Planetarium zostanie zabytkiem?

Planetarium zostanie zabytkiem?
Planetarium być może zostanie zabytkiem
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Jest szansa, że Olsztyn doczeka się kolejnego zabytku. FRO poinformowało, że Wojewódzki Konserwator Zabytków zamierza wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków olsztyńskiego planetarium.

Jest szansa, że olsztyńskie planetarium zostanie zabytkiem. Forum Rozwoju Olsztyna poinformowało, że Wojewódzki Konserwator Zabytków zamierza wszcząć z urzędu postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków olsztyńskiego planetarium. Budynek został ukończony w 1973 r. i wtedy też otwarto planetarium.

- Inicjatywa WKZ jest dla nas sporym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę sposób, w jaki urząd ten prowadził postępowanie dotyczące dworca Olsztyn Główny. Mamy nadzieję, że to nie koniec działań WKZ w sprawie modernistycznych obiektów w naszym regionie. W przyszłości okaże się, czy urząd zajmuje się jedynie tymi budynkami, które nie budzą kontrowersji. Biorąc pod uwagę losy Dukata, kina Kopernik czy rozstrzygnięcie w sprawie Olsztyna Głównego, trudno być optymistą – skomentowali przedstawiciele FRO.

Gmach budynku zaprojektował Ludomir Gosławski. Z kolei za kolorową kompozycję na wschodniej ścianie atrium, składającą się z 205 płytek, odpowiada Stefan Knapp. Obiekt ten jest również siedzibą Federacji Miast Kopernikowskich.

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • zdelegalizować FRO 2019-11-13 19:57:57 88.156.*.*
    Paranoja z tymi zabytkami i z tym Fro trzeba zdelegalizować fro, oni działają na szkodę naszego miasta!
    Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść