Michał Wypij, poseł z Olsztyna: ‘’Niech Polacy świadomie wybierają, czy chcą wspierać machinę Putina, czy nie’’

Michał Wypij, poseł z Olsztyna: ‘’Niech Polacy świadomie wybierają, czy chcą wspierać machinę Putina, czy nie’’
Poseł Michał Wypij i mecenas Marcin Kotowski zaproponowali zmianę ustawy Prawo przedsiębiorcy, aby produkty pochodzenia rosyjskiego były lepiej oznakowane
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa Michała Wypija. Poseł Porozumienia wraz z mecenasem Marcinem Kotowskim przygotowali projekt ustawy dotyczący oznakowania produktów pochodzących z Federacji Rosyjskiej. – Chcemy, żeby Polacy mogli świadomie wybrać, czy chcą wspierać machinę wojenną Władymira Putina – zaznaczył poseł.

Zbieramy dary, które zostaną przekazane ukraińskim rodzinom przyjeżdżającym do gminy Ostróda. Współpracujemy z samorządami i zachęcamy do tego, aby pomagać. – Tymi słowami konferencję rozpoczął Michał Wypij, poseł Porozumienia z Olsztyna.

Poseł przyznał, że Polacy mają taką cechę charakteru, że w trudnych chwilach umieją się zjednoczyć i dzisiaj to widać.

Był również pełen podziwu dla Ukraińców za ich wolę walki.

Za niesamowitą postawę pana prezydenta Wołodymira Zelenskiego, ale także przedstawicieli rządu ukraińskiego.

Michał Wypij

Wypij zaznaczył, że możemy mobilizować cały świat do tego, żeby uznał, że Ukraina nie walczy tylko i wyłącznie o swoją niepodległość, ale walczy w imieniu wolnego świata.

Zaznaczył, że część Polaków chce świadomie bojkotować towary rosyjskie. Dlatego też zgłosił projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo przedsiębiorcy w związku z rosyjską agresją na Ukrainie.

Chcielibyśmy, aby w sposób transparentny, jednoznaczny i uczciwy wszystkie produkty pochodzenia rosyjskiego były oznaczane w ten sposób, żeby Polacy mieli wybór i mogli przyłączyć się w sposób świadomy do bojkotu rosyjskich towarów – dodał Wypij.

Tę nowelę napisali wspólnie z mecenasem Marcinem Kotowskim, który wyjaśnił, że chcą, aby towary wyprodukowane w Rosji były lepiej oznaczone. Na obecną chwilę są one oznakowane w formie tekstu, jak np. „Wyprodukowano w Rosji” czy „Made in Russia”.

Chcemy, aby sposób oznakowania produktów był dużo bardziej wyraźny. Aby produkty pochodzące z Federacji Rosyjskiej miały widoczną flagę Federacji Rosyjskiej (rosyjska flaga składa się z trzech poziomych pasów – białego, niebieskiego i czerwonego – przyp. red) – powiedział Marcin Kotowski.

Marcin Kotowski

Pomysłodawcy chcą, aby takie oznaczenie rzucało się w oczy konsumentom, którzy mogliby wybierać świadomie.

Chcemy, żeby Polacy mogli świadomie wybrać, czy chcą wspierać machinę wojenną Władymira Putina, tą samą machinę, która zabija na ulicach dzieci, a także niszczy obiekty cywilne i szpitalne – zauważył Michał Wypij.

Podmiotem odpowiedzialnym za obrót towarów jest np. sieć handlowa czy hurtownia. 

Wypij przyznał, że z niektórymi politykami już rozmawiał, chociażby z Hanną Gil-Piątek (Polska 2050), która miała odpowiedzieć, że jej ugrupowanie jest gotowe poprzeć nowelizację. Zapowiedział, że postara się, aby ta nowela jak najszybciej trafiła do Kancelarii Sejmu. Ustawa ma zacząć obowiązywać w terminie siedmiu dni od dnia jej ogłoszenia.

– Oznakowanie produktu może być bardzo proste. Wystarczy zamówić naklejki, które pracownicy sklepu umieszczą na produktach pochodzenia rosyjskiego – dodał mecenas Kotowski.

Zaapelował także do prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, aby jak najszybciej zerwał kontakty z obwodem kaliningradzkim (Wypij użył określenia „obwód królewiecki”).

Wyprodukowane w Rosji towary mają kody kreskowe od 460 do 469, natomiast białoruskie 481.

Redakcja Salon24 umieściła na portalu niezweryfikowaną listę produktów i firm rosyjskich:

1. AMIC - stacje benzynowe

2. KasperskyLab, Outpost, Dr.Web - programy antywirusowe

3. Aquaphor - filtry do wody

4. Aeroflot - linie lotnicze (nad Polską mają już zakaz latania)

5. Nokian - opony

6. Rexona i Dove - kosmetyki

7. Strabag i Hochtief - firmy, w których znaczne udziały ma przyjaciel Putina

8. CEDC - producent "polskich" alkoholi, a także dystrybutor wielu marek jak:

- wina: Carlo Rossi, Sutter Home, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Zinfandel, Pinot Grigio, Barefoot

- piwa: Budweiser, Corona

- whisky: Grant's, The Balvenie, Glenfiddich, Tullamore Dew, Old Smuggler, William's

- koniaki: Camus, Remy Martin

- brandy: Torres, Metaxa

- rum: Senorita

- tequile: Sierra, Patron

- giny: Finsbury, Hendrick's

- wódki: Husaria, Russian Standard, Żytniówka.

Galeria

Komentarze (31)

Dodaj swój komentarz

 • Olo 2022-03-02 17:56:04 178.42.*.*
  Głosowałem na ciebie pajacu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • ***** *** 2022-03-02 14:05:53 46.205.*.*
  Polacy niech świadomie wybierają ludzi, którzy później reprezentują ich w ławach poselskich. A promowanie się i powielanie cudzych pomysłów w obliczu wojny Panie Wypij to nic innego jak tylko kur..stwo i prostactwo. Ale w sumie co można od Pana wymagać. DNO!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 2
 • Tom 2022-03-02 06:37:27 145.237.*.*
  Takie informację krążą już od kilku dni w mediach społecznościowych. A ci dwaj debile zrobili konferencję prasową i zerżnęli czyjs pomysł jak swój. Darmozjady.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 3
 • Makaron 2022-03-01 18:20:49 83.24.*.*
  Alkohole od CEDC wymienione w artykule są od dwóch dni w posiadaniu Maspexu i są teraz polskie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • jakdl 2022-03-01 14:44:00 31.61.*.*
  Michał Niepij
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • podpis 2022-03-01 11:27:57 45.85.*.*
  tak jasne wypij. niech tysiące ludzi którzy pracuja w strabagu się zwolnią. weź człowieku daj sobie spokoj z polityką. zajmij się lepiej czymś innym
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 6
 • lelek 2022-03-01 10:08:39 91.199.*.*
  Do tych dwóch politykierów - pokazcie PDFy z przelewów. Ile przelaliście na jakąkolwiek z instytucji humanitarnych? Czy przyjeliście kogokolwiek? Czy z własnych pieniędzy zakupiliście cokolwiek dla tych ludzi? Czy pojechaliście po nich ? Jesli tak - chapeau bas. Jeśłi nie - to zamknijcie ryje i won zabrac sie do uczciwej, realnej pracy. I przypominam jeden dla was cuyat - "Do polityki garną się ludzie, którzy nic nie osiągnęli, a więc nieudacznicy i darmozjady. Polityka to dla nich deska ratunku, mogą godnie żyć nie dając w zamian nic". Poczytaj to ze zrozumieniem... Wypij i ten Pinky obok ciebie tez
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 4
 • Tell Me Why 2022-03-01 09:50:52 95.160.*.*
  A co z gazem i ropą? To już im nie "śmierdzi".
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • dis 2022-03-01 08:54:10 212.160.*.*
  Pomysł bez żadnej podstawy logicznej. Wprowadzenie takich oznaczeń teraz uderzy wyłącznie we właścicieli sklepów. Oni te towary już kupili i zapłacili za nie. Teraz nie będą mogli ich sprzedać i poniosą straty. I teraz: kolejnych towarów już nie zamówią bo za nie nie zapłacą (wyłączony SWIFT) albo nie sprowadzą (zamknięte granice). Jeśli pis i reszta swołoczy nie zrobi niczego, to problem i tak sam się rozwiąże. Wypij natomiast przedstawia kolejny pisi pomysł, jak uprzykrzyć życie Polakom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 4
 • dis 2022-03-01 08:46:14 212.160.*.*
  Jak zablokują połączenie SWIFT z rosją, to i tak żadna kasa ze sprzedaży tych produktów i usług nie dotrze do ruskich.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1