Czy mały ruch graniczny z Rosją wróci?

W poniedziałek odbyła się sesja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Bartosz Grucela, członek Partii Razem napisał na twitterze, że radni sejmiku z Prawa i Sprawiedliwości są za wprowadzeniem małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.

Jak się okazuje, napisał tą wiadomość, aby zmobilizować lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości do wpłynięcia na rząd i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które, przypomnijmy, zawiesiło ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim w 2016 roku. Jak przyznaje PiS, decyzja była podyktowana bezpieczeństwem narodowym, m.in. wzrostem sił militarnych w obwodzie a także podwyższoną aktywność służb specjalnych.

– PiS zawiesił ruch graniczny ze względów politycznych. Od dawna prowadzi politykę antagonizowania nas z sąsiadami, głównie z Rosją. My, jako Partia Razem, jesteśmy zwolennikami wznowienia ruchu granicznego – powiedział w rozmowie z nami Bartosz Grucela.

Jak się okazało, na sejmiku radni poruszyli kwestię priorytetów współpracy zagranicznej, jednak temat małego ruchu granicznego nie był poruszony – tak poinformował nas Dariusz Rudnik, radny sejmiku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

– Prawdę mówiąc byłem w tym miesiącu w Rosji i z tamtej strony nie widać chęci współpracy. Traktują nas chłodno. Jest grupa ludzi, którzy chcą przywrócenia MRG, ale moim zdaniem to nie do końca się sprawdza. Skutki społeczne są takie, że ludzie nie szukają stałej pracy, tylko zajmują się kontrabandą. Polscy pracodawcy w regionie przygranicznym cały czas szukają pracowników, a bezrobocie jest najwyższe – tłumaczył nam Dariusz Rudnik.

Radny sejmiku dodał, że ludzie po obu stronach granicy i tak mają wykupione wizy, a w dodatku polskie są trzy razy tańsze, niż rosyjskie. Jego zdaniem, obecne obroty handlowe są na zbliżonym, a nawet wyższym poziomie od czasów, gdy ruch funkcjonował.

– Najgorzej, że Polacy jeżdżą tam głównie po tańsze paliwo i alkohol, natomiast Rosjanie zaopatrują się w żywność i inne wyroby w sklepach typu Biedronka, gdzie nie ma polskiego kapitału – dodał Dariusz Rudnik.

Komentarze (8)

Dodaj swój komentarz

 • BBBBB 2019-11-29 12:05:02 83.23.*.*
  BEZ ROSJI POLSKA NIE DA RADY I NATYCHMIAST OTWORZYĆ MAŁY RUCH GRANICZNY NA TYM TRACI GOSPODARKA JAK MOŻECIE TO OTWORZYĆ NA TYM CIERPIĄ POLACY NIE ROSJANIE
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • henry k 2019-06-19 17:17:02 195.136.*.*
  Panie Rudnik a jak pana mają traktować.Pan jest fundamentalistą typowym żołnierzem pisu.Po co pan tam pojechał?Zwykłych mieszkańców blokujecie a sami na darmowe poczęstunki się pchacie.To jest styl Korei Północnej.
  Odpowiedz Oceń: 15 1 Zgłoś treść
 • Ryszard Ochódzki 2019-06-19 16:37:57 83.6.*.*
  skąd radny Rudnik wie, że Rosjanie z Obwodu najwiecej pieniędzy zostawiają w Biedronce akurat? Skąd takie dane? A prawdziwi turyści z Rosji to fajni klienci, lubiący wysoki standard i płacący chętnie za wszelkie dodatkowe usługi. Czy radny Rudnik wie o tym? Czy jak Rosjanin to od razu handlarz petami lub paliwkiem? To jest upraszczanie świata na potrzeby elektoratu PiS.
  Odpowiedz Oceń: 11 0 Zgłoś treść
 • Wyborca 2019-06-19 13:09:48 88.156.*.*
  Gdyby (bez)radny Rudnik interesował się bardziej tym co się dzieje w regionie niż penisami na swoich bilbordach, albo penisami w galeriach sztuki to może by wiedział że to Polska wypowiedziała umowę o Małym Ruchu Granicznym. Skąd więc to Rosjanie się powinni strać jak pisowskie władzę tego nie chcą. Natomiast co do resZty to przecież radny Rudnik też raczej należy do pracowitych inaczej czyli takich którzy czekają aż partia mu załatwi jakieś stanowisko albo robotę. Skąd więc tyle jadu w nim? Bo sam czuję że jest podobny do nich i dlatego reaguje agresją.
  Odpowiedz Oceń: 13 0 Zgłoś treść
 • znawca tematu 2019-06-19 10:16:03 5.226.*.*
  ano nie widać chęci współpracy konsulat w sprawie realnej współpracy robi schody przy wizach a " small biznes" z paliwem i fajkami bez problemu dostaje wizy ! Na mały ruch naciskają renciści i emeryci , którzy maja problemy z uzyskaniem wizy bo wielokrotne są to wizy biznesowe i ci co tam jezdza na handel nie bardzo są zainteresowani małym ruchem bo"dziadki zablokują granicę" Śmiem twierdzić,że 95 % biznesu to przemyt. GDyby ci co realnie jeżdżą w interesach mieli preferencje przy przekraczaniu granicy faktyczna współpraca i interes by się rozwijał a Ci co jadą co 2 dzień " w interesach" nie znając języka i opłacają rosyjskich pograniczników niech sobie postoją
  Odpowiedz Oceń: 4 6 Zgłoś treść
 • joźin 2019-06-19 09:55:42 88.156.*.*
  Zdaniem pisowców gdy otworzymy granicę to Rosjanie wprowadzą do nas swoje czołgi i rakiety. I będzie bardzo groźnie. Czy tak myśli kazdy pisowiec? Przyjdzie czas ze wami będą gardzić nie tylko Rosjanie. Głupszych nie spotkałem.
  Odpowiedz Oceń: 18 2 Zgłoś treść
 • nikt 2019-06-19 08:58:04 176.97.*.*
  Nie widać chęci współpracy . To Polska zawiesiła mały ruch graniczny i to Polska powinna go odwiesić . MGR to ruch dla obywateli , polityka nie powinna się do tego mieszać . MGR nie powinien wtrącać się w historię . Historia powinna być pamiętana i czczona , ale nie powinna wpływać na normalnych obywateli Polski i Rosji
  Odpowiedz Oceń: 21 2 Zgłoś treść