[OPINIA] Chciałbym uwierzyć, że Stomil czeka świetlana przyszłość

[OPINIA] Chciałbym uwierzyć, że Stomil czeka świetlana przyszłość
Zagorzali fajni olsztyńskiego klubu
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Ale nie mogę. Przynajmniej na razie. Może jestem jak niewierny Tomasz, lecz po prostu hurraoptymizm związany ze sprzedażą akcji spółki Stomil Olsztyn SA mnie jakoś nie porwał. A co będzie, jeżeli klub spadnie z ligi?

Umowy zostały podpisane. Później Michał Brański, nowy właściciel, powołał radę nadzorczą a także prezesa. Doprawdy głowię się dlaczego główny pożarniczy Maciej Radkiewicz został odsunięty. Zamiast niego przyszedł Robert Jurga, który sam powiedział, że ze sportem profesjonalnym nie był do tej pory związany. No, ale na konferencji Michał Brański dał do zrozumienia wszystkim, że teraz to będzie lepiej. I to wystarczyło.

Szaleństwu, jakie ogarnęło kibiców w Olsztynie, mogła się równać chyba jedynie podobna reakcja, gdy Stomil w 1994 roku awansował do Ekstraklasy. Hurraoptymizm zapanował na ulicach i w mediach społecznościowych (w XX wieku z wiadomych względów tylko na ulicach). Cieszyła się dziatwa i dorośli. Bankierzy i robotnicy. Lewicowcy i prawicowcy. Tubylcy i przyjezdni. Serdeczne życzenia złożyła nawet olsztyńska Warmia, co w Polsce jest sytuacją wyjątkową, bowiem kluby zza miedzy rzadko darzą się sympatią. No słowem niemal wszyscy, z wyjątkiem może osób nie interesujących się piłką nożną. Niektórzy nawet z uwagi na sprzedaż akcji spółki powzięli zamiar chodzenia na mecze, co im się wcześniej nie zdarzało. Oczywiście sytuację sprytnie podsycały media, nie tylko lokalne, ale i ogólnopolskie, że też wymienię chociażby „Puls Biznesu”.

Wygląda na to, że klub zyskał nowych zwolenników, chociaż nie było to szczególnie trudne, bowiem chociażby w ostatnim sezonie na mecze przychodziło niecałe 2 tys. osób! W mieście wojewódzkim. Oczywiście, wielu więcej by się nie pomieściło, bo budowla o dumnie brzmiącej nazwie stadion została wybrana najgorszym obiektem sportowym w I lidze i w 3/4 jej trybuny są zamknięte. Powtórzę, że obiekt znajduje się w mieście wojewódzkim, a nie w prowincjonalnym miasteczku. Mówię o mieście, które ma o wiele większy budżet niż taki Głogów, Niepołomice, nie wspominając już o maleńkiej Niecieczy, która nie ma nawet tysiąca mieszkańców.

Przez chwilę wyglądało to tak, jakby Michał Brański w złotej zbroi wjechał na białym rumaku przez otwartą bramę al. Piłsudskiego 69a, zatknął na murawie flagę łopoczącą na wietrze, narysował linię i powiedział swoim konkwistadorom głosem Francisco Pizarro: Panowie, ta linia wyznacza głód, pragnienie, wyczerpanie i choroby. Jeśli chcecie przyłączyć się do mnie i wspólnie stawić czoło niebezpieczeństwom, przekroczcie tę linię i stańcie obok mnie jak prawdziwi przyjaciele. Choć może być nas bardzo niewielu, wiem, że zwyciężymy!

I wygląda na to, że większość się przyłączyła. A na jakie łupy polujemy? No, przecież na wejście do Ekstraklasy(!), co kilka miesięcy temu nieśmiało zapowiadał nowy właściciel (oczywiście jeszcze nie w tym sezonie, ale jeżeli to nastąpi, to ulice zostaną chyba przyozdobione klubowymi szalikami).

Zarząd dobrze robi, że od razu podpisał umowę sponsorską z firmą bukmacherską Fortuna. I wcale nie mam na myśli tego, że sponsor zagwarantuje dobre kursy, ale po prostu zapewni wsparcie, stabilizację. W planach władz klubu są rozmowy z lokalnym biznesem i klubami. Wydaje się, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Ale jednak gdzieś z tyłu głowy zaświeciła mi się lampa ostrzegawcza. No dobrze, klub ma nowego właściciela – super, są ambitne plany – świetnie, ale nie zapominajmy o tym, że według umowy sprzedaży akcji, miasto zobowiązało się przez trzy lata wspierać spółkę, uregulować jej zaległości i wybudować nową trybunę na ok. 2,5 tys. kibiców. Już nie chcę wnikać, czy gmina powinna przystać na te warunki, czy też nie. Chodzi tu o de facto wspieranie prywatnego inwestora, który przecież ma dotować zespół. Czy pozbywając się problemu z nierentowną spółką, władze miasta nie mogłyby wydać tych pieniędzy na inne podmioty sportowe czy kulturalne? Kasa z budżetu będzie nadal wypływała, tylko że teraz miasto nie będzie miało nic do powiedzenia.

Inną sprawą jest to, że klub od kilku lat broni się, i to dosyć szczęśliwie, przed spadkiem do II ligi. Poziom sportowy jest słaby, infrastruktury nie ma, szkolenie młodzieży leży, o czym na naszych łamach wspominał Piotr Tyszkiewicz, dlatego nie będę tutaj rozpisywał się o tym. W związku z tym, mimo że sam chciałbym widzieć Stomil w Ekstraklasie, nie dziwią mnie obawy niektórych, w tym Radosława Nojmana, który na nadzwyczajnej sesji rady miasta jasno mówił, że nie mamy pewności co z „Dumą Warmii” stanie się za kilka lat. Tylko ja bym ten okres znacznie skrócił i zapytał: co to będzie, gdy po najbliższym sezonie Stomil spadnie do II ligi?

Cezary Kapłon

2147382000

Komentarze (23)

Dodaj swój komentarz

 • Gtrewe 2019-08-04 18:31:11 37.47.*.*
  Stomil nie ma o co grac,tylko o utrzymanie.Awans?No z takim stadionem nikt normalny by ich nie dopuscil.Nie ma o czym gadac,nawet lepiej jakby spadl do drugiej ligi.No bo gra sie o zwyciestwo,a tu mozesz sportowo wygrac,a i tak h...j
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • senior 2019-07-23 14:26:30 5.226.*.*
  czytał Pan to co Pan napisał?....nie da sie być szanowny Panie ,,trochę w ciązy " w ciązy się jest lub nie. A Pan kombinuje...jakie to olsztyńskie !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Stanisław65 2019-07-23 10:49:28 78.88.*.*
  Witam. Szanowny Panie Cezary Kapłon. Od ilu to już lat miasto nie umiało sobie poradzić z problemem prowadzenia S.A. Stomil Olsztyn? Od ilu już lat sytuacja pogarszała się a na jej naprawę nie było żadnej nadziei? Rozumiem że Pan jak wielu innym cały ten Stomil przeszkadzał i żałuje pan że znowu się nie rozleciał. Lecz gdy przyszedł inwestor i zaproponował ratunek w postaci swoich ciężko zarobionych pieniędzy to jakim prawem pan do opluwa? Gdzie Pan był jak było źle? Co zaproponował Pan żeby poprawić sytuację klubu? Mi jako mieszkańcowi jest zwyczajnie wstyd za Pana wypociny i za próbę (już na starcie) ,,kopania dołków,, pod dobrym imieniem Stomilu i Pana Michała Brańskiego. Zarzuca Pan że na mecze Stomilu chodzi po 2 tyś.osób. To powiem Panu tylko że to 8 frekwencja w 1 lidze przy NAJGORSZYM stadionie w tej lidze! Co do stadionu to też pisze pan tak jak by jego właścicielem był Stomil i był winny tego jaką jest ruiną. Kolejna sprawa to umowa sponsorska z firmą Fortuna. Gdyby Pan trochę się interesował to wiedział by pan że to sponsor każdej drużyny w 1 lidze gdyż jest sponsorem tytularnym Fortuna 1 ligi. Kolejny Pana zarzut : ,,przyszedł Robert Jurga, który sam powiedział, że ze sportem profesjonalnym nie był do tej pory związany,, Ok z całym szacunkiem dla Pana Radkiewicza za jego oddanie w ratowanie klubu, ale co Pan Radkiewicz miał wcześniej wspólnego ze sportem profesjonalnym? Zarówno Pan jak i Pan Nojman (zapamiętać: to ten co nie chciał sprzedać akcji dla Pana Brańskiego) macie wątpliwości co będzie za kilka lat ze Stomilem? Otóż gdyby nie pojawił się Pan Brański to Stomil będący na utrzymaniu gminy/miasta zwyczajnie by upadł bo przecież cały czas do tego zmierzał. Na koniec dodam że takie prywatne opinie to można sobie na blogu zamieszczać a nie powinno się tego robić na takim portalu. Bądź co bądź dziennikarstwo to przede wszystkim rzetelna realna opinia publiczna a nie urządzanie sobie prywaty. No ale to redaktor naczelny za to odpowiada.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 3
 • kibickkk 2019-07-22 19:53:07 81.190.*.*
  Wy maruderzy jestescie tak pojebani ze sie was sluchac juz nie da!!! i czytac !!! co bu tu sie stalo zawssze znajdziecie powod do pierdolenia odpierdolcie sie od Stomilu od sportu i wypierdalajcie na parade gejow!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 3
 • zorro 2019-07-22 17:23:40 89.64.*.*
  Zwracam uwagę na podpis autora i wszystko jasne... na trzeźwo nie było to pisane No cóż kac bywa straszny...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 1
 • Tak 2019-07-22 15:38:00 37.47.*.*
  Nikt nie broni starać się innym o kase. A czy dostaną to już nie jest sprawa Stomilu. Pan Brański wynegocjował przu podpisywaniu umów takie kwoty i za to czapki z głów. Przypomne że budżet Osiru to 25 milionów zl.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • Aveave 2019-07-22 13:24:01 37.47.*.*
  Będzie dobrze ! Tylko Stomil !
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 3
 • Karolek 2019-07-22 11:38:35 213.184.*.*
  Hm... Miasto zobowiązało się do dawania 2 milionów rocznie na Stomil przez 2 albo 3 lata. Popatrzmy, ile mają inne drużyny. Wszystko można sprawdzić w BIP, bo usługi na promocję i kwoty są jawne. Indykpol AZS Olsztyn oraz Warmia Energa Olsztyn RAZEM nie zdobętą tyle pieniędzy przez 3 lata, a Stomil ma dostać to w rok. Pytanie dlaczego? Czym zasługuje gra w 1 lidze piłkarskiej od ekstraklasy siatkarskiej i występów w europejskich pucharach oraz 1 lidze piłkarzy ręcznych, z rokrocznym wynikiem w czołówce ligi? Czy inne kluby nie zasługują na takie samo traktowanie? Dlaczego Stomil, który nie ma nic rozwiniętego (zarządzanie, organizacja, marketing, media, sport, wyniki) ma dostawać na start tyle, o czym inni, bardziej uporządkowani i przygotowani do życia w sporcie, mogą tylko pomarzyć?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 14
 • Babcia 2019-07-22 11:25:09 37.47.*.*
  Moja opinia: LGBT wchodzi do Olsztyna z przytupem. Jakoś tym lalusiom w sweterkach nie wierzę. Radkiewicz to nie ten facet ktorego szukają wlaściciele. Jak zabawa to na calego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 6
 • marduck 2019-07-22 11:15:10 79.185.*.*
  Czytajcie ze zrozumieniem, przy tytule jak wół stoi [OPINIA] , każdy ma prawo ją wyrażać, a że portal ją zamieszcza to wg mnie super. Też mam kilka pytań i wątpliwości odnośnie umowy miasto<->inwestor, ale zostawmy to na przyszłość. Tu i teraz mamy prezesa bez doświadczenia w piłce kopanej, oraz dyrektora sportowego - właściciela agencji menadżerskiej, to może zbyt szumna nazwa, robiącej . szum na tt/fb. Wyjawia się obraz projektu szukania graczy po niższych ligach, promocji (o ile się uda i kandydat da rade) i sprzedaży dalej. Nie widzę projektu szkolenia zawodników w Olsztynie, a ściąganie z Polski. Co ciekawe całe to zamieszanie, owszem dzięki p. M. Brańskiemu, który zapewnił cashflow (dostęp do gotówki), ale w sumie za pieniądze miasta będzie robiony, bo kwoty są pokaźne. I po raz kolejny wyjaśnię miedzy innymi sebaespwi, MIASTO NIE MA OBOWIĄZKU SPŁACAĆ ŻADNYCH DŁUGÓW SO S.A., bo to spółka prawa handlowego i odpowiada swoim majątkiem, a że takiego nie ma została by dziura z długami nie do odzyskania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3