Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Miasto chce sprzedać budynek przy ul. Korczaka, w którym mieścił się dom dziecka

Miasto chce sprzedać budynek przy ul. Korczaka, w którym mieścił się dom dziecka
Budynek przy ul. Korczaka 6 ma zostać sprzedany
Fot. Google Maps

Przy Korczaka 6 w Olsztynie przez lata mieścił się dom dziecka (później przekształcił się w Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą). W kwietniu dzieci zostały stąd przeniesione do mieszkań, które instytucja otrzymała od miasta. Teraz samorząd Olsztyna chciałby ten budynek sprzedać.

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Napisał do nas czytelnik, który mieszka w okolicy Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie przy ul. Korczaka. Obecnie w tym budynku mieści się administracja owej instytucji. Zapytał, czy moglibyśmy poruszyć temat tego, co się stanie z tym budynkiem, gdyż okoliczni mieszkańcy słyszeli pogłoski, że miałby on zostać sprzedany.

– Szanowna redakcjo, proszę o zweryfikowanie plotek na temat sprzedaży budynku przy ul. Korczaka 6 (dom dziecka), postawienia tam kolejnych bloków, usunięcia parku do ćwiczeń, który powstał w ramach akcji charytatywnej RM FM – napisał czytelnik.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie najpierw z władzami placówki.

Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie, Bożena Mrozowska, poinformowała nas, że na chwilę obecną nie ma żadnych informacji w sprawie sprzedaży przez miasto tego obiektu.

– Jesteśmy w procesie deinstytucjonalizacji. W kwietniu otrzymaliśmy dwa piękne mieszkania od miasta. Dzieci zostały przeniesione do tamtych placówek, ponieważ placówka przy ul. Korczaka nie przypomina domu, a my staramy się sprawić, żeby miały warunki przypominające domowe – powiedziała w rozmowie z nami Bożena Mrozowska.

I dodała: – Na obecną chwilę nie posiadam żadnych informacji dotyczących sprzedaży budynku przy ul. Korczaka.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Urzędem Miasta Olsztyna. Marta Bartoszewicz potwierdziła informację, że budynek zostanie sprzedany, a aktualnie mieszcząca się tam administracja Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych zostanie przeniesiona w inne miejsce. Urzędnicy szacują, że licytacja odbędzie się w połowie przyszłego roku. Jak się dowiedzieliśmy, ta lokalizacja nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

– Budynek przy ul. Korczaka od dawna już nie spełniał swojej roli, jaką miał pełnić pierwotnie, czyli domu dziecka. Opieka nad dziećmi w tak dużych placówkach jest niezgodna z obowiązującym prawem. Ostatni wychowankowie wyprowadzili się stamtąd ponad pół roku temu i zostali przeniesieni do odremontowanych, specjalnie dla nich przygotowanych mieszkań w zwykłych w budynkach wielorodzinnych, w którym stworzono warunki domowe – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Rzeczniczka wyjaśniła, że dzięki temu podopieczni placówki nie czują w tak dużym stopniu stygmatyzacji społecznej, jak miało to miejsce, kiedy przebywali w placówce przy ul. Korczaka 6.

Dodała, że dzieci mieszkające w mniejszych lokalach lepiej przechodzą proces usamodzielnienia.

– Wychowankowie wiedzą, że są odpowiedzialne za swoje pokoje i całe mieszkanie, za czystość w każdym pomieszczeniu. Ponadto dzieci zżywają się ze sobą i nawiązują także lepsze relacje z wychowawcami – powiedziała Marta Bartoszewicz.

Natomiast park do ćwiczeń, który został ufundowany wychowankom domu dziecka, nie zostanie zlikwidowany, tylko przeniesiony w inne miejsce.

2147382000

Komentarze (39)

Dodaj swój komentarz

 • Mieszkanka 2022-01-05 22:17:50 88.156.*.*
  Już dzisiaj nie ma gdzie zaparkować, a co będzie gdy wybudują wieżowce 😱😥
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Obserwator. 2021-12-05 10:46:35 88.156.*.*
  A w bloku przy ulicy Jana kasprowicza12 ab. 5 12.2021roku balowała zabka i agentka ubezpieczeniową. Nie licząc się z lokatorami. Ponieważ mają znajomości na policji i w sądach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • niezadowolony 2021-12-03 09:44:44 5.172.*.*
  Czyli jak nie ma planu zagospodarowania to wiadomo co tam będzie. Zaraz sprzedadzą całą działkę i postawią tam nowe osiedle bloków z szumną nazwą "Zielone osiedle". Rozwalą boiska, wytną drzewa i samochody będą jeszcze bardziej rozjeżdżały i zastawiały wszystkie okoliczne zieleńce. Bloki zrobią jak najwyższe bo przecież nie ma planu i kto zabroni tam 10 pieter wsadzić. A bloków postawią 5 bo developerowi "nie opłaca" się projektować garaży czy miejsc parkingowych albo zieleni. Kolejny klocek zostanie wrzucony w zielone osiedle na Podgrodziu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1
 • Obserwator. 2021-12-03 06:11:33 88.156.*.*
  Z tego co mi wiadome , w budynku przy ulicy Kasprowicza 12 . Władzę sprawuje Zabka I Agent ubezpieczeniowy. I Administrator Z.B.K.2.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • Podatnik. 2021-12-03 05:54:10 88.156.*.*
  A u mnie w bloku przy ulicy Jana Kasprowicza 12a.b Pani zarządu wspólnoty poucza lokatorow co można wrzucić do sedesu. Jest na tyle arogancka że zamyka szuszarnie na klucz i zrobiła szuszarni magazyn. Ma przyzwolenie z Z.L I.B.K. I od Administratora Z.B.K.2. Tak w Olsztynie działa chłopstwo Pana Grzymowicza I jego etatowi radni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 4
 • [Usunięty] 2021-12-03 05:44:02 88.156.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • stas 2021-12-02 21:16:29 188.147.*.*
  Sprzedadzą , deweloper postawi blok , sprzeda mieszkania , lokatorzy będą płacić podatki , wszyscy będą zarobieni. Tylko się cieszyć
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 7
 • Podgrodzie 2021-12-02 17:32:49 88.156.*.*
  Pani Marto. A co miasto robi dla młodych osób? Ilu inwestorów ściąga do miasta rocznie, aby mieli pracę? Nawet parki do ćwiczeń muszą być finansowane z OBO lub z akcji charytatywnej, bo nie jesteście w stanie tego zapewnić. Dlaczego? Bo robicie z tego miasta Ciechocinek dla emerytów (z całym dla nich szacunkiem).
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Zygmunt 2021-12-02 13:22:28 88.156.*.*
  Dlaczego te rodziny są wsadzane w różnych blokach w mieście skoro miasto ma swój własny budynek? Po co miasto płaci za mieszkania spółdzielniom za najem tych mieszkań? Gdzie tu oszczędności?! Te rodziny to patola nad którymi nikt nie ma kontroli... wiem co mówię.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4
 • ćwiczący 2021-12-02 09:36:20 46.169.*.*
  Fajnie gdyby Pani Marta powiedziała dokąd przeniosą drążki? Bo to takie dyplomatyczne wywody jak na rzecznika przystało. Planu zagospodarowania nie ma, a wszyscy wiemy, że będą tam bloki,bloki,bloki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 0
2147382000