Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odwiedził Olsztyn [ZDJĘCIA]

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł odwiedził Olsztyn [ZDJĘCIA]
Spotkanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła (w środku) z dziennikarzami w Urzędzie Wojewódzkim
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przekonywał dziś dyrektorów szpitali z Warmii i Mazur, że wszystkie powiatowe placówki wejdą do tzw. sieci szpitali.

13 kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał akt o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych, która wprowadza system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, czyli tak zwaną "sieć szpitali". Tym samym dotychczasowy kształt systemu zostanie istotnie zmodyfikowany.

Prace nad ustawą trwały od początku kadencji obecnego rządu. Wprowadzenie systemu opieki w nowym kształcie ma rozpocząć się od 1 października 2017 roku.

W ostatnim czasie minister zdrowia jeździ po kraju i przekonuje m.in. dyrektorów szpitali do nowych rozwiązań, które mają przynieść poprawę sytuacji w służbie zdrowia, a przede wszystkim znieść ogromny czas wyczekiwania na wizytę u specjalisty.

W piątek Konstanty Radziwiłł odwiedził Białystok, natomiast w sobotnie przedpołudnie spotkał się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie najpierw z dziennikarzami, a następnie z dyrektorami placówek szpitalnych na Warmii i Mazurach. Podczas spoktania ministrowi towarzyszył wojewoda Artur Chojecki, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Andrzej Zakrzewski oraz Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia - Katarzyna Głowala.

- Na temat sieci szpitali w trakcie prac nad ustawą powiedziano mnóstwo złego. Czasem aż brakowało siły na dementowanie idiotycznych informacji - tymi słowami rozpoczął konferencję prasową minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. - Chciałbym zaznaczyć, iż wielka burza, że szpitale będą masowo "wylatywać" z sieci jest dla tego województwa kompletnie nieprawdziwa. Wszystkie istotne szpitale z punktu widzenia zabezpieczenia obywateli oczywiście w sieci się znajdą. W szczególności dotyczy to wszystkich szpitali powiatowych, bez względu na ich strukturę własnościową.

Według Radziwiłła będzie jednak część szpitali, które nie wejdą do sieci. Ich kontrakty będą zawierane w drodze konkursu z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Nowa ustawa ma wprowadzić także nowe obowiązki szpitali oraz wynikające z nich bardzo konkretne nowe uprawnienia pacjentów.

- Dziś w wielu miejscach, tam gdzie są Izby Przyjęć i Szpitalne Oddziały Ratunkowe, dzieją się sceny, które XXI wieku w Europie nie powinny mieć miejsca - mówił minister zdrowia. - Konkurujące dwa strumienie pacjentów: ciężko chorych czekających na przyjęcie do szpitala i tych, którzy do szpitala zgłosili się dlatego, że nie zdążyli do podstawowej opieki zdrowotnej z błahymi zachorowaniami, którzy czasem po prostu postrzebują przedłużenia recepty lub jakieś nieskomplikowanej pomocy. Wprowadzimy zasadę, że szpital, który jest w sieci, musi dysponować poradnią nocnej i świątecznej pomocy. Tam będą kierowane osoby, które są lżej chore aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo pacjentów ciężej chorych pacjentów.

Według ministerstwa 93% środków finansowych ma iść do tzw. sieci szpitali, natomiast 7% dla tych ośrodków, które znajdą się poza nią.

Minister zapowiedział także, że nie będzie już ubezpieczenia zdrowotnego, natomiast NFZ ma być systematycznie likwidowany.

W całym kraju jest obecnie ponad 1,1 tys. szpitali.

2147382000

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ryszard Ochódzki 2017-06-03 23:41:58 83.24.*.*
    Oni te miny poważne to mają z przekonania, czy dla pieniędzy?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
2147382000