Olsztyn i Mazury będą połączone z Centralnym Portem Komunikacyjnym [MAPA]

Olsztyn i Mazury będą połączone z Centralnym Portem Komunikacyjnym [MAPA]
Olsztyn, Pisz i Giżycko zostaną połączone z Centralnym Portem Komunikacyjnym
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Plany rządowe zakładają, że przyszły port lotniczy zlokalizowany między Warszawą a Łodzią, będzie połączony 10 trasami kolejowymi, tzw. szprychami z miastami na terenie całej Polski. Wśród nich będzie linia do Olsztyna, a druga do Pisza i Giżycka.

Na początku port będzie mógł obsłużyć ok. 45 mln pasażerów rocznie. Europoseł Karol Karski powiedział, że założeniem było to, aby każdy z dowolnego miejsca w Polsce mógł dojechać do Baranowa w ciągu dwóch godzin.

Jedną ze szprych jest linia kolejowa z Olsztyna oznaczona numerem 2. Wielokrotnie już pisaliśmy, że trasa ta wiodąca przez Ciechanów i Warszawę jest już modernizowana na odcinku Działdowo-Olsztyn. W naszym województwie jeszcze jedna linia będzie wiodła do CPK – nr 3 z Giżycka przez Pisz, Łomżę, Ostrołękę i Warszawę.

Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny ma być zlokalizowany w okolicach Baranowa między Warszawą i Łodzią.

Kiedy ruszy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego? Wiadomo, że do końca 2019 roku mają się zakończyć prace przygotowawcze, a sam port powinien być zbudowany do końca 2027.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Realista 2019-05-02 21:13:55 5.173.*.*
  Linia do Braniewa grozi zamknięcie a tu jakis "Janusz" rozwoju planuje Pendolino do Giżycka. Szkoda,że nikt nawet się nie zająknął o wywłaszczeniach, eksmisjach pod budowę nowej super lini kolejowej. Ludzie protestują przeciw drodze s16 a co dopiero o lini kolejowej po której będą jeździć góra 4 pociągi na dzień.
  Odpowiedz Oceń: 10 14 Zgłoś treść
 • 100%olsztyniak 2019-05-02 21:13:07 86.138.*.*
  Jak za komuny gdzie caly naród budowal swoją stolice.Warszawka chce byc jak drugi Dubaj.Rozwijac lotnisko Olsztyn -Mazury a nie zajmowac sie CPKenami
  Odpowiedz Oceń: 11 11 Zgłoś treść
 • Rksz 2019-05-02 19:18:59 83.9.*.*
  Jest to fantastyczny projekt, a konsekwencje jego powstania okażą się kołem zamachowym całej gospodarki RP. Od zarania dziejów bogactwo występowało wokół głównych traktów komunikacyjnych. Im lepsze będzie nasze skomunikowanie zarówno wewnątrz kraju, jak i na zewnątrz tym lepiej dla nas wszystkich.
  Odpowiedz Oceń: 23 7 Zgłoś treść