Olsztyńskie środowiska LGBT organizują kurs samoobrony. ''Musimy sami o siebie zadbać, gdy nie robi tego policja''

Olsztyńskie środowiska LGBT organizują kurs samoobrony. ''Musimy sami o siebie zadbać, gdy nie robi tego policja''
Czerwcowa demonstracja środowisk LGBT pod ratuszem w Olsztynie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W sobotę (15 sierpnia) w Parku Kusocińskiego w Olsztynie odbędzie się kurs samoobrony. Wydarzenie zostało zorganizowane przez lokalnych, tęczowych działaczy i jest całkowicie bezpłatne. Uczestnicy dowiedzą się, jak bronić siebie oraz innych przed atakami i agresywnymi zaczepkami. Kurs samoobrony ma pomóc również osobom LGBT oraz ich sojusznikom, którzy coraz częściej doświadczają przemocy, np. podczas manifestacji.  

15 sierpnia, o godzinie 10:00 w środkowej części Parku Kusocińskiego w Olsztynie odbędzie się darmowy kurs samoobrony dla chętnych. To już drugie tego typu wydarzenie, organizowane przez Olsztyński Marsz Równości. Inicjatywę rozpoczęto przez epidemią koronawirusa, który pokrzyżował plany działaczom. Zajęcia miały odbywać się bowiem cyklicznie, co i tym razem zapowiadają organizatorzy.

- Czujemy, że dziś, w związku z otwartymi atakami na osoby LGBT+ i ich sojuszniczki i sojuszników, te zajęcia są bardzo potrzebne. Wiele osób nigdy nie miało żadnych takich kursów, a zawsze warto wiedzieć, co możemy zrobić kiedy ktoś nas atakuje albo np. ktoś obok nas jest atakowany. A zawsze możemy znaleźć się w takiej sytuacji – powiedziała nam Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości oraz członkini Zarządu Partii Lewica Razem w Olsztynie.

Zajęcia poprowadzi nauczyciel sztuk walki z 20-letnim doświadczeniem, a zarazem członek partii Lewica Razem, Marcin Gulczyński.

- Ataki na osoby LGBT zaczęły nasilać się, gdy ta społeczność stała się głównym tematem rządu. Ludzie zaczęli bać się o własne bezpieczeństwo. Nie zliczę, ile razy zdarzyła się sytuacja, że podczas marszów równości do uczestników podchodzili duzi, 100-kilowi panowie i zaczepiali ich. Na manifestacji, na szczęście nie tej w Olsztynie, ale w Warszawie, zdarzyło się też, że umięśniony facet wszedł w tłum, połamał dziewczynie flagę i był w stosunku do niej niezwykle agresywny – powiedział instruktor sztuk walki, Marcin Gulczyński.

Data rozpoczęcia zajęć samoobrony nie jest zatem przypadkowa. Organizatorzy chcą, aby osoby LGBT, w okresie nasilonych ataków, potrafiły obronić siebie oraz swoich znajomych.

- Podczas marszów kilka razy zdarzyło mi się zadać cios napastnikowi. Broniłem zaatakowanych. Natomiast co wtedy zrobiła policja? Nic. Skoro oni nie potrafią nas obronić, to sami musimy o siebie zadbać. Po to m.in. są te zajęcia – dodał Gulczyński.

Organizatorzy zapowiadają, iż w przypadku wysokiej frekwencji, zajęcia z instruktorem będą prowadzone cyklicznie.

Komentarze (53)

Dodaj swój komentarz

 • AMF 2020-08-13 22:33:48 89.64.*.*
  16 miał być egzamin praktyczny ale odwołano z powodu nadmiaru wolontariuszy ;-)
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Heloboy 2020-08-13 19:15:22 95.160.*.*
  A ja chce być człowiekiem heloboyem-czyli człowiekiem helikopterem, ponieważ od urodzenia czuje taką potrzebę. Mam zamiar przyszyć sobie wirnik na czapkę oraz z tyłu na spodnie. Będę pozywał ludzi za obrazę, jeżeli ktoś źle się do mnie odniesie.
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • Maniek 2020-08-13 18:15:57 5.186.*.*
  Kiedyś jak ktoś powiedział, że jest Napoleonem to nazywali go wariatem i na badania psychatryczne wysyłali. Teraz jak facet mówi, że jest kobietą to nazywają go działaczem....
  Odpowiedz Oceń: 20 3 Zgłoś treść
 • starfucker 2020-08-13 16:57:56 88.156.*.*
  Szkolenie sztuk walki żeby mogli być bardziej skuteczni w swojej agresji, a trenerek niech tak nie kozaczy bo na każdego mocnego znajdzie się mocniejszy.
  Odpowiedz Oceń: 6 3 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-08-13 14:55:50 176.221.*.*
  Po co komu potrzebne manifestacje swojej orientacji seksualnej ? Konstytucja zapewnia swobodę w tym zakresie i to powinno wystarczyć. Nie ma sensu szukanie kolejnych podziałów i punktów zaczepnych bo się wreszcie pozagryzamy nie zwracając najmniejszej uwagi na inne ważniejsze dla ogółu sprawy. Kiedyś ciemny lud rozpijano by łatwiej było nimi rządzić. Teraz wystarczy rozdawanie pieniędzy podatników i rozpalanie chorych emocji. Ludzie ogarnijcie się i nie dajcie sobą bezczelnie manipulować.
  Odpowiedz Oceń: 13 4 Zgłoś treść
 • ? 2020-08-13 14:17:42 81.190.*.*
  Czyżby szkolenie z walki dla antify?
  Odpowiedz Oceń: 4 2 Zgłoś treść
 • quber 2020-08-13 13:22:06 95.160.*.*
  Na internecie jest filmik z Iławy, kiedy manofestowało LGBT. W pewnym momencie pojawiło się kilku kibiców, którzy zabrali lężące m.in na ogrodzeniu flagi. I co zrobiły osobniki z LGBT? Krzyczały.... Policja Policja!! A kilka dni wcześniej krzyczeli ***** Policje! Żenujące zakłamanie tęczowych.
  Odpowiedz Oceń: 21 3 Zgłoś treść
 • gość 2020-08-13 13:17:55 5.184.*.*
  Idą się napierdalać z policją, skaczą po radiowozach, a później mówią, że muszą uczyć się samoobrony XD Nic mi tu nie śmierdzi, to wcale nie chorzy psychicznie bojówkarze
  Odpowiedz Oceń: 14 2 Zgłoś treść
 • hehe 2020-08-13 13:16:10 176.97.*.*
  toć to bojówki są a nie "biedni" homusie. ten margot zachowuje się jak członek antify, a nie prześladowana mniejszość seksualna. to są bandyci, tak ich traktujmy, równo i sprawiedliwie. za mojej młodości tłukli się skinchedzi z pancurami, dziś tłuka się antifa/LGBT z prawakami, czyli wszystko po staremu. po obu stronach zmanipulowani idioci z młodzieńczymi ideałami
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • Szpital Psychiatryczny w Choroszczy 2020-08-13 12:21:04 95.160.*.*
  Dzień Dobry. Oferujemy Państwu pomoc psychiatryczną w największym Szpitalu Psychiatrycznym w Choroszczy. Mamy sposoby na takie problemy z jakimi borykają się osoby LGBT, ponieważ nienawiść do drugiego człowieka, agresja, wynaturzenia, zboczenia, molestowania są poważnymi zaburzeniami nerwowymi. Takie zaburzenia mogą powodować, że mężczyzna chce być kobietą, a kobieta mężczyzną lub osoby tej samej płci chcą łączyć się w pary. Jesteśmy w stanie Państwo pomóc, nie pozwólcie rozwijać się chorobie psychicznej.
  Odpowiedz Oceń: 11 4 Zgłoś treść