Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Mieszkańcy osiedla Pieczewo Premium nie doczekają się chodnika? Zdaniem prezydenta leży to w gestii dewelopera

Mieszkańcy osiedla Pieczewo Premium nie doczekają się chodnika? Zdaniem prezydenta leży to w gestii dewelopera
Na ul. Dąbrowskiej nie ma chodnika, mimo że codziennie przechodzą tamtędy dorośli, osoby starsze i dzieci
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Z uwagi na przebudowę ul. Krasickiego, w ramach budowy torowiska, miasto zorganizowało objazd przez ulicę Dąbrowskiej. Sęk w tym, że nie ma tam chodnika, a ruchliwą drogą codziennie przechodzą dorośli, osoby starsze i dzieci.

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

W sierpniu w artykule pt. „Samochody jeżdżą pod blokami na Pieczewie, a mieszkańcy nie mają nawet chodnika” poinformowaliśmy, że mieszkańcy bloku przy ul. Dąbrowskiej domagają się budowy chodnika do ul. Krasickiego.

Obecnie nie ma tam chodnika, ani nawet pobocza, a codziennie przejeżdża tędy setki samochodów, ponieważ to właśnie przez ul. Dąbrowskiej drogowcy wyznaczyli objazd.

Mieszkańcy osiedla Pieczewo Premium napisali petycję do prezydenta Piotra Grzymowicza. Właśnie otrzymaliśmy wiadomość od naszej czytelniczki, która przesłała nam odpowiedź włodarza Olsztyna.

Jak się okazuje, to deweloper odpowiada za wybudowanie chodnika. A ten ma rzeczywiście powstać, tylko że w stronę ul. Szymborskiej.

Deweloper, który realizuje budowę Osiedla Pieczewo – Premium zawarł z Gminą Olsztyn porozumienie, zgodnie z którym zobowiązał się do zrealizowania inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi wraz z chodnikami, stanowiącej obsługę komunikacyjną nowego osiedla, która zgodnie z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego miasta Olsztyna – „rejon Pieczewo” przewidziana jest od ul. Szymborskiej

– napisał prezydent Grzymowicz.

Dodał, że w planach jest także wykonanie ciągu pieszo-rowerowego w stronę ul. Krasickiego, jednak na niego mieszkańcy będą musieli dłużej poczekać, gdyż dopiero w lutym 2020 roku Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu przekazał wytyczne do projektowania ww. ciągu, a jego wykonanie pozostaje w gestii dewelopera.

W związku z powyższym uprzejmie informuję, że zgodnie z porozumieniem zawartym z Gminą Olsztyn docelowa obsługa komunikacyjna osiedla powinna zostać zrealizowana przez Dewelopera do 14.02.2022 r., natomiast w celu uzyskania aktualnych informacji, dotyczących budowy wnioskowanego ciągu pieszego, powinni się Państwo zwrócić bezpośrednio do Dewelopera

– dodał prezydent.

Nasza czytelniczka uważa, że odpowiedź prezydenta Piotra Grzymowicza jest umywaniem rąk od problemu mieszkańców. Jej zdaniem już teraz jest niebezpiecznie na drodze, a będzie jeszcze gorzej, gdy drogowcy zamkną w całości ul. Krasickiego, wtedy objazd przez ul. Dąbrowskiej będzie jeszcze częściej użytkowany.

– Jestem oburzona tą cała sytuacją. Jestem mieszkanką Olsztyna od urodzenia i kocham to miasto, ale widzę, że władze nie uważają mnie za mieszkańca Olsztyna. Mam coraz więcej sygnałów od mieszkańców naszego osiedla o rosnącym niebezpieczeństwie na drodze do naszych domów. Rodzice boją się o swoje dzieci idące do szkoły. Wychodzą rano do pracy i nie wiedzą, czy dzieci dotrą bezpiecznie do szkół. Przecież właśnie rozpoczął się rok szkolny – przyznała.

Dodała także, że chodnik do ul. Szymborskiej jest na obecną chwilę niepotrzebny, gdyż nie jeździ tam ani autobus, nie ma też sklepu, natomiast koniecznością byłoby właśnie wybudowanie ciągu do ul. Krasickiego, gdzie są sklepy i kursują pojazdy komunikacji publicznej.

– Wkrótce zamkną ul. Krasickiego i objazd będzie funkcjonował „pełną gębą”. Dziś obserwujemy, jak samochody wjeżdżają z obwodnicy do miasta właśnie tym tramwajowym objazdem, droga stała się skrótem dla ludzi z pobliskich miejscowości i ruch samochodowy jest bardzo wzmożony, samochody jeżdżą tu z dużą prędkością. Tylko czekać, aż stanie się jakaś tragedia. I kto będzie winien? Pewnie pieszy, chociaż nie ma chodnika a nawet pobocza… – przyznała czytelniczka.

2147382000
Galeria

Komentarze (48)

Dodaj swój komentarz

 • STOP HEJT 2022-03-18 01:39:49 83.23.*.*
  Prawda jest taka ze wszyscy tu macie jakiś problem, a jak to zawsze bywa na infrastrukturę trzeba poczekać, ma być tam 6 etapów nawet 2 nie skończyli, prędzej czy później wam te drogę oświetlą, chodniki wybudują itd itp tylko trzeba czasu.. jak lata temu wyglądały osiedla na Srebrnej np w koło bagno i nic więcej, osiedle generałów to samo z bloku Okulicego 6 było widać ciągnące się pola, sady a teraz ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • KS 2021-09-18 10:29:25 79.191.*.*
  Niestety, zarówno Prezydent jak i deweloper mają w nosie co się stanie. Samochody jeżdżą z dużą prędkością. Wczoraj o 22 jechał taki jeden, nie wyrobił się na zakręcie i przygwoździł w znak drogowy. Uciekał z miejsca wypadku szybciej niż jechał w stronę Krasickiego
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Mieszkaniec 2021-09-17 11:13:07 31.0.*.*
  Piotr Grzymowicz to zwyczajny du..pek ktory jest na urzedzie tylko po to aby sie nachapac wraz ze swoimi przydupasami. To dlatego pozbyto sie pana Malkowskiego aby ta szuja mogla krecic lewe interesy i niszczyc przy okazji nasze piekne miasto
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Marcin 2021-09-17 08:32:51 88.156.*.*
  Sprzątaniem lasu na Pieczewie też nikogo to nie obchodzi.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • LOLsztyn 2021-09-16 10:49:23 188.47.*.*
  Fantastyczne podejście do tematu. Mieszkający tam ludzie mogą czuć się zadbani przez miasto. Szczególną uwagę należy zwrócić na to jak prezydent miasta określił swoje stanowisko w stosunku do tych którzy będą musieli chodzić na to osiedle piechotą. By dotrzeć do osiedla trzeba użyć pobocza drogi zmienionej na bardziej ruchliwa ze względu na budowę ciuchci miejskiej. Tak więc jeżeli tam mieszkasz i wracasz z pracy albo ze szkoły około 16-17 w grudniu musisz uważać na to żeby być widocznym bo miasto nie zadbało o oświetlenie drogi, musisz uważać na auta - bo idziesz ulicą, a działka po której idziesz 127-1/93 (poprawcie mnie jeżeli się mylę) należy do miasta które uważa że deweloper, jaki by nie był, powinien budować drogi chodniki i oświetlenie w całym mieście, a nie tylko na osiedlu które buduje. Mentalność prezydenta jest bardzo ciekawa. Cyt "zgodnie z którym zobowiązał się do zrealizowania inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi wraz z chodnikami, stanowiącej obsługę komunikacyjną nowego osiedla,". W moim mniemaniu w umowie chodziło o budowę wewnętrznej infrastruktury komunikacyjnej wraz z połączeniem jej do istniejącej miejskiej - co zostało zachowane.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
 • motorniczy Janusz 2021-09-16 10:21:42 83.15.*.*
  Po co chodnik? Teraz ważniejsze są tramwaje! :-) Tureckie złomy już czekają na nowe odcinki złomu na ulicy. A czy szyny będą też spawać "fachowcy" co poprzednio spawali? :-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Loen 2021-09-16 06:56:48 5.174.*.*
  Jechać z nimi. Jak trwoga to do prezydenta. Cisnąć prywaciarzy, niech budują co mają budować
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 8
 • MURZYNOWSKIEGO ulica Nagorki dzielnica 2021-09-15 23:00:53 88.156.*.*
  Pytanie Brzmi do Tych co kupili te badziewie marki premium :) nie widzieliscie jaki jest dojazd /dojscie czy tylko w glowie byly te swietne widoki na las ktory zreszta zaraz wytna dla innych podobnych co chc amieszkac w lesie ...betonowym :O
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 10
 • AL BANDI 2021-09-15 21:25:56 80.202.*.*
  Pieczewo Premium ? uahahaha dawno sie tak nie ubawilem uahaha,Michelinowa Elyta NOL meneli z o 2 - gim zebem.Co to dopiero musi byc Pieczewo NON Premium to az strach pomyslec chyba Dziki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 10
 • Takie właśnie premium 2021-09-15 19:28:40 95.160.*.*
  Osiedle "premium" ale bez chodnika... Polska patodewoloperka i władze Olsztyna świetnie się dogadują w traktowaniu mieszkańców jak frajerów tylko do skubania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 1