Linia 129. Od przyszłego roku dojdzie do zmian w kursowaniu autobusów do Olsztynka

Linia 129. Od przyszłego roku dojdzie do zmian w kursowaniu autobusów do Olsztynka
Od przyszłego roku rzadziej będą kursowały autobusy linii nr 129
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Wydaje się, że linia nr 129 z powodzeniem obsługuje podróżnych na trasie pl. Roosevelta-Olsztynek. – Zainteresowanie było tak duże, że na tej trasie dostawiliśmy autobusy przegubowe – powiedział Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. Jednakże od przyszłego roku autobusy będą kursować rzadziej – przynajmniej w soboty.

Ograniczenie ilości kursów linii 129 to zaskoczenie, zwłaszcza dla pasażerów, którzy codziennie dojeżdżają z Olsztynka do Olsztyna. Rzecznik ZDZiT wyjaśnia, że linia jest finansowana przez gminy ościenne, czyli Olsztynek i Stawigudę.

Do tej pory autobusy wykonywały po 8 kursów od poniedziałku do soboty. Od nowego roku ma się to jednak zmienić.

– Otrzymaliśmy propozycje nowych rozkładów jazdy na przyszły rok. W tygodniu częstotliwość kursów ma pozostać bez zmian, w soboty ulegnie zmniejszeniu do 6 kursów. Wynika to z porozumienia między gminami Olsztyn, Olsztynek i Stawiguda – powiedziała w rozmowie z nami Beata Pieniak, kierownik Referatu Inwestycji i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego Olsztynek.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie już w październiku rozpoczął kompleksowe badania napełnienia tramwajów oraz autobusów na wszystkich liniach. To na podstawie badań w przyszłości mają zostać podjęte decyzje o ewentualnych zmianach, np. jeżeli chodzi o częstotliwość kursów czy pojemność pojazdów.

– Takie badania, przykładowo na linii autobusowej nr 129 przeprowadzane są dwa razy w roku. Mają one za zadanie sprawdzić jaki dochód przynosi linia autobusowa nr 129. Dochód ten pomniejsza bowiem koszt funkcjonowania linii, który leży po stronie gmin Stawiguda i Olsztynek. Aktualnie wyniki są analizowane – wyjaśnił Michał Koronowski.

Rzecznik ZDZiT dodał, że prowadzone są także rozmowy z pozostałymi gminami m.in. Barczewem na temat utrzymania połączeń w przyszłym roku.

– Ostateczne decyzje w tej sprawie powinny zapaść jeszcze przed świętami – informuje Michał Koronowski.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

 • Mieszkanka Olsztynka 2019-12-13 04:24:07 83.9.*.*
  Dzięki autobusom miejskim poczułam się jak mieszkaniec Olsztyna - włączona do społeczności naszego pięknego miasta wojewódzkiego. Proszę nam - mieszkańcom Olsztynka ułatwić komunikację, a nie - utrudniać ( dostęp do pracy, szkoły, dóbr kultury itp. Doceniam dotychczasowe starania i liczę na wykreowanie rozsądnego grafiku kursów, czyli więcej autobusów. Owszem EKONOMIA jest ważna, ale ŚRODOWISKO też: wybieram autobus i nie jadę własnym autem!!!
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Anonim 2019-12-07 21:21:42 83.31.*.*
  Ja jako student mający na 15, nawet nie mam czym dojechać na uczelnie. Mieszkam "po drodze", więc nie wsiadam w samym Olsztynku, a okejki nie zawsze już mają miejsce, więc dojechanie do Olsztyna w godzinach najbardziej obleganych graniczy z cudem. Mogliby się bardziej postarać i jednak wrzucić jakiegoś busa w okolicy 14-15 i 11-12
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • Xoxo 2019-12-07 21:17:24 83.31.*.*
  Dramat. Myślałam, że otworzą nowe kursy wtedy kiedy ich potrzeba, przynajmniej jeden na godzinę do tej 17..A tu zmniejszenie
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • serr 2019-12-07 08:49:19 205.201.*.*
  a ja myślałem że autobusy będą rozpoczynały kursy z centrum przesiadkowego DWORZEC gdzie wsiądzie jeszcze więcej ludzi , a tu masz ograniczają...
  Odpowiedz Oceń: 3 1 Zgłoś treść
 • niehalo 2019-12-06 13:06:10 5.172.*.*
  Do Olsztynka ZDZiT podstawia największe i najnowsze autobusy a po mieście jeżdżą stare graty... coś niehalo chyba
  Odpowiedz Oceń: 9 2 Zgłoś treść