''Odporna Polska'' to odpowiedź Patformy Obywatelskiej na Polski Ład

''Odporna Polska'' to odpowiedź Patformy Obywatelskiej na Polski Ład
W konferencja na temat programu PO udział wzięli posłowie Janusz Cichoń i Anna Wojciechowska
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

We wtorek (1 lutego) w siedzibie Platformy Obywatelskiej w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa z udziałem działaczy tamtejszej partii. Tematem przewodnim był Polski Ład. Posłowie Janusz Cichoń i Anna Wojciechowska krytycznie wypowiedzieli się o nowej reformie obecnego rządu. Jednocześnie przedstawiono konspekt powstającego programu „Odporna Polska”, który proponuje wiele krótkofalowych jak i długofalowych zmian, które według PO miałaby poprawić stan w Polsce podczas pandemii Covid-19 i nie tylko.

Na początku spotkania poseł Janusz Cichoń opisał założenia Polskiego Ładu w ujęciu podatkowym, ponieważ jak sam stwierdził – miała to być rewolucja podatkowa. Nawiązał do obecnego stanu po wprowadzeniu Polskiego Ładu, czyli licznych komplikacji powstałych przez nie do końca jasne przepisy i ustalenia. Przytoczono jedno z głównych założeń tej reformy, czyli kwestie związane z podatkiem progresywnym, którego wysokość zależałaby od zarobków. Miało to być sprawiedliwe i uczciwe rozwiązanie.

Nowy Ład tak naprawdę problemów sprawiedliwości nie rozwiązuje, a życie podatników niesamowicie komplikuje skwitował Cichoń.

Według posła straty odczują emeryci, którzy wcześniej korzystając z przysługujących im ulg na zakup medykamentów, obecnie nie mogą skorzystać z tych odliczeń. Klasa średnia również miała być stratna. Skomentował kolejne działania partii rządzącej, czyli zaproponowaną później ulgę dla klasy średniej. Według niego ta ulga jest tylko i wyłącznie dla osób pracujących, a samo obliczenie kwoty wymagało użycia dwóch skomplikowanych wzorów.

Dzisiaj nikt nie wie, jaki podatek ma zapłacić. Bałagan jest niewyobrażalny. PIS próbuje to naprawiać, bo okazało się już w styczniu, że ludzie dostają mniej pieniędzy, mniejsze wypłaty, ci nawet o najniższych dochodach – dodał poseł.

Wbrew zapewnieniom rządu o tym, że obywatele zaczną więcej zarabiać oraz odczuwać inne korzyści płynące z Polskiego Ładu, okazało się, że w przypadku części Polaków pensje zamiast wzrosnąć to zmalały. Janusz Cichoń ocenił próbę naprawy tejże kwestii w formie zmian w regułach zaliczkowania przyznając, że na obecną chwilę jest to jedyny punkt, który może poprawić sytuację. Streścił nowe zmiany, które polegają na wyliczaniu dwóch osobnych zaliczek.

Pierwszą na podstawie nowych zapisów z 2022 roku, natomiast drugą na starych, które były używane w grudniu ubiegłego roku. To płatnik miałby zdecydować, którą opcję wybrać. Jednak okazuje się, że często już wcześniej przechodzono na nowe zasady, które są obecnie. Co w przypadku niektórych zawodów nic nie zmienia.

Mamy gigantyczny kłopot, jeśli chodzi o służby mundurowe. Mamy kłopot także, jeśli chodzi także o ciężko pracujących np. górników. Są grupy, które tracą na tych rozwiązaniach, które wprowadzono - powiedział poseł Cichoń.

Poruszono kwestie ograniczonych ulg dla rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jest to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej, ponieważ reforma wpływa nie tylko na prawo podatkowe, a dodatkowo na inne dziedziny. W Polsce coraz częściej można zaobserwować zawieszanie działalności gospodarczej, ponieważ przedsiębiorstwom coraz trudniej odnaleźć się w nowych realiach.

Cichoń przytoczył opinie głoszone wśród przedstawicieli biur rachunkowych, doradców finansowych, księgowych czy administracji podatkowych. Księgowi nie mają stuprocentowej pewności co do poprawnego stosowania nowych zasad, sami często nie wiedząc co mają robić i na jakie pytania odpowiadać.

Następnie głos zabrała posłanka Anna Wojciechowska, która w dużym skrócie opisała założenia przygotowywanego obecnie programu Platformy Obywatelskiej. Głównym odbiorcą mają być obywatele, którzy według niej nie czują się pewni jutra. Opowiedziała o organizowanych kongresach, podczas których omawiane są tematy dotyczące bezpieczeństwa obywateli i mieszkańców w dobie pandemii. Dodatkowo podkreśliła problem energetyczny, czyli drastyczny wzrost cen prądu.

Posłanka zwróciła uwagę na wysoką inflację czy nieodpowiedzialną wycinkę lasów i zapomniane działania ekologiczne. Plan „Odporna Polska” skupia się na wielu dziedzinach, a głównym założeniem jest przeciwdziałanie zagrożeniu pandemicznemu.

W tej chwili polityka łączy się z epidemią. Liczą się tylko słupki sondażowe poparcia partii rządzącej. Osoby, które się nie zaszczepiły, przechodzą to bardzo ciężko i to te osoby w tej chwili zajmują większość oddziałów w szpitalach, bo powstały oddziały covidowe powiedziała posłanka.

Dodała, że jednym z założeń jest wprowadzenie szpitali „wolnych od koronawirusa”, co znaczy, że te placówki miałyby skupiać się wyłącznie na leczeniu pacjentów z innymi chorobami.

Wojciechowska dodała, że program „Odporna Polska” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom ludzi związanym z transformacją energetyczną. PO chce postawić na odnawialne źródła energii – elektrownie wiatrowe czy wodne oraz biogazownie. Dzięki temu kryzys energetyczny miałby być mniej odczuwalny.

PO zamierza także m.in. złożyć projekt ustawy, który miałby zapewnić drugą waloryzację emerytury w tym roku, jeżeli inflacja przekroczyłaby 10 proc.

Anna Wojciechowska zaznaczyła, że PO planuje uprościć system podatkowy i ustabilizować walutę.

– Żeby nie powtórzyła się sytuacja, jak w przypadku kredytów we frankach, gdzie do dzisiaj bardzo dużo ludzi ma olbrzymi problem, bo zmieniają się kursy. Niektórzy teraz nie wiedzą, co zrobić z mieszkaniem, gdyż nie spłacą go do końca życia – przyznała działaczka PO.

Monika Palijewska

2147382000
Galeria

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

 • Reda 2022-02-02 19:59:10 83.20.*.*
  Najpierw pozdrawiam pis :j****p**. A teraz przypominam że niedługo wasz koniec.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • ols 2022-02-02 13:30:38 178.42.*.*
  Tusk jest w szoku, nie przeszła ustawa pisjorska i jest w szoku , nawet z tego się nie cieszy tylko martwi go brak większości rzadzących w sejmie. Takie miał smutne wystąpienie w tv.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Były zwolennik PIS 2022-02-02 12:17:40 195.136.*.*
  Od pewnego czasu obserwuję mnożenie się w internecie PIS-owskich troli, których zadaniem jest zwalanie winy za wszystkie pisowskie grzechy na PO a w szczególności na Tusla . Polacy nie są głupim narodem i nie dadzą nabrać się na propagandę w stylu putinowskim.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6
 • Lucy. 2022-02-02 12:07:46 88.156.*.*
  Ja jestem na nich odporna. Żeby nie wiem co wymyślili i tak zagłosuję na PIS!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • Dlaczego 2022-02-02 11:56:11 31.60.*.*
  pisiaki krzyczą tylko na forach? Dlaczegi w prawdziwym świecie nikt się nie przyznaje że głosował na PiS ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 5
 • hjjj 2022-02-02 08:51:33 83.15.*.*
  Krzykacze! PO możecie sobie rękę podać z PIS . Mieliście swoje rządy. PIS nauczyło się kraść od was ,tylko ,że oni to robią jeszcze więcej i się z tym nie kryją ! Wy jako opozycja też nic nie potraficie zrobić. Dlatego jak na razie nikt nie może pokonać w wyborach złodziejskiego PISu.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • Klips 2022-02-02 07:55:30 2.120.*.*
  Ta nazwa taka, Januszowata. Bez urazy dla Janusza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • [Usunięty] 2022-02-02 00:25:29 46.204.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1
 • pof 2022-02-01 23:47:11 5.172.*.*
  Panie Cichoń a może pan opowie jak to za waszych pseudorządów niewygodnym policjantom odchodzącym na emeryturę obniżano ją zabierając dodatki na podstawie sfałszowanej dokumentacji wbrew Ustawie o Policji i Orzecznictwu NSA , na co wskazał niezależny Warszawski Sąd Pracy, podczas gdy w wsa w Olsztynie orzekała żona waszego czołowego działacza a komendantem który za tym stał był bratanek jednego z czołowych postaci platformy, ten za ktorego rządów doszło do linczu we Włodowie a którego w końcu usunięto z tej formacji za popełnienie przestępstwa..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
 • tiaa 2022-02-01 23:24:51 93.105.*.*
  odporna na wiedzę platforma
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
2147382000