[OPINIE] Władymir Putin zakłamuje historię w rocznicę agresji ZSRR na Polskę

[OPINIE] Władymir Putin zakłamuje historię w rocznicę agresji ZSRR na Polskę
Władymir Putin przyznał, że Związek Radziecki nie jest odpowiedzialny za wywołanie II wojny światowej i nie zaatakował Polski 17 września 1939 roku
Fot. Pixabay.com

Tradycyjnie, jak co roku, Władymir Putin oraz rosyjskie MSZ usilnie starają się wybielić poczynania Józefa Stalina, na rozkaz którego 17 września 1,5 mln żołnierzy Armii Czerwonej weszło na terytorium II Rzeczpospolitej Polskiej.

W czerwcu w amerykańskim magazynie „National Interest” ukazał się długi esej jego autorstwa, w którym dowodzi, że Związek Radziecki nie jest odpowiedzialny za rozpętanie II wojny światowej. Zainteresowanych odsyłam do jego kwiecistej twórczości: Vladimir Putin: The Real Lessons of the 75th Anniversary of World War II. Tutaj wspomnę tylko o kilku tezach.

Putin próbuje wmówić światu, że Polacy nie zgodzili się na współdziałanie ze Związkiem Radzieckim w walce z III Rzeszą. Tymczasem w rzeczywistości Stalin chciał wymóc na naszym rządzie możliwość swobodnego przemarszu swoich wojsk w pobliżu Wilna i Lwowa, nawet po pośrednim akcie agresji ze strony Niemiec. W praktyce oznaczałoby to możliwość wkroczenia Armii Czerwonej na terytorium II RP w dowolnym momencie.

W dodatku Putin w swojej retoryce już od lat zaprzecza podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow. A co w takim razie z porozumieniem, na mocy którego ZSRR otrzymał kredyt na zakup najnowszych niemieckich technologii, natomiast III Rzesza zyskała dostawy ropy naftowej. Jak widać pod koniec lat 30. handel między „wrogami” trwał w najlepsze – aż do chwili ataku Wehrmachtu na Rosję sowiecką.

To oczywiście nie są jedyne rewelacje. Dzisiaj, w rocznicę napaści ZSRR na Polskę, rosyjskie MSZ wydało komunikat, że 17 września 1939 roku Polska została pokonana przez Nazistów, a jej polityczny i militarny upadek stał się faktem. Dlatego też Związek Sowiecki włączył pod ochronę wschodnią Białoruś (w oryginale napisano z błędem) oraz wschodnią Ukrainę, które „były okupowane przez Polskę od 1920 roku”. Oczywiście Sowieci nie wypowiedzieli też wojny Polsce, po prostu osłonili tych, których dało się obronić przed agresją niemiecką.

Rosyjscy historycy na pewno śmieją się w duchu z tych rządowych rewelacji, bo publicznie nie wypada, natomiast historycy z innych państw mogą czuć co najwyżej zażenowanie.

Sprawa jest jednak poważna. Nie byłaby taką z pewnością, gdyby poruszył ją el presidente z San Escobar. Natomiast historię próbują zakłamać świadomie władze jednego z największych mocarstw współczesnego świata. Władymir Putin zna nowożytne dzieje swojego kraju doskonale i wie, że kłamstwo powtarzane tysiąc razy, w końcu stanie się prawdą. Rosyjska retoryka niewiele zmieniła się bowiem od czasów istnienia Związku Radzieckiego. Rosjanie nadal chcą kontrolować swoją strefę wpływu, a tym razem osaczyli Białoruś.

Historia, jak pokazuje ten przypadek, jest taką nauką, w której można dowolnie manipulować faktami. Na końcu wygrywa ten, kto ma sprawniejszą tubę propagandową.

P.S. 17 września o godz. 18.50 przy skwerze im. gen. A. E. Fieldorfa „Nila” (os. Jaroty) odbędą się obchody związane z agresją ZSRR na Polskę.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Karol Kuligowski 2020-09-19 07:38:57 5.173.*.*
  Dzięki "pomocy" Wielkiej Brytanii i Francy-ji, bo radzieccy odczekali dwa tygodnie po wypowiedzeniu przez te dwa mocarstwa wojny Niemcom. Skoro nic specjalnego się nie działo, to ruszyli na zachód. A na marginesie -kto jest autorem artykułu?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • bleh 2020-09-18 23:16:53 88.156.*.*
  Western = zachodni(a) A Putina kiedyś ktoś wyroluje i przepadnie w niewyjaśnionych okolicznościach. Tam zawsze tak załatwiają swoje sprawy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • maciek LGBT 2020-09-18 07:21:31 5.173.*.*
  Dajcie spokój z tą historią, Putin po części ma racje. Poza tym liczy się teraźniejszość i przyszłość.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 9
 • Oot.i 2020-09-18 05:33:42 88.156.*.*
  Teraz naród ciemny wszystko kupi a jak Putin 500złoty dał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • argo 2020-09-17 18:16:22 95.160.*.*
  A Katyń to pewnie kosmici
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Emeryt 2020-09-17 17:32:21 176.221.*.*
  A następnie wzorem Niemców przystąpili do likwidacji polskich elit mogących im przeszkodzić w zaborze Polski. Putin od zawsze kłamał w tym temacie więc jest konsekwentny. Wybuch drugiej wojny w dużej mierze zawdzięczamy Stalinowi, który miał nadzieję, że wszyscy się w niej wykrwawią a on wtedy bez wysiłku wprowadzi w całej Europie sowieckie porządki i zrobi to czego nie udało się w 1920 Leninowi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0