Nowe obostrzenia. Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych, zamknięte dyskoteki i kluby [AKTUALIZACJA]

Nowe obostrzenia. Obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup zawodowych, zamknięte dyskoteki i kluby [AKTUALIZACJA]
Ministrowie zdrowia ogłosili kolejne obostrzenia związane z pandemią koronawirusa
Fot. Ministerstwo Zdrowia / Twitter

We wtorek odbyła się konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia. Adam Niedzielski na początku zaznaczył, że sytuacja pandemiczna w Polsce się ustabilizowała. Jednak wkrótce zostaną wprowadzone nowe restrykcje.

Jako pierwszy głos zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski, który przyznał, że sytuacja w Polsce się ustabilizowała, ale wciąż nie można mówić o końcu pandemii. Wskazał, że pojawił się nowy wariant koronawirusa.

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa omikron - powiedział Niedzielski.

Niedzielski powiedział, że od 1 marca będą obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla wybranych grup zawodowych: medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Każdy pracownik ma mieć dostęp do darmowego testu na obecność koronawirusa. Jednak zapisanie się na taki test nie będzie wiązało się z obowiązkową kwarantanną.

Następnie przemówił wiceminister Waldemar Kraska, który przedstawił szczegóły związane z obostrzeniami na święta Bożego Narodzenia.

- Od 15 grudnia obniżony zostaje limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc. W kinach dodatkowo zakaz konsumpcji – powiedział Kraska.

Zamknięte zostaną dyskoteki i kluby. W transporcie publicznym zostanie wprowadzony limit osób – 75 proc. obłożenia.

Są też ograniczenia związane z podróżami. Wszystkie osoby spoza strefy Schengen przekraczające granicę Polski muszą wykonać nie wcześniej niż 24 godz. przed podróżą test na Covid-19.

Na koniec był czas na pytania od dziennikarzy. Na pytanie o testy dla pracowników odpowiedział rzecznik resortu.

- Testowanie pracowników będzie wprowadzone rozporządzeniem, weryfikacja ustawą – sprecyzował Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Nowe zasady zostaną wprowadzone 15 grudnia. Restrykcje nie dotyczą osób zaszczepionych przeciwko Covid-19.

Restrykcje wchodzące w życie 15 grudnia:

 • obniżenie limitu obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach do 30 proc.

 • obniżenie limitu do 30 proc. w kinach, teatrach, obiektach sakralnych i sportowych

 • w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji

 • zamknięte kluby i dyskoteki. W dniu 31 grudnia i 1 stycznia ograniczenie nie będzie to obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób

 • ograniczenie w środkach transportu zbiorowego do 75 proc.

 • obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy

 • obowiązek testu na Covid-19 na co najmniej 24 godz. wcześniej dla osób spoza strefy Schengen.

 • od 20 grudnia do 9 stycznia nauczanie zdalne we wszystkich szkołach podstawowych oraz średnich (nie dotyczy przedszkoli)

Komentarze (33)

Dodaj swój komentarz

 • gorąco 2021-12-09 07:05:33 77.115.*.*
  Polecam zobaczyc na YT: "RE:SET 3 BaldTV" albo inne odcinki na kanale BaldTV np. o likwidacji gotówki na rzecz cyfrowego CBDC albo o celowym ograniczaniu produkcji żywności. Pięknie pokazany również kontekst obecnej pandemii: youtube com/watch?v=RNi0DHqNPJc
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Mantra 2021-12-08 16:57:33 31.0.*.*
  NIEBAĆ PIS! NIEBAĆ COVID!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Ap św.Jana 13,16-20 2021-12-08 13:33:57 77.115.*.*
  ... "i sprawią, że wszyscy, mali i wielcy, bogaci i biedni, otrzymają znamię na rękę lub na czoło (wymazy?),  i że nikt nie może kupić ni sprzedać kto nie ma znamienia - imienia Bestii lub liczby jej imienia, a liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć..Potem posłyszałem donośny głos ze świątyni, mówiący do siedmiu aniołów. A wrzód złośliwy, bolesny, wystąpił na ludziach, co mają znamię Bestii.... I ujrzałem dusze ściętych dla świadectwa Jezusa i dla Słowa Bożego, i tych, którzy pokłonu nie oddali Bestii ani jej obrazowi i nie wzięli sobie znamienia na czoło ani na rękę...".  Ap św.Jana 13,16-20. Czy to Wam czegoś nie przypomina? Zmuszanie na całym swiecie do przyjęcia zastrzyku... wszedzie te same metody, socjotechniki, wściekłe nawoływanie mediów aby zwalniać z pracy niepokornych... Zamiast zaufać Bogu ludzie bezgranicznie uwierzyli koncernom że poprawią dzieło Boskie zastrzykiem co 9 miesięcy z substancją genową okraszoną komórkami z abortowanych płodów. Nakręceni wściekłą propagandą strachu w telewizji (Nowy Bożek), doszli do etapu że nie udzielą na ulicy drugiemu bliźniemu nawet pierwszej pomocy bo widzą w drugim człowieku nic tylko "zagrożenie epidemiologiczne". Zaś tych którzy chcą pozostać LUDŻMI najchętniej zamknięto by do obozów koncentracyjnych co wielokrotnie padło tu w komentarzach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Lob 2021-12-08 09:38:28 79.191.*.*
  Zacznijmy od testów antygenowych a później szczepienia. Rozwalić komuś układ odpornościowy bo statystyki i kasa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • beku 2021-12-08 08:45:09 176.221.*.*
  Dopóki ministrem zdrowia jest ekonomista to się nie zaszczepię. Jak człowiek który uczył się wydawać pieniądze może odpowiadać za służbę zdrowia? Gdzie tu logika. Co przychodzą politycy to coraz głupsi
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Don 2021-12-08 08:34:21 93.159.*.*
  Ciekawe jak mnie sprawdzi hotelarz czy jestem zaszczepiony przecież to tajemnica medyczna o hiva i kiłę też będą pytac
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Tell Me Why 2021-12-08 08:06:22 31.6.*.*
  Nie dajcie się namówić na ten eksperyment. Te restrykcje to pocieszenie dla zaszczepionych, bo jak się okazuje na darmo się kłuli, do tego tak samo chorują i co najgorsze roznoszą zarazę (nie są izolowani po kontakcie z patogenem).
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • . 2021-12-08 07:03:23 79.191.*.*
  To coraz mniej wygląda na prawdziwą walkę z epidemią, a mamy coraz bardziej siłowe "promowanie" szczepień.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Europejką jestem , nie polką 2021-12-07 22:04:52 31.60.*.*
  A na granicy zamarzają , niewinni ludzie , bici, poniewierani , zaszczuwani przez - polski mundur,a w nim bestie w ludzkiej skórze .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
 • Teraz nagle wam się przypomniało? 2021-12-07 21:24:29 88.156.*.*
  Pfff a dlaczego akurat nauczycieli? Przecież jedyne co robicie od paru lat to obrażacie i rzucacie najgorsze kalumnie. To teraz nagle dla rządu jesteśmy tacy ważni? Nagle się okazało, że edukacja i szkoła to miejsce bez którego normalne państwo sobie nie da rady? A jak trzeba dać godne płace, obiecane podwyżki, autonomie zawodu, i dbać o jego status to was gnoje nagle nie słuchać. Jestem zaszczepiony ale zrobiłem to z własnej woli a nie bo tak mówi minister który bardziej się nadaje jeden do bycia kościelnym a drugi mógłby posadę grabarza dostać od ręki tyle ludzi codziennie umiera bo oni nic nie potrafią zorganizować w tym państwie z kartonu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 2
2147382000