Krzysztof Suchowiecki z FRO: ''Warto chronić wartościowe budowle wzniesione w ostatnich dziesięcioleciach''

Krzysztof Suchowiecki z FRO: ''Warto chronić wartościowe budowle wzniesione w ostatnich dziesięcioleciach''
Krzysztof Suchowiecki z FRO uważa, że budynek planetarium powinien zostać wpisany do rejestru zabytków
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Jakiś czas temu pisaliśmy, że Wojewódzki Konserwator Zabytków zamierza wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków olsztyńskiego planetarium. Krzysztof Suchowiecki z FRO uważa, że byłaby to bardzo dobra decyzja.

W artykule pt. Planetarium zostanie zabytkiem? informowaliśmy o tym, że Wojewódzki Konserwator Zabytków zamierza wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie wpisania planetarium do rejestru zabytków. Forum Rozwoju Olsztyna od początku popierało tę inicjatywę. W związku z tym poprosiliśmy społeczników o komentarz w tej sprawie.

- Uważamy, że wpisanie budynku olsztyńskiego planetarium do rejestru zabytków byłoby dobrą decyzją. Jest to charakterystyczny obiekt, który już od lat kształtuje panoramę naszego miasta. Taka decyzja jest tym bardziej potrzebna, ponieważ w Olsztynie zostało zaledwie kilka ciekawych budynków modernistycznych. Do tej pory służby konserwatorskie nie za bardzo przejmowały się budynkami powstałymi po 1945 roku. Wszyscy dobrze wiemy, jak skończył Dukat czy kino Kopernik. Podobny los prawdopodobnie czeka dworzec Olsztyn Główny – mówi nam Krzysztof Suchowiecki, wiceprezes zarządu Forum Rozwoju Olsztyna.

Przedstawiciel FRO uważa również, że z decyzji konserwatora zabytków powinny cieszyć się władze tej placówki.

- Również osoby zajmujące ważne stanowiska publiczne nie do końca rozumieją, że warto chronić wartościowe budowle wzniesione w ostatnich dziesięcioleciach. Sam Jacek Szubiakowski, Dyrektor Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego stwierdził, że ochrona planetarium nie jest aż tak potrzebna, bo przecież nikt nie planuje go przebudowywać w drastyczny sposób, ani wyburzać. Przypominamy zatem, że celem wpisu do rejestru nie jest jedynie zabezpieczenie określonego obiektu przed zniszczeniem, ale również wskazanie, że ma on szczególne znaczenie dla historii i kultury danej społeczności. W końcu częściej zwracamy uwagę na zabytkowe budynki, bowiem reprezentują one istotne wartości lub z ich zabytkowością wiąże się ciekawa historia. Tym samym kształtują one naszą świadomość. Dlatego Jacek Szubiakowski, jako dyrektor placówki naukowej, powinien cieszyć się z inicjatywy WKZ – wyjaśnia społecznik.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • anna1973-2007 2020-12-28 23:58:51 81.190.*.*
  Ok
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Piotr70 2019-12-27 07:44:46 192.168.*.*
  3 atrakcje w cenie 1 biletu. Dworzec, Planetarium, Urania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Amelia 2019-12-24 10:12:54 213.73.*.*
  Panie Krzysztofie kilkanaście procent olsztyniaków trzyma kciuki za uratowaniem i modernizację dworca. Dziękujemy za pracę społeczną w tym zakresie. Wesołych Świąt!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 12