Nowe fakty ws. likwidacji miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza

Nowe fakty ws. likwidacji miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza
Mieszkańcy zwrócili uwagę, że likwidacja miejsc parkingowych utrudni życie osobom mieszkającym przy ul. Iwaszkiewicza, ale także służbom ratowniczym
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wracamy do tematu likwidacji miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza. Otrzymaliśmy korespondencję, jaką wymienili mieszkańcy bloków przy ww. ulicy oraz prezydent Piotr Grzymowicz.

W imieniu mieszkańców do prezydenta zwrócił się Paweł Sokół. W piśmie zapytał o lokalizację miejsc parkingowych, które miałyby zastąpić te zlikwidowane pod budowę ścieżki rowerowej (Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową) przy blokach na ul. Iwaszkiewicza 21, 23, 25, 27, 38 i 40.

Paweł Sokół powołał się na art. ustawy o samorządzie gminnym.

Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania własne obejmują sprawy: 2) gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.

– możemy przeczytać w ustawie.

Mieszkańcy zwrócili uwagę, że likwidacja miejsc parkingowych utrudni życie osobom mieszkającym przy ul. Iwaszkiewicza, ale także służbom ratowniczym i porządkowym. Zaparkowanie w okolicy ww. bloków w dzień jest bardzo trudne, a wieczorem „praktycznie niemożliwe”.

W dodatku mieszkańcy poruszyli temat Łynostrady, która jest oddalona o zaledwie 100 metrów od ul. Iwaszkiewicza.

– Budowa nowej trasy rowerowej związanej z likwidacją miejsc parkingowych i za tym idącym utrudnieniem życia mieszkańców, skutkować będzie uniemożliwieniem prawidłowego funkcjonowania (brak możliwości dostarczenia podstawowych produktów do miejsc zamieszkania z powodu braku miejsca do parkowania), co spowoduje znaczne niezadowolenie społeczne – wyjaśnił Paweł Sokół.

Zaznaczył, że przy ul. znajduje się Szkoła Podstawowa nr 29, do której codziennie dowożone są dzieci „narażone na niebezpieczeństwo z powodu braku możliwości bezpiecznego zatrzymania się”.

W związku z tym mieszkańcy chcą, aby władze miasta zaprzestały realizacji tej inwestycji, rozważyły możliwość utworzenia dodatkowych miejsc parkingowych i poprawiły infrastrukturę drogową.

(kliknij, aby powiększyć)

Na pismo odpowiedział prezydent Piotr Grzymowicz. Przypomniał, że inwestycja jest ostatnim etap większego projektu. Pierwszy etap zwyciężył w OBO w 2016 roku. Chodziło o „Budowę ciągu pieszego wraz z dopuszczonym ruchem rowerowym w dolinie Łyny oraz zatoką autobusową w ciągu ul. Iwaszkiewicza”. Drugi z 2019 roku nosił nazwę „Dokończenie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Iwaszkiewicza wraz z likwidacją miejsc postojowych” (drugą część zdania prezydent podkreślił).

Prezydent przypomniał, że w 2017 roku miasto zleciło opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej ww. ulicy „Przebudowa ul. J. Iwaszkiewicza – budowa zatok postojowych wraz z przebudową oświetlenia drogowego”.

– Realizacja przedmiotowej inwestycji byłaby możliwa po uzyskaniu dofinansowania zewnętrznego lub w ramach kolejnych edycji OBO – w przypadku zainteresowania mieszkańców – przyznał Piotr Grzymowicz.

Prezydent przypomniał o jeszcze jednym dokumencie, a mianowicie „Programie budowy dróg rowerowych w Olsztynie” z 2009 roku. I rzeczywiście, przeglądając ten dokument, można zauważyć, że zaplanowano drogę rowerową przez ul. Iwaszkiewicza jako dojazdową do dróg głównych (Tuwimy, Obrońców Tobruku). Jednak na tej samej mapie widać także trasę wzdłuż Łyny (obecna Łynostrada – zaznaczona kolorem zielonym), ale pełni ona funkcję trasy rekreacyjnej, czyli nie została uwzględniona w tym opracowaniu. Z resztą prezydent w liście całkowicie pominął istnienie Łynostrady.

Za to wyjaśnił, że OBO pełni funkcję konsultacji społecznych „mających na celu włączenie mieszkańców w decydowanie o wydatkowaniu określonej części budżetu Olsztyna na zadania przez siebie wskazane i dające realną szansę zrealizowania własnych pomysłów”.

– To sami mieszkańcy zdecydowali o budowie ścieżki rowerowej, a co za tym idzie częściową likwidacją miejsc postojowych – dodał Piotr Grzymowicz i na zakończenie zachęcił do realizacji własnego projektu w przyszłym roku.

(kliknij, aby powiększyć)

Zastrzeżenia do wypowiedzi prezydenta mają także mieszkańcy. Zauważyli, że projekt z 2016 roku (Budowa ciągu pieszego wraz z dopuszczonym ruchem rowerowym w dolinie Łyny…) nie wspomina o budowie ścieżki rowerowej oraz likwidacji miejsc postojowych.

Autor projektu zgłoszonego w 2016 roku do OBO wnioskował o wybudowanie 500-metrowej ścieżki i nowego chodnika, które połączą osiedle z ul. Tuwima i przyszłą Łynostradą, czyli nadrzędną promenadą – przyznał pan Wojciech.

– możemy przeczytać w tekście „Wyborczej Olsztyn” z 2018 roku.

Pan Wojciech zwrócił także uwagę na to, dlaczego projekt jest realizowany etapami, skoro na stronie OBO, znajduje się informacja, że nie ma takiej możliwości.

Czy można realizować zadania OBO w etapach, np. w tym roku opracowanie projektu, a w roku następnym jego wykonanie?

Nie. W ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, które zakładają realizację jedynie ich części, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub zabezpieczają środki na wykonanie, bez uwzględnienia kosztów projektu.

– możemy przeczytać na stronie OBO.

Pan Wojciech ma też zastrzeżenia do słów prezydenta w temacie dokumentu „Przebudowa ul. Iwaszkiewicza – budowa zatok postojowych…” z 2017 roku.

– Oznacza to tworzenie nowych miejsc postojowych, a nie ich faktyczną likwidację. Likwidacji ulega dotychczasowych prawie 40, a jeżeli projekt będzie kontynuowany, na co wszystko wskazuje, ulegnie kolejnych 40 – na wysokości bloku nr 38 – miejsc postojowych. Natomiast obecny projekt zakłada budowę tylko 9 miejsc – powiedział mieszkaniec ul. Iwaszkiewicza.

Dodał także, że to na pewno nie mieszkańcy w ramach OBO podjęli decyzję o rozpoczęciu przebudowy chodnika i likwidacji miejsc parkingowych, ponieważ w zeszłym roku nie składano wniosku w tej sprawie.

– Jeżeli traktować zachętę pana prezydenta nt. złożenia w przyszłym roku do OBO wniosku na przykład pod nazwą „Likwidacja ścieżki rowerowej i budowa ogólnodostępnych miejsc postojowych wzdłuż ul. Iwaszkiewicza na wysokości bloków od 38 do 21” poważnie, oznaczać to może powrót do normalności i kolejny wydatek w wysokości 0,5 mln zł – dodał pan Wojciech.

Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza będą protestować na swojej ulicy w sobotę w południe. Zapraszają radnych i władze miasta do dialogu.

Wrócimy do tematu.

2147382000
Galeria

Komentarze (82)

Dodaj swój komentarz

 • [Usunięty] 2022-01-24 02:19:16 218.9.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • [Usunięty] 2021-11-09 01:26:06 5.184.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
 • Komuna won 2021-11-09 01:10:55 5.184.*.*
  A ja myślę, że jesteś przydupasem arbuza. Czyli tępą melepetą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Mieszkaniec Iwaszkiewicza 23 2021-11-07 19:20:07 81.190.*.*
  Mieszkam w bloku nr 23 obok tej inwestycji i ją zdecydowanie popieram. I ja i sąsiedzi, więc proszę nie wypowiadać się za wszystkich, w dodatku mieszkańców osiedla!?! Równy chodnik i ścieżka rowerowa są tu potrzebne. Wydaje się jednak, że można było zamienić z prostopadłych na równoległe do jezdni więcej miejsc parkingowych, szczególnie na łuki ulicy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • Tfusk 2021-11-07 09:09:31 37.248.*.*
  Haha cała Polska śmieje się z zaściankowego Olsztyna tu psy szczekają d... A matoły I puste łby uważają że dziecko można wozić do szkoły rowerem. Wsadźcie se w d...wasze rowery i tramwaje. Kiedyś mówiło się na rowerzystę "cudowne dziecko dwóch pedałów". Poza tym - arbuz won.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 9
 • BOLO 2021-11-06 18:51:37 207.244.*.*
  Na zdjęciach z protestu na radio olsztyn widać że protestujący to same starsze osoby, paniusie, grube brzuchy itp. Każdy tam ma po 2 auta i zapomnieli jak się jeździ na rowerze. Wstyd za takie postawy - samolubne i egoistyczne. Daliście się frajerzy napuścić na pieszych i rowerzystów i teraz będziecie mieli w nich wroga. Zróbcie tak żeby wszystkim było dobrze - niech miasto i OSM wezmą się do roboty.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 8
 • Iwaszkiewicz 2021-11-06 18:46:53 93.105.*.*
  Budowa jest nie do zatrzymania. Wykonawca zrobił już dużo, kupił i przywiózł materiał. Trzeba to dokończyć i rozliczyć. Protestujący powinni skupić się na tym żeby: 1. władze miasta wyremontowały cała uliczkę oraz spowolniły na niej ruch, 2. spółdzielnia wybudowała miejsca parkingowe dla mieszkańców, 3. dalsza część ścieżki rowerowej i chodnika do przystanku była zbudowana tak żeby zachować istniejące miejsca parkingowe. Na taki kompleksowy projekt jestem z wami!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 6
 • PROTEST - KOMEDIA 2021-11-06 18:41:30 23.106.*.*
  Byłam dziś na tym "proteście". Goś który to organizował mia przygotowane karteczki z hasłami, przyjechało kilka aut chyba jego znajomych, udających mieszkańców, zaangażowana została policja - ze 4 radiowozy - do pilnowania, był prezes spółdzielni, media. A raczek KOMEDIA
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 6
 • Anty PZPR 2021-11-06 18:29:36 176.221.*.*
  Człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 3
 • Dyro 2021-11-06 16:54:57 88.156.*.*
  C*** nie Prezydent
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 6