Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza: ''Zróbmy w OBO projekt, aby wynieść ratusz z miasta'' [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza: ''Zróbmy w OBO projekt, aby wynieść ratusz z miasta'' [ZDJĘCIA, WIDEO]
Mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza protestowali przeciw likwidacji miejsc parkingowych pod blokami
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W sobotę mieszkańcy ul. Iwaszkiewicza protestowali przeciwko likwidacji miejsc parkingowych na swojej ulicy. Obecny był m.in. prezes Olsztyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Jerzy Okulicz, który skrytykował projekt władz miasta.

W sobotę na ul. Iwaszkiewicza zgromadziło się kilkudziesięciu mieszkańców, aby protestować przeciwko likwidacji miejsc parkingowych. Mieli ze sobą tabliczki z hasłami „Dla rowerów mamy Łynostradę”, „Miasto zabrania mi jeżdżenia samochodem”, „Nie dla kolejnej ścieżki rowerowej”, „Obwodnica Łynostrady” czy „Oddajcie nasze miejsca postojowe”.

Na początek do zgromadzonych przemówił Wojciech Szalkiewicz, jeden z mieszkańców. Przyznał, że protest, a w zasadzie spotkanie, miało na celu podkreślenie, że budowa ścieżki rowerowej (wiążąca się z likwidacją miejsc parkingowych) nie jest inwestycją związaną z Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim.

– Nie ma tam takiego wniosku dotyczącego tej strony naszej ulicy. Wciskanie mieszkańcom, że to jest wola mieszkańców, łagodnie mówiąc, to mijanie się z prawdą – przyznał Szalkiewicz.

Dodał, że zaproszenie wysłał radnym i prezesowi OSM Jerzemu Okuliczowi. Zaznaczył, że sobotnie spotkanie jest tylko jednym z elementów „walki z władzami miejskimi”. Dodał, że temat został zgłoszony także senator Lidii Staroń.

Wojciech Szalkiewicz zapowiedział kroki prawne.

Będziemy zbierać dokumenty, które pozwolą nam sformułować wniosek do sądu o odszkodowanie za utratę wartości mienia. Kto kupi od nas mieszkanie, które nie ma miejsca postojowego? Nie mamy jak się wyprowadzić, bo nie ma jak postawić ciężarówki na nasze graty – zauważył.

Dodał, że mieszkańcy chcą także złożyć wniosek do prokuratury.

Ok. milion złotych został wydany na tę ścieżkę rowerową. Jej sens każdy, kto ma dwoje oczu, widzi. 100 metrów dalej jest Łynostrada oddana do użytku w sierpniu 2019 roku za kwotę 3,7 mln zł. To informacje zawarte na stronie ratusza – wyjaśnił Szalkiewicz.

Zdaniem mieszkańców, w przyszłym roku można będzie się starać, w ramach OBO, o nazwanie ścieżki rowerowej im. Stanisława Barei (słynny polski reżyser, który nakręcił filmy takie, jak: „Nie ma róży bez ognia”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” czy „Miś”).

Wojciech Szalkiewicz zaznaczył, że nie wierzy, żeby sobotnie spotkanie odniosło jakiś skutek, dlatego mieszkańcy muszą się zjednoczyć, aby kontynuować dalsze działania.

Według nich ta inwestycja nie ma sensu.

Jeżeli pieniądze byłyby rozsądnie wydawane, to nikt by się temu nie sprzeciwiał – zaznaczyła jedna z mieszkanek.

Chodnik po drugiej stronie ulicy ma ok. 3,5 m szerokości. Co za problem, tak jak w centrum miasta, zrobić chodnik z możliwością poruszania się po nim rowerem. A tutaj mamy dwa metry chodnika, dwa ścieżki rowerowej i metr trawnika. Przecież to jest bez sensu – zauważył mężczyzna, który mieszka na ul. Iwaszkiewicza od 2004 roku.

Głos zabrał także Jerzy Okulicz, prezes OSM, który przyszedł na spotkanie. Wsparł mieszkańców. Jego zdaniem projekt ten nie ma uzasadnienia i dziwi go, że prezydent Piotr Grzymowicz, który jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego na ART.

– Koncepcje zagospodarowania były zgłaszane dużo wcześniej i cały kierunek był skierowany na Łynostradę. Z Łynostrady miały być tylko dojazdy do szkoły i dla mieszkańców, żeby mogli tam dojechać. To Łynostrada jest jakby kręgosłupem całego Olsztyna. Ta inwestycja na ul. Iwaszkiewicza to wyrzucenie pieniędzy w błoto – stwierdził prezes Okulicz.

Jego zdaniem to nieliczenie się nie tylko z mieszkańcami ul. Iwaszkiewicza, ale także z rodzicami, którzy dowożą dzieci do Szkoły Podstawowej nr 29. Uważa, że rano, kiedy dzieci rozpoczną zajęcia, dojdzie tu do paraliżu komunikacyjnego.

Jeżeli miasto robiło koncepcję, ścieżka rowerowa powinna być węższa, krawężnik obniżony, żeby samochody mogły tutaj parkować, aby dzieci mogły wysiąść i dojść do szkoły. Problem by zniknął. Dziwię się, bo to przecież fachowcy kierują takimi projektami – zauważył Jerzy Okulicz.

Zapowiedział, że przygotuje apel, aby prezydent wstrzymał realizację inwestycji i zmienił koncepcję, póki jest to jeszcze możliwe. Jego zdaniem najprościej byłoby zrobić kilka ścieżek łączących ul. Iwaszkiewicza z Łynostradą.

Czytaj również:

Likwidują miejsca parkingowe na ul. Iwaszkiewicza, aby wybudować ścieżkę rowerową

Nowe fakty ws. likwidacji miejsc postojowych przy ul. Iwaszkiewicza

 

Komentarze (84)

Dodaj swój komentarz

 • marketingowiec od 7 boleści 2021-11-12 00:39:03 81.190.*.*
  Najlepszy to jest Pan-Spec od marketingu politycznego :) Skłócił wszystkich, inwestycja na ukończeniu i nic nie ugrał, ale ... chociaż nazwiska w informacjach medialnych nie przekręcają, a o to przecież chodziło? :)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • do debila 83.15 2021-11-10 07:55:27 37.248.*.*
  to miasto zeszło na psy dzięki takiej szmacie jak ty, gdyby ryży kazał lizać rowek i obciągać pewnie zrobiłbyś to po prostu jesteś zwykłą kodowską szmatą. Przykład tych mieszkańców wskazuje na relacje ratusza z mieszkańcami dlatego w tym mieście jest żle bo wystarczy zobaczyć przykład np hali widowiskowosportowej Białystok za 200 mln na 6.5 tys a Olsztyn za 220 na 4 tys, nie wspomnę o filharmoni, amfiteatrze, drogach, żadnej estakady w mieście, wszędzie światła nawet na torowisku po którym przez półtora roku nie jeżdziły tramwaje żeby przejść trzeba było stać na czerwonym świetle i jeśli ktoś chce o tym napisać zaraz odzywa się taka zawszawiona szmata jak debil 8315 i ubliża innym, taki stalinowskogebelsowski debil.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 8
 • Rowery to pozery 2021-11-09 23:05:18 5.184.*.*
  Jak przychodzi lekki przymrozek, pajace na rowerach raptem obsrani bo zimno. I wtedy płacz i lament. Ale nie stać ich na samochód więc pozostaje taczka lub hulajnoga dla dzieci. To są sportowcy. I te gęby nieskalane rozumem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 10
 • Rowery to pozery 2021-11-09 22:59:20 5.184.*.*
  Jak przychodzi lekki przymrozek, pajace na rowerach raptem obsrani bo zimno. I wtedy płacz i lament. Ale nie stać ich na samochód więc pozostaje taczka lub hulajnoga dla dzieci. To są sportowcy. I te gęby nieskalane rozumem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 9
 • DARMOWA PORADA DLA PANA WOJCIECHA 2021-11-09 20:57:24 93.105.*.*
  PANIE WOJCIECHU DARMOWA PORADA JAK ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA WYGRANĄ: ZAMIAST ROZDAWAĆ KARTECZKI O TREŚCI "NIE DLA KOLEJNEJ ŚCIEŻKI ROWEROWEJ" POWINIEN PAN PRZYGOTOWAĆ "WALCZMY WSPÓLNIE O CHODNIK, ŚCIEŻKĘ I MIEJSCA PARKINGOWE". NIE ANTAGONIZOWAŁBY PAN WTEDY GRUP I MIAŁ WIĘKSZE SZANSE NA ZWYCIĘSTWO. ALE PAN JAKO SPECJALISTA OD MARKETINGU PEWNIE TO WIE. PYTANIE - DLACZEGO PAN TAK NIE ZROBIŁ? NIE POMYŚLAŁ CZY TAK NAPRAWDĘ NIE CHCE WYGRAĆ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Anty pis 2021-11-09 19:47:29 37.30.*.*
  Jebać ten kurnik ratuszowy a żeby was angielski siatkarz wyruchał .Olsztyn miasto co przyjmuje na stanowiska odpady z innych miast , nie łapiesz się w normalnym mieście zapraszamy do ratusza lub zdmiz doświadczenie nie wymagane
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8
 • bleh 2021-11-09 19:01:22 195.191.*.*
  O, znalazły się słynne olsztyńskie barierki. Napaćkali nimi na tej osiedlowej drodze na tym przejściu. Szkoda że jeszcze nie ułożyli je od góry. Powinni zrobić takie same szykany kierowcom samochodów, by zwalniali przed przejściami.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • rrrr 2021-11-09 08:53:54 37.248.*.*
  myślę że powinni protestować pod siedzibą platformy, kodu i prezydenta miasta którzy rządzą Olsztynem a może tak jak kod okupuje dom prezesa PISu to udać się pod mieszkania kodowców i platfusów którzy rządzą Olsztynem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 19
 • inny 2021-11-09 08:45:11 94.254.*.*
  Myślę, że wystarczy zrobić tam strefę płatnego parkowania i wolne miejsca się znajdą.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 8
 • rrrdf 2021-11-09 08:38:13 83.15.*.*
  Wybraliście nieudacznika to macie. Podajcie go do sądu i tyle!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 9
2147382000