Mały ruch graniczny został zawieszony, bo przywożono za dużo alkoholu? Urszula Pasławska z PSL: ''MRG będzie impulsem rozwojowym''

Mały ruch graniczny został zawieszony, bo przywożono za dużo alkoholu? Urszula Pasławska z PSL: ''MRG będzie impulsem rozwojowym''
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych podało, że mały ruch graniczny został zawieszony m.in. dlatego, że dochodziło do nadużyć w handlu towarami akcyzowymi. Jednak posłanka Urszula Pasławska z PSL uważa, że przywrócenie MRG miałoby ogromny wpływ na rozwój całego województwa.

Mały ruch graniczny (MRG) został zawieszony 5 lat temu, funkcjonował w latach 2012-2016. Polegał na wielokrotnym przekraczaniu granicy Polski i obwodu kaliningradzkiego, czyli granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Mieszkańcy strefy przygranicznej musieli posiadać zezwolenia. Rząd Polski zawiesił porozumienie ze względu na odbywające się w 2016 r. Światowe Dni Młodzieży oraz szczyt NATO.

Mariusz Błaszczak, który był wtedy ministrem spraw wewnętrznych i administracji, wyjaśnił, że krok ten był niezbędny ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa narodowego i postępującą militaryzację obwodu.

Jednak MSZ podało, że jest jeszcze inny powód zawieszenia MRG – nadużycia w transgranicznym handlu towarami akcyzowymi, takimi jak alkohol, papierosy i benzyna.

Wielu polityków (m.in. Partia Razem czy Polskie Stronnictwo Ludowe) apeluje o przywrócenie MRG. Urszula Pasławska, posłanka z ramienia PSL, skierowała do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację o podjęcie działań przywracających mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim.

Bezpośrednim powodem mojego wystąpienia jest oficjalna wypowiedź Siergieja Ławrowa, ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej, o potrzebie powrotu ruchu bezwizowego na granicznych terenach Rosji, Polski i Litwy. Inicjatywa mocno koresponduje bowiem z oczekiwaniami mieszkańców powiatów takich jak braniewski, bartoszycki, kętrzyński, gołdapski czy węgorzewski To przede wszystkim drobni przedsiębiorcy, których dochody mocno nadszarpnęły obostrzenia wymuszone pandemią COVID. Liczą, że przywrócenie małego ruchu granicznego okaże się identycznym impulsem rozwojowym jak wprowadzenie MRG w 2012 roku. W tych ubogich powiatach z bezrobociem strukturalnym handel z Rosjanami stał się źródłem powstawania nowych miejsc pracy, a na jego bazie rozwijały się inne branże jak usługi, transport, hotelarstwo. Przez cztery lata funkcjonowania MRG stopa bezrobocia w powiecie węgorzewskim spadła o 4, 5 proc, bartoszyckim - o 5 proc, braniewskim - o 3, 5 proc.

- napisała w piśmie Urszula Pasławska.

Poprosiliśmy w tej sprawie posłankę PSL o komentarz. Polityk mówi, że MRG powinien zostać przywrócony po ustabilizowaniu się sytuacji na wschodniej granicy.

- Uważam, że mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim powinien zostać przywrócony z powodów czysto ekonomicznych. Oczywiście nie tu i teraz, ale po zakończeniu kryzysu na granicy z Białorusią i ustabilizowaniu sytuacji – przyznaje w rozmowie z nami Urszula Pasławska.

I dodaje: - Kiedy okoliczności znów zaczną sprzyjać, należy wrócić do tematu przywrócenia MRG. W czasach niestabilnych ekonomicznie warto oddzielić politykę od gospodarki, maksymalnie wykorzystać potencjał terenów przygranicznych. Nie może być tak jak teraz, gdy polski rolnik nie może sprzedać do Rosji nawet jednego jabłka, a rząd polski importuje węgiel z Donbasu. Powiaty przygraniczne jak bartoszycki, kętrzyński czy braniewski to jedne z najuboższych miejsc w całym kraju z najwyższą stopą bezrobocia. Uruchomienie MRG będzie tutaj prawdziwym impulsem rozwojowym.

Posłanka uważa, że mały ruch graniczny powinien objąć całe województwo, a nie kilka powiatów.

- Małym ruchem granicznym powinno objęte być w przyszłości całe województwo. Tak w Polsce, jak w Rosji ruch bezwizowy dotyczyłby wyłącznie stałych mieszkańców terenów przygranicznych – podsumowuje Urszula Pasławska.

Czytaj również:

Czy mały ruch graniczny z Rosją wróci?

Rosja chce przywrócić mały ruch graniczny między Polską a obwodem kaliningradzkim

Urszula Pasławska z PSL-u żąda wznowienia małego ruchu granicznego z Rosją

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • kolega Putin 2021-10-26 10:47:15 83.15.*.*
  Ruch od nowego roku będzie większy jak akcyza na alkohol i papierosy pójdzie w górę!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • .R.O. 2021-10-26 09:56:46 83.23.*.*
  Ale dzięki PiS mamy teraz DRG, czyli Duży Ruch Graniczny na granicy z Białorusią. To kolejny sukces rządu.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • nie dla MRG 2021-10-25 16:50:01 31.0.*.*
  ohoh..... idą wybory...a ktoś szuka wyborców w powiatach NBA NKE NSZ NMR NBR NWE itak dalej i tak dalej.....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • znafca 2021-10-25 16:14:17 83.7.*.*
  Wykopać kacapstwo z kaliningradzkiej obłaści tam, gdzie jego miejsce, teren podzielić między Polskę i Litwę i po kłopocie.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
 • [Usunięty] 2021-10-25 16:11:25 83.7.*.*
  [Komentarz został usunięty przez administrację serwisu]
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Zniknij na jakiś czas z tv 2021-10-25 14:13:31 31.60.*.*
  Impuls rozwojowy , czy pani wie z czym to się je ?! Nie sądzę , wszędzie pani pełno i nic z tego nie wynika. Dopuść młodsze, ładniejsze, którym jeszcze się czegoś chce. Takich jak ty zapchaj dziur pełno w każdej partii.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 4
 • Taxi 2021-10-25 12:50:32 83.20.*.*
  W pełni popieram ruch przygraniczny. Jest bardzo korzystny dla obu stron (i opłacalny). Problemem nie jest „szmugiel” alkoholu dzięki ruchowi przy granicznemu… problemem są zbyt wysokie jego ceny w Polsce, które aktualnie idą w górę i nas zmuszają do zakupów. Albo może – podobnie - zamknąć ruch przygraniczny z Czechami, gdzie na wizytę u lekarza czeka się dwa dni (a nie pół roku jak w NFZ!). Podobnie ograniczyć inne wyjazdy za granice np. w celu coraz bardziej popularnych „lekowczasów”, których przyczyną są astronomicznie wysokie ceny lekarstw w Polsce… itp… szemrany biznes rządzi i robi z nas niewolników zamkniętych na fermie kaczek!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4
 • mm2 2021-10-25 09:12:53 188.47.*.*
  Jedyna dobra decyzja partii rządzącej. Cwaniaki handlowali alkoholem, papierosami i paliwem. Bardzo dobrze że to ukrócili
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 9
 • ols 2021-10-25 09:12:31 83.9.*.*
  To ciekawe , czy ktoś się pokusił i obliczył ile straciliśmy na paliwie i alkoholach a ile zyskalibyśmy na sprzedaży tych przykładowych jabłek i innych produktów do Rosji.To co się działo z paliwem , papierosami w naszym rejonie to tylko wiedzą ci którzy z tego korzystali . a szło tego b. dużo omijając wszelkie podatki itd. Dla paliwa najlepszy był pasat
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1