Miesięczna przerwa w przedszkolach niezgodna z prawem. Tak uważają działacze Lewicy

Miesięczna przerwa w przedszkolach niezgodna z prawem. Tak uważają działacze Lewicy
Marcin Gulczyński, Małgorzata Matuszewska-Boruc i Bartosz Grucela z partii Lewica Razem na konferencji prasowej poruszyli tematy dotyczące przedszkoli
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W czwartek odbyła się konferencja partii Lewica Razem, która dotyczyła przedszkoli. Małgorzata Matuszewska-Boruc i Bartosz Grucela złożyli dwa wnioski do urzędu miasta. Jeden dotyczył podwyższenia dodatku za wychowawstwo w przedszkolach z poziomu 110 zł do 300 zł, jak ma to miejsce w szkołach. Drugi skupia się wokół miesięcznej przerwy w funkcjonowaniu placówek przedszkolnych, co zdaniem działaczy Lewicy jest niezgodne z obowiązującym prawem.

Członkowie partii Lewica Razem podczas wystąpienia na konferencji prasowej zapewnili, że na uwadze mają dobro pracowników przedszkoli. Złożyli dwa wnioski do ratusza z prośbą o rozpatrzenie.

Dostajemy od wielu szkół i przedszkoli zapytania, czy możemy im pomóc. Jesteśmy partią, która pomaga ludziom pracy. Pismo, które dzisiaj złożyliśmy do Biura Podawczego Urzędu Miasta Olsztyna, jest na prośbę olsztyńskich przedszkolanek – powiedziała Małgorzata Matuszewska Boruc z partii Lewica Razem.

Pismo dotyczy wzrostu dodatku za wychowawstwo w przedszkolach. Nauczyciele, którzy są wychowawcami klas w szkołach, mają dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 300 zł. Okazało się, że praca w przedszkolu na etacie wychowawcy nie zapewnia tak wysokich świadczeń, bo wynosi 110 zł.

Wiemy, że w tej materii prowadzone są czynności. Chcielibyśmy, aby pan prezydent przyspieszył sprawę, bo panie zatrudnione w przedszkolu od września powinny otrzymywać dodatek w wysokości 300 zł – dodała Małgorzata Matuszewska Boruc.

Druga sprawa także dotyczy przedszkoli. A konkretnie jest to prośba od rodziców dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 38. Jak się okazało, w roku szkolnym 2019/20 została przewidziana miesięczna przerwa w funkcjonowaniu placówek.

Jest to niezgodne z obecnymi przepisami. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Edukacji Narodowej przedszkola są jednostkami nieferyjnymi, więc zarządzenie, o którym dowiedzieli się rodzice na początku września, że w sierpniu 2020 roku przedszkole nie będzie funkcjonowało, jest w jakiś sposób niezgodne z prawem – tłumaczy Bartosz Grucela z partii Lewica Razem.

Dodał, że wraz z Małgorzatą Matuszewską-Boruc złożyli właśnie wniosek do urzędu miasta o udostępnienie informacji publicznej, na jakiej zasadzie ta przerwa szkolna została wprowadzona oraz o to, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z prawem. Prezydent ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi.

W Przedszkolu Miejskim nr 38 dyrekcja czy też kuratorium powoływało się na pozytywną opinię rady rodziców. Mamy kontakt z przedstawicielami rady, nikt z nich nic nie podpisywał i się nie zgadzali na taką opcję – dodaje Bartosz Grucela.

Wyjaśnił, że wielu młodych rodziców, w momencie gdy przedszkole będzie miało wakacyjną przerwę, będzie miało problem z uzyskaniem urlopu u pracodawcy.

Mam nadzieję, że ta sprawa się wyjaśni. Uważamy, że nie może dochodzić do takiej sytuacji. Jeżeli nauczyciele z danego przedszkola potrzebują przerwy wakacyjnej, to powinna być zapewniona opieka w innych oddziałach – zakończył działacz partii Razem.

Komentarze (12)

Dodaj swój komentarz

 • zielu-mistrzu 2019-11-15 11:59:17 195.94.*.*
  I tak: Żłobek nr 2: przerwa w lipcu Przedszkole nr38: przerwa w sierpniu. Oboje rodziców na całym etacie? i co teraz?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Rodzicka 2019-10-14 10:07:29 5.173.*.*
  Brawo Lewica. To istotny problem dla rodziców. Trzymam kciuki.
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • gość 2019-10-11 14:29:51 37.47.*.*
  lewica lewicy pręży się przedwyborczo. Byle zaistnieć.
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • gość 2019-10-10 16:25:18 88.156.*.*
  grucela wygląda jakby wracał z wywiadówki z mamą
  Odpowiedz Oceń: 4 3 Zgłoś treść
 • Janusz Pisiewicz 2019-10-10 16:18:31 88.156.*.*
  Mój autorski wkład w projekt nowej konstytucji: art. 1: Dzieci i ryby głosu nie mają. Lewica i zwolennicy też. Amen.
  Odpowiedz Oceń: 1 4 Zgłoś treść
 • Gość 2019-10-10 16:11:03 88.156.*.*
  Był jeszcze trzeci wniosek. Protes wyborczy odnośnie nieprawidłowości w głosowaniu do Rady Osiedla Olsztyn...
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść