Na olsztyńskim cmentarzu odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy wyklętych

Na olsztyńskim cmentarzu odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy wyklętych
Pomnik na olsztyńskim cmentarzu upamiętniający żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na cmentarzu przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie odsłonięto w niedzielę pomnik upamiętniający żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Ponad pół roku trwała zbiórka funduszy na pomnik w formie symbolicznej mogiły żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Monument został dziś odsłonięty na cmentarzu komunalnym przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie.

- Chcemy upamiętniać ważne wydarzenia, czy też osoby, które w historii czy też społeczności lokalnej czy regionalnej zapisały się w szczególny sposób - mówił na początku zbiórki wojewoda Artur Chojecki, który jest zarazem Przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

- Narodowe Siły Zbrojne to organizacja, która powstała w 1942 roku i przez którą przewinęło się 75, a może nawet 90 tysięcy żołnierzy. Niezwykle dzielnych, ideowych, wielkich patriotów - mówił z kolei podczas niedzielnych uroczystości naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN, Waldemar Brenda.

Głównym organizatorem budowy pomnika i zbiórki funduszy był mieszkaniec Olsztyna, Piotra Duczymiński, którego ojciec, Stanisław Duczymiński pseudomin "Niemira" jako 17-letni chłopak wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych.

Podczas uroczystości odsłonięcia obelisku nie zabrakło przedstawicieli Urzędu Miasta, służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych, pocztów sztandarowych, a także przedstawicieli Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy podczas uroczystości odpalili race oddając cześć formacji wojskowej, w kórej służyli przedstawiciele ONR-u.

Olsztyńskie uroczystości odsłonięcia pomnika żołnierzy NSZ objął patronatem prezydent RP Andrzej Duda.

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • [Usunięty] 2017-02-27 12:03:23 185.31.*.*
    [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0