Lex Czarnek. Działacze KO po kontroli w olsztyńskim kuratorium: ‘’Skarg było sześć’’. Kurator: ‘’Otrzymaliśmy kilkadziesiąt skarg ws. LGBT’’ [ZDJĘCIA]

Lex Czarnek. Działacze KO po kontroli w olsztyńskim kuratorium: ‘’Skarg było sześć’’. Kurator: ‘’Otrzymaliśmy kilkadziesiąt skarg ws. LGBT’’ [ZDJĘCIA]
Działacze KO zakończyli kontrole w kuratoriach oświaty w Polsce
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W czwartek w Olsztynie zakończyła się kontrola polityków Koalicji Obywatelskiej w kuratoriach oświaty w całej Polsce. Ich zdaniem w ciągu sześciu lat do olsztyńskiego kuratorium wpłynęło tylko sześć skarg. Innego zdania jest kurator, który stwierdził, że w samym tylko październiku 2019 roku do instytucji przesłano kilkadziesiąt skarg, głównie w temacie LGBT.

W czwartek pod urzędem wojewódzkim w Olsztynie odbyła się konferencja działaczy KO, którzy chwilę wcześniej skontrolowali kuratorium (była to ostatnia, 16 placówka w Polsce, którą sprawdzili).

Na spotkaniu prasowym byli obecni posłowie: Krystyna Szumilas, Barbara Nowacka, Janusz Cichoń oraz wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk.

Najpierw głos zabrała posłanka Szumilas, która zaznaczyła, że wizyta w Olsztynie jest związana z cyklem kontroli przeprowadzanych w kuratoriach oświaty w całej Polsce w związku z tzw. ustawą lex Czarnek.

Podczas debaty nad tą ustawą słyszeliśmy, że w kuratoriach w całej Polsce są setki skarg rodziców na działalność organizacji pozarządowych i postanowiliśmy to sprawdzić. Uważamy, że nie można przyjmować ustawy, która opiera się na kłamliwych podstawach – przyznała Szumilas.

Krystyna Szumilas

Jej zdaniem, po przeprowadzonych kontrolach w kuratoriach można stwierdzić, że nie ma setek skarg rodziców na organizacje pozarządowe, a są to pojedyncze zdarzenia.

Krystyna Szumilas dodała, że w przypadku warmińsko-mazurskiego kuratorium, w ciągu ostatnich sześciu lat, wpłynęło sześć skarg, ale cztery z nich zgłosili rodzice albo były skargami na organizacje pozarządowe.

– To pokazuje, że jest to marginalny problem, że nie ma setek skarg, a ustawa, o której dyskutujemy jest oparta na kłamstwie i fałszu – zaznaczyła Szumilas.

I dodała: – Zaskoczyło mnie to, że pan kurator usiłował nam udowodnić, że powinniśmy wziąć pod uwagę piątą skargę dotyczącą organizacji spotkań z rodzicami na temat zapobiegania samobójstwom i pomocy dzieciom.

Jej zdaniem z tego wynikało, że kurator czuje się odpowiedzialny za to, w jaki sposób dyrektor organizuje w szkole spotkania z rodzicami. Posłanka zarzuciła mu to, że nie czuje się tylko kuratorem odpowiedzialnym za kontrolę edukacji dzieci, ale chce również kontrolować edukację rodziców. Przyznała, że to pierwsza taka sytuacja w Polsce.

To pokazuje, że nie chodzi tylko o to, żeby wziąć władzę nad umysłami uczniów i nie pozwolić dyrektorom na współpracę z organizacjami pozarządowymi w sytuacji, gdy nie podoba się to obecnie rządzącym, ale żeby władzę kuratora oświaty w sposób nieformalny rozszerzyć na rodziców – przyznała Krystyna Szumilas.

Następnie głos zabrała Barbara Nowacka. Jej zdaniem temat o tym, jakie zajęcia dodatkowe będą odbywały się w szkołach, jest ważny dla uczniów, rodziców, samorządów, nauczycieli i organizacji pozarządowych.

Robimy te kontrole, aby ukazać chwiejne fundamenty, na które powołuje się minister Czarnek – przyznała Nowacka.

Barbara Nowacka

Dodała, że owszem, skargi się zdarzają, ale naliczyli ich zaledwie kilkadziesiąt w całej Polsce. Posłowie w najbliższych dniach przedstawią pełen raport z kontroli, który zostanie przekazany prezydentowi Andrzejowi Dudzie i jego małżonce Agacie Kornhauser-Dudzie.

– Oczekujemy, że prezydent Duda podejmie właściwą decyzję i zawetuje tę szkodliwą ustawę, która zabiera rodzicom decydowanie o tym, w jakich zajęciach pozalekcyjnych może uczestniczyć ich dziecko – przyznała posłanka Nowacka.

Obecnie rodzic musi wyrazić zgodę na każde zajęcia, w jakich bierze udział jego dziecko. Jej zdaniem, niedługo może być tak, że nawet jeżeli rodzice wyrażą zgodę, to kurator będzie mógł nie zgodzić się na takie zajęcia. Nowacka nazwała to wręcz ograniczeniem władzy rodzicielskiej.

Poseł Janusz Cichoń przyznał, że mamy obecnie przedsmak tego, co będzie się działo, gdy w życie wejdzie ustawa tzw. lex Czarnek.

Oznacza to, że w gruncie rzeczy kurator będzie miał sporą swobodę w uznawania czy współpraca ma sens i czy się na nią zgadzać – zauważył poseł Cichoń.

Janusz Cichoń

Ewa Kaliszuk opowiedziała o tym, jak wygląda współpraca z organizacjami pozarządowymi w Olsztynie. Przyznała, że takich zajęć odbywa się w olsztyńskich szkołach od kilkunastu do kilkudziesięciu.

Nasi dyrektorzy odbierają pierwsze telefony od rodziców, którzy pytają czy i jakie organizacje na terenie szkół działają. To powoduje utratę zaufania do szkoły w ogóle. Nasze szkoły organizują współprace z organizacjami w zakresie edukacji globalnej, ekologicznej, lokalnej, regionalnej – powiedziała wiceprezydent Olsztyna.

Ewa Kaliszuk

Dodała, że po wejściu w życie ustawy, jeżeli szkoła będzie miała życzenie zorganizować zajęcia przeprowadzane przez stowarzyszenia, to procedura wyrażenia zgody przez kuratora może trwać nawet cztery miesiące.

Następnie udaliśmy się do kuratora Krzysztofa Marka Nowackiego, który wyraźnie podkreślił, że wizyta posłów KO trwała godzinę, z czego przez pół godziny odbyła się merytoryczna dyskusja. Kurator problem widzi zupełnie inaczej niż politycy KO.

Jego zdaniem III sektor (organizacje pozarządowe) jest niezwykle potrzebny w kraju, gdyż tworzone jest przez to społeczeństwo obywatelskie, chociaż, jak zauważył, organizacje chcą wejść do szkół, gdzie wywierają wpływ na dzieci. Jego zdaniem rodzice coraz częściej formułują skargi, że bez ich wiedzy odbywają się spotkania z dziećmi.

Co roku mamy kilkanaście, kilkadziesiąt takich sygnałów. W ciągu ostatnich lat można powiedzieć, że są to setki – zaznaczył Krzysztof Marek Nowacki.

Dodał, że w niektórych przypadkach kuratorium stosuje kontrole. Na przestrzeni sześciu lat takich działań było sześć.

Zaznaczył, że posłów interesowały skargi dotyczące LGBT.

Panie posłanki nie pytały się o likwidację szkół, jak np. tej przy ul. Grzegorzewskiej. Nie padło żadne pytanie w innej kwestii niźli tej, o której powiedziałem – zauważył Nowacki.

Krzysztof Marek Nowacki

Głos zabrał także Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty.

Panie posłanki spuentowały nasze spotkanie tym, że w naszym regionie były tylko cztery kontrole. Nie wszystkie skargi zostały udokumentowane, a tych było kilkadziesiąt – podkreślił Cybulski.

Dodał także, że tylko w październiku 2019 roku skarg w sprawie akcji "Tęczowy Piątek" było kilkadziesiąt – zgłaszali je głównie rodzice uczniów szkół średnich, ale sprawa miała dotyczyć także jednej szkoły podstawowej i przedszkola.

Rodzice skarżyli się, że taka akcja ma miejsce. Wokół tych treści rodzice wnosili skargi telefoniczne i mailowe. Rodzice nie chcieli, żeby ich dzieci uczestniczyły w zajęciach, które ich zdaniem były demoralizujące – dodał wicekurator oświaty.

Wojciech Cybulski

Komentarze (21)

Dodaj swój komentarz

 • Warmia 2022-02-18 01:32:07 178.42.*.*
  Czemu nie wierzę tym kuratorom? Czyżby kolejni aparatczycy? Na szczęście w szkołach są nauczyciele otwarci na świat i z pewnością nie jest ich zamiarem demoralizowanie młodzieży. Dośc już tej pisowskiej demagogii bo budzi w społeczeństwie odruch wymiotny.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 8
 • NN 2022-02-18 00:16:55 83.23.*.*
  Marsz dla Życia i Rodziny = Patologia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 9
 • tewu 2022-02-17 21:13:50 93.105.*.*
  Redaktorze „kac” czy poseł Protas juz odniósł sie do kwestii swojej „inwestycji życia” czyli Zimnych Term, czy nadal milczy? Bedzie Pan kontynuował ten temat?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 0
 • Michał 2022-02-17 19:33:17 79.191.*.*
  a gdzie kurator ma te wasze skargi? was czas już się skończył, nawet w olsztynie w którym się najtłumniej zalęgliście, lewicowe dziwadła.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 16
 • [Usunięty] 2022-02-17 18:41:05 31.0.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • Homofobów i Homofobii stanowcze NIE !!! 2022-02-17 18:23:52 31.60.*.*
  To, że jak Polacy lubimy robić z igły widły nie oznacza , że możemy bezkarnie dręczyć innych !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 6
 • Uważna Jola 2022-02-17 17:33:40 50.7.*.*
  Drodzy nauczyciele i rodzice. Czy zauważyliście że politycy "interesują" się waszym losem tylko wtedy gdy zbliżają się wybory? Po wyborach mają was wszystkich w du...ie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1
 • NAPĘDZANY NIENAWIŚCIĄ 2022-02-17 17:32:54 79.191.*.*
  6 skarg - z czego 5 to rodziny działaczy
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 5
 • .R.O. 2022-02-17 17:31:30 31.60.*.*
  Panie kuratorze, jak to? To skargi wpływały, a nie były dokumentowane? Prosiłbym aby jednak głębiej przyjrzeć się tej sprawie. Rozumiem, że kurator chce grać jak mu minister zagra, ale jednak reprezentuje urząd i działa na podstawie określonych przepisów. Drodzy Rodzice! Kontrolujecie co mówią Waszym dzieciom w szkołach. Takie czasy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 3
 • Co za ... 2022-02-17 17:29:56 88.156.*.*
  Wszystkich kuratorów po0 wyborach sądzić, odebrać uprawnienia i zakazać pracy w zawodzie, to jest po prostu hańba!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 6
2147382000
2147382000