Dziś jest: 21.06.2024
Imieniny: Alicji, Alojzego
Data dodania: 2020-06-27 17:00

Redakcja

Olsztyn zyska trzy nowe przystanki kolejowe. Mają być dostępne już w grudniu [ZDJĘCIA]

Olsztyn zyska trzy nowe przystanki kolejowe. Mają być dostępne już w grudniu [ZDJĘCIA]
Widok z lotu ptaka prac nad przystankiem kolejowym Olsztyn Likusy
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W stolicy Warmii i Mazur powstaną trzy nowe przystanki - Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny i Olsztyn Szkoła. Jeżeli prace przebiegną zgodnie z planem, z nowych przystanków będzie można korzystać już od grudnia tego roku.

reklama

Olsztyn Likusy przy ulicy Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ulicy Hozjusza, Olsztyn Szkoła w pobliżu Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz największego olsztyńskiego jeziora Ukiel, a także dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście z całą pewnością zapewnią mieszkańcom wygodniejsze podróże miedzy okolicznymi gminami a centrum Olsztyna.

- Dzięki inwestycji znacząco poprawi się mieszkańcom Olsztyna dostęp do kolei. Budowane są nowe przystanki, z których szybko będzie można podróżować do centrum miasta w kierunku Morąga, Elbląga, Dobrego Miasta czy Braniewa. To oszczędność czasu, lepsze podróże do pracy czy szkoły – przyznał Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Widok z lotu ptaka na przystanek kolejowy Olsztyn Szkoła

Na linii z Olsztyna Głównego do Gutkowa wykonawca prowadzi prace, które zapewnią sprawne i bezpieczne przejazdy pociągów. Wzmocniono grunt i układany jest nowy tor. Montowane są słupy sieci trakcyjnej.

Jak deklarują przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., nowe przystanki to łatwiejsza podróż koleją. Wysokie perony pozwolą wygodnie wsiadać do pociągów. Antypoślizgowa nawierzchnia i funkcjonalne oświetlenie umożliwią bezpieczne przejście także po zmroku. Będą ławki, wiaty i czytelna informacja pasażerska. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się zamontowane zostaną pochylnie, prowadnice i ścieżki dotykowe.

Odcinek robót kolejowych między nowymi przystankami Olsztyn Szkoła a Olsztyn Likusy

Mijanka na przystanku Olsztyn Likusy zwiększy przepustowość jednotorowej trasy. Dzięki takiemu rozwiązaniu po torach będzie mogło kursować więcej składów.

Z kolei wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni tunel pieszo-rowerowy na ulicy Jeziornej, który zastąpi przejście w poziomie szyn. Będzie to dogodne dojście dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską plażę miejską od strony ulicy Bałtyckiej. Nowe tory i rozjazdy zapewnią sprawny przejazd pociągiem.

Budowa przystanku Olsztyn Likusy od strony przejazdu nad torami

Ponadto PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowały remont warmińskiej trasy Braniewo-Olsztyn. Prace na odcinku Dobre Miasto-Orneta zaprojektuje i wykona Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. – spółka zależna PLK. We czwartek podpisano umowę na realizację zadania "Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo - Braniewo na szlakach Dobre Miasto - Orneta oraz Orneta – Pieniężno. Część I".

Prace na trasie Dobre Miasto-Orneta zaplanowano na lata 2020-2021. Wartość pierwszego etapu prac to ok. 60 mln zł. Środki pochodzą ze środków budżetowych spółki.

W następnym etapie, w latach 2022-2023, zaplanowano kontynuowanie przebudowy trasy z Ornety w kierunku Pieniężna.

Prace na trasie Dobre Miasto-Orneta obejmą wymianę torów i roboty na 38 obiektach inżynieryjnych - przepustach, wiaduktach i mostach. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów po przebudowie peronu w miejscowości Bzowiec. Obiekt zostanie wyposażony w ławki, wiatę i gabloty informacyjne. Lepszą dostępność dla osób o ograniczonych możliwościach poruszani się zapewni pochylnia. Przebudowa obejmie także 15 przejazdów kolejowo-drogowych, PLK zwiększą poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowo-drogowym.

Po realizacji całego zakresu projektu pociągi przyspieszą do 100 km/h oferując krótszy czas przejazdu na trasie Braniewo-Olsztyn. Poprawią się także warunki dla przewozu towarów. Składy będą mogły być cięższe, dzięki czemu będzie można przewieźć więcej ładunku.

Lokalizacja nowych przystanków kolejowych w Olsztynie

Źródło: własne, PKP PLK S.A.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Ania 2020-06-28 08:24:06 95.160.*.*
  Można? Można! A pamiętam jak przed laty likwidowano połączenia w kraju, a w Olsztynie zawsze twierdzono, że nie ma sensu więcej przystanków stawiać bo po co... Oby ta "przeszłość" już nie wróciła..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
 • Kolo 2020-06-27 19:49:47 195.136.*.*
  Ja też będę. I co łyso ci? Może kaktus ci wyrośnie hahahaha ;p
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Kudo 2020-06-27 18:52:44 188.147.*.*
  A na h..J nam ten kaktus , strata kasy nikt nie będzie z tego korzystał
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 10

www.autoczescionline24.pl