Niezwykłe znalezisko w lesie przy granicy z Rosją [ZDJĘCIA]

Niezwykłe znalezisko w lesie przy granicy z Rosją [ZDJĘCIA]
Budynek tzw. suszarni
Fot. RDLP w Olsztynie

Leśnicy z Nadleśnictwa Górowo Iławieckie trafili na niezwykłe znalezisko. W pobliżu granicy z Rosją odkryto pozostałości kompanii, zajmującej się lokalizowaniem i naprowadzaniem na cel myśliwców niemieckich w czasie II wojny światowej.

Odkrycia dokonano na terenie Leśnictwa Kiwajny, w pobliżu granicy z Rosją. Z dokumentów źródłowych wynikało, że pozostałości kompanii o kryptonimie „Korinthe” znajdują się bardziej na północ, już w obwodzie kaliningradzkim, jednak okazało się, że jest tam tylko część.

- Zasadniczym wyposażeniem stacji "Korinthe" były zestawy urządzeń radionamierników typu FuSAn 733, w którego w skład wchodziły dwa urządzenia: "Heinrich-Peiler" i "Hans E-Mess Gerät". W okresie późniejszym na wyposażenie zaczęto wprowadzać także urządzenia FuSAn 730/731"Freya-EGON". Na terenie Nadleśnictwa udało się zlokalizować dwie podstawy wież radionamiernika "Heinrich-Peiler" i jedną podstawę radionamiernika „Freya-EGON” - informuje Waldemar Ostrowski z Nadleśnictwa Górowo Iławieckie.

Kompania "Korinthe" służyła do lokalizowania własnych myśliwców. Wrogie samoloty namierzane były przez stację radarową "Heimchen", która znajdowała się we wsi Tapilkajmy. Umożliwiało to naprowadzenie myśliwców na formacje samolotów alianckich.

W rejonie podstaw wież znajduje się także budynek niewiadomego pochodzenia, powszechnie nazywany „suszarnią”. Przypuszcza się, że znajdowało się tam centrum koordynacji i dowodzenia całego systemu.

Galeria

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz