Mieszkańcy Jonkowa skarżą się na brak połączeń do Olsztyna. Dlaczego je zlikwidowano?

Mieszkańcy Jonkowa skarżą się na brak połączeń do Olsztyna. Dlaczego je zlikwidowano?
Mieszkańcy Jonkowa skarżą się na brak połączenia autobusowego z Olsztynem
Fot. UG Dywity

Mieszkańcy Jonkowa narzekają, że od dłuższego czasu nie ma połączeń autobusowych do Olsztyna. Dlaczego je zlikwidowani? Okazuje się, że wina leży po stronie przewoźnika, który nie wywiązywał się z umowy.

Coraz częściej można usłyszeć głosy niezadowolonych mieszkańców Jonkowa, którzy skarżą się, że brakuje połączeń autobusowych do Olsztyna. Do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu wpłynęła nawet skarga w tej sprawie.

- Sołtys Jonkowa złożył do ZDZiT oficjalną skargę na przewoźnika w październiku 2018 roku. Powodem było nie wykonywanie przez przewoźnika przewozów zgodnie z udzielonym mu zezwoleniem. Do ZDZiT wpływały także skargi bezpośrednio od mieszkańców – zwracali oni uwagę, że na wiatach i przystankach nie ma rozkładu jazdy, a pojazdy przewoźnika jeżdżą niezgodnie z wcześniej ustalonym rozkładem. Jak podkreślali, był to dla nich poważny problem, ponieważ dojeżdżają do szkół i pracy – wymienia Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT.

Okazuje się, że olsztyński zarząd o problemie już wiedział w ubiegłym roku. Przewoźnik dostawał upomnienia, jednak nic sobie z nich nie robił.

- ZDZiT jako organ udzielający zezwolenia, wezwał przewoźnika - tylko w październiku dwukrotnie - do wykonywania przewozów zgodnie z zezwoleniem. Ponieważ przewoźnik nie zastosował się do wezwań, ZDZiT jako organ wydający zezwolenie, był zobowiązany – do czego obligują przepisy o transporcie drogowym – by wszcząć postępowania. Innymi słowy, ZDZiT miał obowiązek wszczęcia postępowania. Przewoźnika został o tym fakcie poinformowany, ale prowadzone obserwacje i zgromadzone nagrania z monitoringu, pokazały, że nic w tej kwestii się nie zmieniło. Co więcej, przewoźnik nie podpisał także umowy na korzystanie z przystanków na terenie Gminy Olsztyn, choć umowa taka została mu dostarczona w grudniu. W efekcie kontynuując przewozy, zatrzymywał się na przystankach, na które nie miał zezwolenia, a także wykonywał połączenia przed czasem odjazdów – tłumaczy nam rzecznik ZDZiT.

W związku z rażącym naruszaniem punktów umowy przez przewoźnika, zarząd nie miał wyboru i cofnął zgodę na wykonywanie połączeń do Olsztyna i z powrotem.

- Na podstawie zgromadzonego materiału ZDZiT wydał decyzję o cofnięciu zezwolenia w lutym 2019 r. Przewoźnik złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i wykonywał nadal przewozy. SKO jednak utrzymało decyzję ZDZiT w mocy. Decyzja jest prawomocna – dodaje Koronowski.

Czy to oznacza, że mieszkańcy Jonkowa nie mają szans na połączenie autobusowe ze stolicą Warmii i Mazur? Niekoniecznie, a wszystko zależy od gminy Jonkowo.

- Gmina Jonkowo może zorganizować transport we własnym zakresie i złożyć do ZDZiT wniosek wynikający z ustawy o transporcie drogowym. Gmina Jonkowo może także podpisać umowę z Gminą Olsztyn na świadczenie usług przewozowych ponosząc koszty jej utrzymania. Przypominam, ze takie umowy już obowiązują z gminami Stawiguda, Olsztynek, Dywity, Purda oraz Barczewo – podsumowuje rzecznik.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • miejscowy 2019-09-06 08:46:04 213.73.*.*
  Skoro uciekają z miasta i budują się poza Olsztynem to niech nie narzekają na brak dojazdu.
  Odpowiedz Oceń: 0 6 Zgłoś treść
 • N.Kawkowo 2019-09-05 20:35:01 5.173.*.*
  Moja propozycja jest taka żeby wójt i inne organizacje które się do tego przyczyniły niech odpalają swoje auta i transportują ludzi do pracy/szkół i później rozwożą. Mamy 21 wiek a transport podupada zamiast sie rozwijać..
  Odpowiedz Oceń: 4 1 Zgłoś treść
 • Heheh 2019-09-05 10:08:35 37.47.*.*
  Najpierw piszą skargi, a potem płaczą, że nie ma przewoźnika. Fuck logic
  Odpowiedz Oceń: 7 1 Zgłoś treść
 • KarinaJ 2019-09-05 08:50:55 37.248.*.*
  Jonkowo ostatnio nie ma szczęścia. Dużo ostatnio mówi się o bezpieczeństwie dzieci w związku z powrotem do szkoły. Dzieci w Jonkowie muszą w drodze do szkoły pokonać prawdziwy tor przeszkód (taki z dziurawymi studzienki i grząskim gruntem) lub nadłożyć kilkaset metrów drogi. I tak podobno ma być przez najbliższe 2 lata. Tak więc brak komunikacji z Olsztynem to nie jest jedyny problem tej wsi. Nie należy szukać winnych tylko szybkich rozwiązań i wyjść z problemu oraz wskazać osobę, która tym w sposób odpowiedzialny zarządzi.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • mieszkaniec 2019-09-05 08:50:30 5.173.*.*
  Dokładnie. Jak sam tytuł artykułu mówi to mieszkańcy Jonkowa pomimo, że mają stację kolejową i pozostałych dwóch przewoźników narzekają na transport. A co mają powiedzieć mieszkańcy np. Szałstr, gdzie od wielu lat nie ma żadnego przewoźnika? Co mają powiedzieć mieszkańcy Gamerek, Kawkowo czy Łupek. To przez Was co nakręciliście panią sołtys jest problem z dojazdem.
  Odpowiedz Oceń: 6 0 Zgłoś treść
 • mieszkaniec 2019-09-05 08:45:33 5.173.*.*
  Cóż za elokwencja komentujących.Te autobusy należą do Stawigudy. Gmina Jonkowo zakupiła o wiele większe. Tylko, gdzie te autobusy będą jeździć jak główna droga w Jonkowie rozkopana?
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • dziękujemy 2019-09-05 08:43:26 213.73.*.*
  mieszkańcy Jonkowa to niech podziękują swojemu sołtysowi! gorzej maja mieszkańcy Pupek Kawkowa Starego i Nowego czy Gamerek... tych to juz całkiem załatwiła pani sołtys. wielkie dzięki następnym razem niech pani cos stworzy zamiast niszczyć to co jest (może nie idealne ale jest- było :(
  Odpowiedz Oceń: 6 2 Zgłoś treść
 • marduck 2019-09-05 08:02:08 79.185.*.*
  Wójt Jonkowa kręci swoje lody. Zamiast podpisac umowę z olsztyńskim przewoźnikiem jakzrobili wszyscy dookoła bo to ma sens ekonomiczny, chce bezprzecznie udowodnić że jest głupszy niż ustawa przewiduje.
  Odpowiedz Oceń: 6 1 Zgłoś treść
 • Marnotrastwo 2019-09-04 17:08:56 83.5.*.*
  A autobusy nowokupione stoją na sikorskiego na zajezdni i niszczeją, własnie takie jak na obrazu powyżej tylko że zielone.
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść