wisiały symbole propagujące ustroje totalitarne. Nie ma na to mojej zgody i nic tego dla mnie nie usprawiedliwia. Nie zamierzam też wstydzić się na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej za osoby, które miały czelność to zrobić – przyznała nam wtedy Agata Szerszeniewicz (Wojna o totalitarne symbole w Olsztynie [WIDEO]).

Ostatecznie banner z napisem „Katyń” zawieszono. Jednak inicjatorzy akcji uważają, że wkrótce zostanie on zdjęty przez urzędników.

Przypomnijmy, że miasto w kwietniu rozpoczęło ankietę wśród mieszkańców Olsztyna, którzy mogli w niej wyrazić swoje zdanie na temat przyszłości szubienic. W tym celu odbyły się także spotkania. Na pierwszym z nich pojawili się historycy, architekci oraz społecznicy. że pomnik jest symbolem naszej przeszłości i choć była ona trudna i bolesna to powinien on pozostać w krajobrazie Olsztyna i służyć jako świadectwo pamięci. W związku z tym należy ten monument należycie uczytelnić i umieścić przy nim tablice lub też inne instalacje, które opowiadałyby o tej historii. Wśród postulatów była też zmiana nazwy na taką, która mówiłaby o wojnie i krzywdzie, jaką wyrządzili Polakom Sowieci.

Podobnego zdania była także większość kombatantów, którzy uczestniczyli w drugim spotkaniu konsultacyjnym z prezydentem miasta.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rekomenduje przeniesienie pomnika do magazynów jednej z instytucji kultury. Piotr Gliński, minister kultury, w piśmie do prezydenta Piotra Grzymowicza napisał, że pomnik powinien zniknąć z centrum miasta, a resort przekaże na ten cel pieniądze. Pomoże także przy relokacji rzeźby Dunkowskiego.

Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, wobec zbrodni wojennych dokonywanych przez bezpośrednich spadkobierców Armii Czerwonej na terytorium naszego sąsiada (…) zwracam się do Pana Prezydenta o natychmiastowe skierowanie wniosku do Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o demontaż i translokację pomnika usytuowanego obecnie na Placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie

- napisał prof. Gliński.

Włodarz Olsztyna wystąpił do konserwatora zabytków o usunięcie pomnika z rejestru zabytków. Radni odrzucili projekt uchwały zobowiązujący władze miasta do natychmiastowego usunięcia „szubienic” z centrum miasta.

Z kolei działacze Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali marsz pamięci i przeszli ulicami Śródmieścia na plac Xawerego Dunikowskiego. Nieśli ze sobą tabliczki, które następnie zainstalowali wokół „szubienic”. Na nich zapisano imiona oraz wiek dzieci, które zginęły w Ukrainie w trakcie działań wojennych (Te tabliczki przerażają. Pod ‘’szubienicami’’ umieszczono imiona dzieci z Ukrainy, które zginęły w wyniku wojny [ZDJĘCIA]).

2147382000

Komentarze (51)

Dodaj swój komentarz

 • Bachus 2022-05-13 15:30:23 31.61.*.*
  W piewszej kolejności usunąć flagi ukrainy z przestrzeni publicznej . Narodu wrogo nastawionego do Polski , bo za jakiś czas w miejsce tego pomnika stanie pomni bandery . Narodzie ! otwórz oczy !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Granat 2022-05-10 12:39:37 195.191.*.*
  Olsztyn to same czerwone mordy, jak nie ratuszowy nieudacznik budowlany z PZPR to inne wsioki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 2
 • Opinia 2022-05-10 10:07:59 46.205.*.*
  Jak się ogląda TVP to ma się wyprany mózg jak ruskie. Do smutnej pani piję.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Olsztynianin. 2022-05-10 09:57:17 77.111.*.*
  Wolę zeby za moje podatki wyburzyli to świństwo, niż żeby ten symbol ruskiej pychy, zbrodni i kłamstwa zaśmiecał centrum mojego pięknego miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5
 • Lesny AL 2022-05-10 08:48:14 89.10.*.*
  Co tam slychac w PolUKRainie 500+ ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • Endrju 2022-05-10 06:15:36 31.60.*.*
  Dasz kasę na wyburzenie jeden z drugim?! Pierwsi drzecie japy, ale ani złotówki na wyburzenie nie dacie!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • Marian 2022-05-09 20:38:58 31.60.*.*
  Kononowicz z ratusza zawsze był oporny ze wszystkim. Mówi jedno a myśli i robi co innego. Od początku ma chore u śmieszne wizje niszczenia miasta, korkowanie ulic, zadłużyć i by sport padł w mieście. Miasto podupada w szybkim tempie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 6
 • 987 2022-05-09 19:12:54 46.174.*.*
  Jak ja kocham Cenzurę tego portalu :P. Zamieściłem tutaj komentarz w którym opisałem "praworządność" a tu nagle pustka hehe. NIECH ŻYJE CENZURA :-D.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 3
 • Lol 2022-05-09 19:02:43 31.60.*.*
  Szerszeń, zajmij się kolejnym marszem równości . Olsztyn zawsze w tyle .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • OlaTopola 2022-05-09 18:56:31 31.61.*.*
  Zastanawia mnie jedno . Jak bardzo jest podzielony ten Wasz biedny Olsztyn . Z tą swoją niechęcią , nienawiścią inności poglądów , buractwa i cebularyzmu ,januszostwa ,sandało-skarpeciartwa ,braku własnej nieskalanej obiektywizmem opinii . Głośno krzyczycie hasła anty-pis , ale pierwsi wyciągacie tłuste łapy po wszystko co można dostać za free . 500+.300+ ,13,14 emerytura, frajer + ,lgbtqrwa + .Największa hipokryzja miesza w was samych ,dlaczego jesteście tak krótkowzroczni ?! Jednak najzabawniejsi są mieszkańcy podolszyńskich miasteczk. Harują całymi latami za jakieś nędzne pieniądze tylko po to żeby kupić wymarzony dupowóz (najlepiej niemiecki) tak żeby "somsiadowi" ze zdumienia opadły gacie . Budowanie wizerunku przy pomocy gównianych zabawek , tylko to spędza wam sen z powiek .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 8
2147382000
2147382000