Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!Miasto chce sprzedać budynek przy ul. Korczaka, w którym mieścił się dom dziecka

Miasto chce sprzedać budynek przy ul. Korczaka, w którym mieścił się dom dziecka
Budynek przy ul. Korczaka 6 ma zostać sprzedany
Fot. Google Maps

Przy Korczaka 6 w Olsztynie przez lata mieścił się dom dziecka (później przekształcił się w Placówkę Opiekuńczo-Wychowawczą). W kwietniu dzieci zostały stąd przeniesione do mieszkań, które instytucja otrzymała od miasta. Teraz samorząd Olsztyna chciałby ten budynek sprzedać.

Ten artykuł został utworzony dzięki waszemu zgłoszeniu!

Napisał do nas czytelnik, który mieszka w okolicy Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie przy ul. Korczaka. Obecnie w tym budynku mieści się administracja owej instytucji. Zapytał, czy moglibyśmy poruszyć temat tego, co się stanie z tym budynkiem, gdyż okoliczni mieszkańcy słyszeli pogłoski, że miałby on zostać sprzedany.

– Szanowna redakcjo, proszę o zweryfikowanie plotek na temat sprzedaży budynku przy ul. Korczaka 6 (dom dziecka), postawienia tam kolejnych bloków, usunięcia parku do ćwiczeń, który powstał w ramach akcji charytatywnej RM FM – napisał czytelnik.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie najpierw z władzami placówki.

Dyrektor Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Olsztynie, Bożena Mrozowska, poinformowała nas, że na chwilę obecną nie ma żadnych informacji w sprawie sprzedaży przez miasto tego obiektu.

– Jesteśmy w procesie deinstytucjonalizacji. W kwietniu otrzymaliśmy dwa piękne mieszkania od miasta. Dzieci zostały przeniesione do tamtych placówek, ponieważ placówka przy ul. Korczaka nie przypomina domu, a my staramy się sprawić, żeby miały warunki przypominające domowe – powiedziała w rozmowie z nami Bożena Mrozowska.

I dodała: – Na obecną chwilę nie posiadam żadnych informacji dotyczących sprzedaży budynku przy ul. Korczaka.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Urzędem Miasta Olsztyna. Marta Bartoszewicz potwierdziła informację, że budynek zostanie sprzedany, a aktualnie mieszcząca się tam administracja Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych zostanie przeniesiona w inne miejsce. Urzędnicy szacują, że licytacja odbędzie się w połowie przyszłego roku. Jak się dowiedzieliśmy, ta lokalizacja nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

– Budynek przy ul. Korczaka od dawna już nie spełniał swojej roli, jaką miał pełnić pierwotnie, czyli domu dziecka. Opieka nad dziećmi w tak dużych placówkach jest niezgodna z obowiązującym prawem. Ostatni wychowankowie wyprowadzili się stamtąd ponad pół roku temu i zostali przeniesieni do odremontowanych, specjalnie dla nich przygotowanych mieszkań w zwykłych w budynkach wielorodzinnych, w którym stworzono warunki domowe – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Rzeczniczka wyjaśniła, że dzięki temu podopieczni placówki nie czują w tak dużym stopniu stygmatyzacji społecznej, jak miało to miejsce, kiedy przebywali w placówce przy ul. Korczaka 6.

Dodała, że dzieci mieszkające w mniejszych lokalach lepiej przechodzą proces usamodzielnienia.

– Wychowankowie wiedzą, że są odpowiedzialne za swoje pokoje i całe mieszkanie, za czystość w każdym pomieszczeniu. Ponadto dzieci zżywają się ze sobą i nawiązują także lepsze relacje z wychowawcami – powiedziała Marta Bartoszewicz.

Natomiast park do ćwiczeń, który został ufundowany wychowankom domu dziecka, nie zostanie zlikwidowany, tylko przeniesiony w inne miejsce.

2147382000

Komentarze (39)

Dodaj swój komentarz

 • nn 2021-12-01 19:04:15 79.191.*.*
  Prezydent wyprzeda każdy możliwy budynek, wszystko kosztem zysku, ma gdzieś osierocone dzieci, chorych i bezdomnych.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 16
 • pl 2021-12-01 18:24:17 95.160.*.*
  Wszystko wysprzedaje jak za balcerowicza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 18
 • Młoda 2021-12-01 18:18:28 94.254.*.*
  Jak pamiętamy Grzymowicz z PO rok temu chciał zlikwidować Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących. Gdyby mu to się udało (na przeszkodzie stanęła negatywna opinia Kuratora) to prawdopodobnie w 2022 budynki po tym ośrodku też poszłyby pod młotek. Budynek przy ul. Korczaka dziwnym zbiegiem okoliczności !!! nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dzisiaj wiemy , że całe miasto nie jest nim objęte. Grzymowiczowi to jest na rękę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 24 17
 • hmmm 2021-12-01 18:17:17 88.156.*.*
  co za dno wszystko idzie w tym mieście na sprzedaż. czy winne są nikomu niepotrzebne tramwaje za małe na to miasto?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 12