Olsztyński Caritas zaprosił na śniadanie wielkanocne [ZDJĘCIA]

Olsztyński Caritas zaprosił na śniadanie wielkanocne [ZDJĘCIA]
Caritas Archidiecezji Warmińskiej zorganizowała w Olsztynie śniadanie wielkanocne, na które zaprosiła bezdomnych, ubogich i samotnych
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

To już wieloletnia tradycja. Caritas Archidiecezji Warmińskiej zorganizowała w Olsztynie śniadanie wielkanocne, na które zaprosiła bezdomnych, ubogich i samotnych.

Jak zaznacza dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej, ks. Paweł Zięba, śniadanie wielkanocne do zasługa wolontariuszy oraz darczyńców.

- Zbiórki żywności, dotacje z Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego, a także Urzędu Miasta i Ministerstwa Rodziny, po małej cząstce różnych dotacji, które staramy się składać, żeby przez cały rok normalnie funkcjonować, a na święta przygotować coś specjalnego. Różnego rodzaju sklepy, firmy też dały, co mogły - przyznał ks. Zięba.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, jak również dyrektor schroniska dla bezdomnych Robert Kuchta.

Zebrani w niedzielny poranek w Caritasie przy ulicy Grunwaldzkiej wspólnie odmówili modlitwę, a następnie wysłuchali błogosławieństwa arcybiskupa metropolity warmińskiego, Józefa Górzyńskiego.

- Na początek chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przyczyniają się do tego, że ten ośrodek może funkcjonować i to dzisiejsze spotkanie jest możliwe - powiedział Górzyński. - Dla przedstawicieli władzy chciałbym podziękować za wsparcie, jakie otrzymujemy, aby ten ośrodek mógł funkcjonować. Każdy szuka sposobów przeżywania świąt. Wiemy, że to jest bardzo trudne w pojedynkę. Ten drugi człowiek jest potrzebny do tego, aby było z kim porozmawiać, aby można było podzielić się swoimi doświadczeniami i także uczestniczyć w życiu drugiego człowieka. To co podpowiadają nam święta, te szczególne święta zmartwychwstania pańskiego, że nie ma takich trudności, których nie można by było przezwyciężyć. Jeśli Pan Jezus śmierć pokonał to znaczy, że wszystko jest do pokonania jeśli tylko będziemy oczywiście złączeni z tym, który jest zwycięzcą, właśnie z Jezusem Chrystusem zmartwychwstałym. Chciałbym wam właśnie tego życzyć, że nie ma tak dramatycznego losu, sytuacji, której nie dałoby się pokonać.

Następnie głos zabrał wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki, który życzył wszystkim zgromadzonym siły do przezwyciężania trudności i pokonywania własnych słabości.

- Życzę wam również tego, aby dookoła was byli ludzie, którzy będą z wami i będą przychodzić wam każdego dnia z pomocą - przyznał Chojecki.

- W ten dzień nikt nie powinien być sam - powiedział z kolei wicemarszałek województwa, Marcin Kuchciński. - Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy się tutaj  spotkać przy wspólnym śniadaniu. Życzę wam na te święta pogody ducha i każdego dnia takiej atmosfery, jaką przeżywacie dzisiaj. Abyście zawsze na swojej drodze spotykali samych życzliwych ludzi.

- Spotykamy się w tych pięknych chwilach świąt, ale doskonale wiemy, że każdy dzień, który przeżywamy jest dla naszej wspólnoty niezwykle ważny, bo przecież nadzieja, wzajemna życzliwość, zrozumienie i wsparcie to wszystko, na co dzień przeżywacie, jest ważne każdego dnia - mówił natomiast prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Dlatego też - my, jako wspólnota samorządowa - przywiązujemy wielką rolę ażeby to wsparcie mogło być wam w odpowiedni sposób przekazywane, bo przecież jak doskonale wiecie nasze instytucje, jak choćby Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, organizacje pozarządowe, bardzo blisko ze sobą współpracą, aby nieść pomoc osobom potrzebującym. Ze swojej strony chciałbym życzyć wam wiele zdrowia, wzajemnego szacunku, zrozumienia i również tegorocznego jutra. Bowiem stanowicie i stanowimy rodzinę, która wzajemnie winna się wspierać. Staramy się, aby tak było, ale zawsze wiemy, że kolejny dzień to nowe wyzwanie to być może nowa nadzieja i aby tak zawsze było.

Po przemówieniach gości wszyscy zasiedli do stołów, na których pojawił się m.in. żurek z białą kiełbasą, bigos, ciasta, owoce oraz trochę słodkości.

Śniadanie wielkanocne w Caritas Archidiecezji Warmińskiej przygotowano dla 300 osób.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • uyt 2019-04-21 16:51:20 37.47.*.*
    pieknie, a poza swietami same menelstwo i zulernia na tej grunwaldzkiej
    Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść