Kto zbuduje park innowacji?

Aż dziesięć firm ubiega się o wykonawstwo Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W ramach ogłoszonego przetargu wpłynęły oferty, z których najniższa opiewa na kwotę blisko 44 milionów złotych, a najwyższa zamyka się wartością około 79 milionów.

Trwa ocena ofert złożonych w przetargu na wykonawcę robót dla zadania „Budowa i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego”. W ramach tego postępowania do wydziału zamówień publicznych wpłynęło 10 ofert, z których najniższa opiewa na kwotę 43 567 151,60 PLN, najwyższa – 78 344 653 PLN. Wyłoniony w przetargu wykonawca, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, zobowiązany będzie najpierw do wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a w dalszej części budowy i uruchomienia Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

O funkcję inżyniera kontraktu dla Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego ubiegały się cztery firmy. Przedstawione propozycje cenowe zamykały się kwotami od 595 848 PLN do 2 381 424,75 PLN.  25 stycznia komisja rekomendowała ofertę najkorzystniejszą.

- Oczekujemy, że - o ile nie wpłyną protesty – w pierwszej połowie lutego 2010 nastąpi podpisanie umowy na realizację zadania – mówi Janusz Wróblewski, kierownik jednostki realizującej projekt.

Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny został zaplanowany jako platforma skupiająca na swoim terenie firmy działające w innowacyjnych branżach stymulujących rozwój potencjału społeczno-gospodarczego Olsztyna. Zlokalizowany będzie w pobliżu ul. Piłsudskiego, ogródków działkowych, Osiedla Mazurskiego i w okolicach Jeziora Skanda. Park zaoferuje wynajęcie nowoczesnej przestrzeni biurowej i laboratoryjnej oraz świadczenie usług biznesowych na konkurencyjnych warunkach.

Projekt zakłada realizację trzech zadań inwestycyjnych: budowę dróg dojazdowych do terenów Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego (OPNT) wraz z pełnym uzbrojeniem, budowę Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz kompletowanie dostaw i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Zakończenie przedsięwzięcia i oddanie do użytku budynków OPNT zaplanowano na IV kwartał 2013 roku. W ramach projektu zaplanowano budowę zespołu budynków biurowych oraz laboratoryjnych o łącznej powierzchni zabudowy ponad 7000 m2, w których swoje miejsce znajdą przedsiębiorstwa innowacyjne, wykorzystujące nowoczesne technologie oraz firmy badawcze, których działalność będzie stanowić doskonałą bazę dla rozwoju nowych, innowacyjnych przedsiębiorstw.

Przygotowywany projekt inwestycyjny  „Budowa i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego” został zakwalifikowany do wsparcia jako indywidualny projekt kluczowy współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w ramach Działania I.3 Wspieranie innowacji Osi priorytetowej I. Nowoczesna gospodarka. Budżet projektu w kwocie 77,6 mln zł zakłada wykorzystanie dotacji z UE i budżetu państwa w kwocie około 55,1mln zł.

2147382000

Źródło: Własne/UM Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Czytelnik: 2011-01-12 23:33:40 83.9.*.*
    Proponuję zaadoptować jeden z obiektów po byłych koszarach. Będzie na pewno taniej, a przy okazji zagospodaruje się obiekt zabytkowy.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
2147382000