Matura – czas, start!

Przed 400 tysiącami uczniów z całej Polski spore wyzwanie. Już dziś zmierzą się z językiem polskim, a jutro, po raz pierwszy od 25 lat, każdy z uczniów napisze obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki.

Tegoroczni maturzyści, jako pierwsi, mają obowiązek przystąpić aż do trzech egzaminów pisemnych.  Dziś punktualnie o godzinie 9.00 ponad 400 tysięcy uczniów z całego kraju, w  tym 18 tysięcy z Warmii i Mazur, zmierzy się z językiem polskim. 5 godzin później do sprawdzianu po raz kolejny przystąpi ok. 36 tysięcy maturzystów, którzy wybrali ten przedmiot na poziomie rozszerzonym. Uczniowie w trakcie obu egzaminów będą musieli m. in. napisać wypracowanie na konkretny temat oraz odpowiedzieć na pytania związane z tekstem źródłowym.

Jutro uczniowie zmierzą się z matematyką, która powróciła na maturę jako przedmiot obowiązkowy po 25 latach przerwy. Ten egzamin jest największą tegoroczną niewiadomą. Choć wyniki próbnych matur z matematyki nastrajają optymistyczne (egzamin zdało ok. 90% trzecioklasistów) to i tak największe obawy uczniów związane są właśnie z tym przedmiotem.

W czwartek maturzyści, którzy wybrali język angielski, przystąpią do egzaminu pisemnego, a w kolejnych dniach napiszą testy z wytypowanych przez siebie przedmiotów. W tym roku uczniowie mogli wybrać aż 6 z 12 przedmiotów dodatkowych. Najwięcej osób zdecydowało się na egzamin z geografii, biologii i wiedzy o społeczeństwie.

Matura pisemna potrwa do 22 maja, natomiast ustna zakończy się 6 dni później. Wyniki maturzyści poznają pod koniec czerwca i wtedy staną przed najtrudniejszym wyborem: jak pokierować swoim życiem i którą uczelnię wybrać.

Maturzyści, powodzenia! Trzymamy za Was kciuki!

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • pierwszoklasista 2010-05-04 19:21:48 83.9.*.*
    ale przypal; /
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0