Miasto wycofuje skargę na decyzję wojewody. Nie będzie zróżnicowanych opłat za parkowanie

Miasto wycofuje skargę na decyzję wojewody. Nie będzie zróżnicowanych opłat za parkowanie
Nie będzie zróżnicowanych opłat za pozostawienie aut w strefie płatnego parkowania
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Nie będzie zróżnicowania opłat w strefie płatnego parkowania dla olsztynian i mieszkańców spoza miasta. Ratusz wycofał z WSA skargę na rozstrzygnięcie wojewody, wnosząc o umorzenie postępowania.

Kilka miesięcy temu informowaliśmy o tym, że w listopadzie radni większością głosów przyjęli uchwałę o zwiększeniu opłat w strefie płatnego parkowania. Takiemu rozwiązaniu sprzeciwiali się radni z ramienia Prawa i Sprawiedliowści. Jednak większość rajców była za wprowadzeniem od lipca 2020 roku opłat zróżnicowanych – wyższych dla osób niemieszkających w Olsztynie.

Jednak okazuje się, że miasto wycofało się z takiej decyzji z powidu pandemii koronawirusa.

- Uchwała Rady Miasta z 19 listopada 2019 roku, ustalająca nowe kryteria opłat, została uchylona rozstrzygnięciem nadzorczym wojewody warmińsko-mazurskiego, zaskarżonym przez gminę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Nie czekając na ostateczny werdykt sądowy, złożyliśmy dzisiaj (13 maja – przyp. red.) do WSA wniosek wycofujący skargę na rozstrzygnięcie wojewody, wnosząc o umorzenie postępowania. W porozumieniu z Przewodniczącym Rady Miasta uznaliśmy, że w obecnej sytuacji związanej z epidemią COVID-19 i jej konsekwencjami społecznymi oraz gospodarczymi powinniśmy zrewidować nasze stanowisko w powyższej sprawie – poinformował prezydennt Piotr Grzymowicz.

Przypomnimy, gminy ościenne sprzeciwiały się wprowadzeniu zrożnicowanych opłat za parkowanie w Olsztynie. Włądze Dywit wskazały, że nowe regulacje stoją w sprzeczności z ideą tworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Olsztyna i są niesprawiedliwe dla znaczącej części mieszkańców regionu. Podobne zdanie mieli rządzący m.in. z gminy Purda czy z gminy Gietrzwałd.

Piotr Grzymowicz uważa, że wówczas uchwała miała sens, jednak w czasie epidemii Covid-19 należy z niej zrezygnować.

- Chociaż w chwili uchwalania (uchwała – przy. red.) była zasadna, to jednak dzisiaj, w świetle dotykających samorządy problemów jest nadmiernie restrykcyjna i zaprzecza idei solidaryzmu społecznego. Nie mam wątpliwości, że po ustaniu pandemii zmieni się i na nowo ukształtuje ład społeczny, obejmujący również relacje samorządowe; zapewne pojawi się także nowe spojrzenie na to, czym jest współczesne miasto, gdzie są jego rzeczywiste granice i jaką rolę spełnia wobec społeczności ościennych – podsumowuje włodarz Olsztyna.

Nie będzie zróżnicowania opłat w strefie płatnego parkowania w stosunku do osób niebędących mieszkańcami Olsztyna....

Opublikowany przez Prezydenta Olsztynę Piotr Grzymowicza Środa, 13 maja 2020

Zgoda, zdrowy rozsądek i współpraca pomiędzy Miasto Olsztyn oraz ościennymi gminami, w tym Gmina Dywity, zwyciężyły!...

Opublikowany przez Gmina Dywity Środa, 13 maja 2020

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

  • DEKALOG 2020-05-16 23:09:06 37.47.*.*
    Bardzo zła decyzja Ratusza. Należy podnieść opłaty za parkowanie ościenniakom. Na miejscu włodarza miasta zwiększyłabym liczbę parkometrów tym bardziej, że są dzielnice gdzie nie ma żadnego . Przykład Zatorze .
    Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
  • Tchórz 2020-05-14 12:47:27 88.156.*.*
    Tchórzliwa i zła decyzja. Mieszkańcy gmin ościennych nie płaca w Olsztynie podatków, a korzystają z infrastruktury. Tak to panie grzymowicz wszyscy sie wyniosą bo w sąsiednich gminach wszystko jest tańsze. i nikt nie będzie chciał tu mieszkać, a miasto upadnie pod ciężarem długów. Jak zwykle mieszkańcy którzy płacą tu podatki są niesprawiedliwie traktowani.
    Odpowiedz Oceń: 5 2 Zgłoś treść