Nasza ''strefa'' idzie jak burza. Kolejni inwestorzy chcą wydać tu swoje pieniądze

Nasza ''strefa'' idzie jak burza. Kolejni inwestorzy chcą wydać tu swoje pieniądze
Huta Szkła Działdowo
Fot. WMSSE

Podpisano trzy, kolejne już w ostatnim czasie pozwolenia na działanie w warmińsko-mazurskiej specjalnej strefie ekonomicznej. Tym razem łączna kwota nakładów, które poniosą inwestorzy sięga ponad 187 mln złotych!  

Warmińsko-mazurska specjalna strefa ekonomiczna przyciągnęła kolejnych inwestorów. Przypomnijmy, przedsiębiorcy, którzy działają na terenie W-M SSE mają prawo do korzystania z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Zwolnienie to przysługuje z dwóch tytułów – z tytułu nowej inwestycji i z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy. Przedsiębiorca ma pełną swobodę w wyborze tytułu, z którego chce korzystać. Inwestorzy w naszej strefie mogą liczyć na pomoc w wysokości 50 - 70 procent poniesiony nakładów. Dla porównania w województwie mazowieckim jest to od około 30 do 55 procent.

Tym razem swoje pieniądze zdecydowały się zainwestować trzy firmy.

Zezwolenie na inwestycję w strefie otrzymała firma firma produkująca meble tapicerowane. DFM planuje znaczną rozbudowę zakładu w Dobrym Mieście. Nowa inwestycja będzie polegała m.in. na uruchomieniu własnej produkcji drewnianych elementów stelaży mebli. Powstanie nowoczesny tartak, który będzie zabezpieczał dostawy elementów konstrukcyjnych na potrzeby własnej produkcji oraz dla podmiotów zewnętrznych. Zakup specjalistycznych maszyn oraz urządzeń zapewni precyzyjną i powtarzalną produkcję mebli. Inwestycja ma zaowocować wzrostem ilości wytwarzanych mebli tapicerowanych. Planowane jest również uruchomienie innowacyjnej produkcji elementów siedzisk mebli.

W ramach zezwolenia DFM sp. z o.o. zadeklarowała poniesienie co najmniej 50 mln złotych nakładów inwestycyjnych, zatrudnienie nie mniej niż 15 nowych osób, utrzymanie zatrudnienia na poziomie co najmniej 879 pracowników. Projekt będzie realizowany w Dobrym Mieście na nieruchomościach o powierzchni 11.7997 ha.

Co najmniej 50 mln złotych zainwestuje także firma Meble Wójcik, która w sierpniu połączyła się z dwiema, innymi spółkami Fabryka Mebli Stolpłyt oraz Żuławska Fabryka Mebli. Teraz Meble Wójcik zamierza rozbudować zakład w Elblągu. Inwestycja będzie polegać na budowie hali produkcyjno-magazynowej oraz hali magazynowo-logistycznej. Zaplanowane jest także wyposażenie hal w zautomatyzowane i innowacyjne linie do produkcji mebli oraz do obsługi magazynu. Firma zamierza również rozbudować istniejący system informatyczny, dostosowując możliwości produkcji mebli do indywidualnych potrzeb klientów. Meble Wójcik deklaruje zwiększenie dotychczasowego zatrudnienia o minimum 120 osób i utrzymanie liczby pracowników na poziomie 1430 osób. Projekt będzie realizowany w Elblągu na nieruchomościach o powierzchni 5,3718 ha.

Co najmniej 87 mln wyda na inwestycję w Działdowie Huta Szkła - Heinz Glas Działdowo sp. z o.o.

Przedmiotem projektu jest rozbudowa istniejącego zakładu oraz zakup technologii, która zagwarantuje zwiększenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa o ponad 85%. Planowane jest wyposażenie zakładu w innowacyjne linie technologiczne, maszyny i urządzenia do produkcji szkła (np. instalacja do topienia szkła z wanną szklarską, automaty szklarskie do formowania produktów). W wyniku realizacji inwestycji możliwa będzie produkcja szkła znacznie lepszej jakości, zwiększenie ilości oferowanych produktów oraz wprowadzenie do oferty nowych (np. butelek alkoholowych typu premium oraz butelek o większych gabarytach).

Inwestycja będzie realizowana na nieruchomości o powierzchni 2,9040 ha.

Źródło: WMSSE/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz