Mieszkańcy zapytali o postęp prac na terenie między Nagórkami a Jarotami. Prezydent odpowiedział

Mieszkańcy zapytali o postęp prac na terenie między Nagórkami a Jarotami. Prezydent odpowiedział
Trwają prace nad stworzeniem zbiornika retencyjnego między Jarotami a Nagórkami. Wykonawca zobowiązał się stworzyć także infrastrukturę rekreacyjną, co może być przyczynkiem do utworzenia w przyszłości na tym terenie parku
Fot. Czytelnik / Olsztyn.com.pl

Podczas majowej sesji miasta radny Paweł Klonowski, powołując się na wątpliwości mieszkańców, złożył interpelację ws. zagospodarowania terenów zielonych między dwoma południowymi osiedlami: Jarotami i Nagórkami. Prezydent Piotr Grzymowicz odpowiedział na temat postępów prac.

Zagospodarowanie terenów zielonych między dwoma dużymi osiedlami na południu Olsztyna od lat interesuje mieszkańców. Rada miasta już w 2016 roku podzieliła ten teren na 3 strefy: mieszkalną, handlową i rekreacyjną.

Na tej ostatniej ma zostać wybudowany zbiornik retencyjny wraz z zalążkiem infrastruktury rekreacyjnej, który w przyszłości byłby zalążkiem do powstania parku. Dla mieszkańców Jarot i Nagórek to była doskonała wiadomość, bo w tej części Olsztyna terenów zielonych po prostu brakuje.

I rzeczywiście już w zeszłym roku rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego przy ul. Paukszty/al. Sikorskiego, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Pierwsze przymiarki do powstania parku między Jarotami a Nagórkami”.

Jednakże minęło kilkanaście miesięcy, a prace nadal nie zostały ukończone. Niektórzy z mieszkańców, którzy z niepokojem obserwowali postęp prac, postanowili opowiedzieć o swoich obawach radnym.

W ich imieniu z interpelacją do prezydenta Piotra Grzymowicza wystąpił radny Paweł Klonowski.

Wnoszę o udzielenie informacji na temat zakresu i etapu prowadzonej inwestycji, zakładanych terminów realizacji, a także planów na przyszłość w zakresie zagospodarowania tych terenów oraz terenów okolicznych, nazywanych potocznie przez mieszkańców całościowo Parkiem Nagórki-Jaroty czy Parkiem Południowym.

– możemy przeczytać w piśmie radnego.

9 czerwca nadeszła odpowiedź prezydenta, w której wskazał, że wykonawca zobowiązał się do budowy zbiornika retencyjnego do dnia 31 października. W zakresie prowadzonych prac, oprócz zbiornika, wchodzi wykonanie fontanny z instalacją poboru wody opadowej, dojazdu, zjazdu, chodnika i ścieżki rowerowej, sadzenie nowych drzew i krzewów oraz ustawienie ławek, leżaków, miejskiego grilla czy hamaków.

Aktualnie wykonawca jest na etapie zakańczania robót związanych z konstrukcją i technologią zbiornika retencyjnego oraz robót ziemnych związanych z innymi elementami inwestycji. Prowadzone są prace związane z wykonywaniem nawierzchni oraz instalacjami elektroenergetycznymi, a zaawansowanie rzeczowo-finansowe na koniec kwietnia 2020 r. wyniosło 56,97 proc.

Na chwilę obecną gmina Olsztyn nie ma zaplanowanych innych działań inwestycyjnych związanych z zagospodarowaniem terenu zlokalizowanego pomiędzy Jarotami a Nagórkami.

– poinformował Piotr Grzymowicz.

Co na to radny Klonowski?

Najważniejsza informacja jest taka, że to nie jest zakończony etap – podkreślił w rozmowie z nami.

Jego zdaniem ten teren ma szanse, aby stać się atrakcją, ale należy do tego dążyć systematycznie, krok po kroku. Zwrócił uwagę, że w przyszłości można by było rozwijać ten teren chociażby w oparciu o projekty z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

To bardzo często zgłaszany postulat, żeby w rejonach południowych dzielnic była przestrzeń rekreacyjna dla mieszkańców. Zbiornik retencyjny to pierwszy ku temu krok. Gdy powstanie system ścieżek pieszo-rowerowych, to będzie można wtedy oprzeć na tym dalsze działania. Ten teren może być dobrą bazą dla przyszłych projektów OBO – dodał Paweł Klonowski.

Na to jednak będziemy musieli poczekać.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • ! 2020-06-15 10:11:22 81.190.*.*
  "Jest nieźle, będzie jeszcze nieźlej."
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Kapitan Planeta 2020-06-14 23:29:04 83.5.*.*
  co najmniej 35lat za późno, widać tylko gdzie ma się potrzeby mieszkańców
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • Jarociak 2020-06-14 18:06:55 89.228.*.*
  Miło słyszeć, że ktoś się tym tematem interesuje, a przede wszystkim, że coś się w tej sprawie dzieje.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • Arbuz to stan mózgu 2020-06-14 00:45:39 37.109.*.*
  Arbuz won
  Odpowiedz Oceń: 5 4 Zgłoś treść
 • iwonna.300@wp.pl 2020-06-13 14:13:19 37.248.*.*
  Może wreszcie doczekamy się w tej części miasta parku z prawdziwego zdarzenia. Długo na to czekamy!
  Odpowiedz Oceń: 9 1 Zgłoś treść
 • DUSZA 2020-06-13 10:11:14 81.190.*.*
  SUPER SUPER SUPER !!!
  Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść