Obwodnica Olsztyna. Co pozostało do wykonania?

Wykonawcy obu odcinków obwodnicy Olsztyna intensywnie pracują nad realizacją inwestycji. Na obu zadaniach są bowiem spore opóźnienia. Co dokładnie pozostało im do wykonania?

Obwodnica Olsztyna powstaje w ramach dwóch kontraktów: Zadanie 1 - dk 16 Olsztyn Zachód – Olsztyn Południe (10 km) i Zadanie 2 - S51 Olsztyn Wschód – Olsztyn Południe (14,7 km).

Wykonawcą robót na pierwszym odcinku obwodnicy jest konsorcjum firm Intercor Sp. z o.o. z Zawiercia oraz Most Sp. z o.o. z Sopotu. Koszt tego zadania to 387 mln złotych. Ten odcinek obwodnicy zlokalizowany jest na terenie gmin: Gietrzwałd i Stawiguda i omija miasto od południowego zachodu. Obwodnica przebiegać będzie od drogi krajowej nr 16 w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa aż do drogi krajowej nr 51.

Zadanie 2 o wartości 913 mln zł realizuje firma Budimex SA. W skład tego kontraktu wchodzi również budowa węzła Pieczewo. Droga zlokalizowana będzie na terenie Olsztyna i gmin: Stawiguda, Purda, Barczewo i ominie miasto od południowego wschodu. Przebiegać będzie od drogi S51 w sąsiedztwie miejscowości Tomaszkowo poprzez okolice miejscowości Bartążek, Szczęsne, Klebark Mały do drogi nr 16 na wysokości ogródków działkowych na Wójtowej Roli.

Na jakim etapie są obecnie wykonywane prace?

- Na zadaniu 1 zaawansowanie robót mostowych wynosi 95 proc. Pozostały roboty wykończeniowe takiej jak montaż barier ochronnych i wykonanie schodów skarpowych na trzech ostatnich obiektach w tym dwóch na węźle Południe w Tomaszkowie. Roboty bitumiczne na odcinku od węzła Zachód do węzła Południe są także wykonane, pozostaje położenie ostatniej warstwy asfaltu - warstwy ścieralnej oraz roboty wykończeniowe, np. obsianie trawy – informuje rzecznik GDDKiA, Karol Głębocki.

Z jakim opóźnieniem na tym odcinku trzeba się liczyć?

- Trwa weryfikacja roszczeń terminowych wykonawców, złożonych z uwagi na intensywne opady deszczu w niektórych miesiącach ubiegłego roku - przekraczały ponad 5-krotnie średnią opadów dla tych miesięcy. Przewidujemy, że odcinek ten będzie udostępniony do ruchu we wrześniu – dodaje Głębocki.

Prace na drugim zadaniu są znacznie mniej zaawansowane.

- Na zadaniu 2 roboty drogowe to ponad 50 proc., roboty bitumiczne 20 proc., roboty mostowe 76 proc. Obecnie trwają intensywne prace przy układaniu masy i na obiektach – wyjaśnia Karol Głębocki.

Droga powstająca w ramach tego zadania ma zostać udostępniona dla ruchu na koniec tego roku.

- Poza tym jest jeszcze umowa dodatkowa na budowę węzła Pieczewo – termin to czerwiec 2019 – na tę chwilę niezagrożony – dodaje.

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • sdfsdfsdfsd 2018-06-26 09:50:00 77.111.*.*
    Ta obwodnica powinna biec 10 kilometrów dalej od Olsztyna. Miasto się rozbudowuje. A poza tym powinna być od północy, objazd byłby krótszy. Ktoś by mniej zarobił...Sprawa dla CBA...
    Odpowiedz Oceń: 0 7 Zgłoś treść
  • GDDKiA 2018-06-26 07:06:05 94.254.*.*
    Karol jakie opady? O czym Ty mówisz? Przejdź się proszę i zobacz ilość sprzętu i potencjał kadrowy jakim dysponuje Wykonawcą i będziesz miał odpowiedź na wiele pytań.
    Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść