Kradzieże na drogach krajowych regionu

W ciągu pierwszego kwartału tego roku na drogach krajowych w województwie warmińsko-mazurskim nasiliły się kradzieże elementów infrastruktury drogowej. Szczególnie widoczne jest to na drodze ekspresowej S22 oraz drogach krajowych nr 16 i 53.

Złodzieje kradną dosłownie wszystko. Drogowcy odnotowali kradzież w sumie 15 pokryw studzienek, 126 słupków ogrodzeniowych, 71 metrów siatki ogrodzeniowej oraz około 200 metrów siatki przeciwśnieżnej czy siatki napinającej bariery energochłonne. Łączna wartość skradzionych rzeczy to 30 tysięcy złotych.

Jednak to nie strata finansowa jest w tym przypadku najbardziej odczuwalna. Złodziej okradający drogę stwarza bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia osób podróżujących. Bariery energochłonne pozbawione taśmy napinającej nie będą dostatecznie skutecznie chronić kierowców przed wypadnięciem z drogi. Brak ogrodzenia znacznie zwiększa ryzyko kolizji ze zwierzyną leśną. Skutki najechania kołem w otwór po brakującej pokrywie kanalizacyjnej łatwo sobie wyobrazić.

Aby przeciwdziałać powtarzającym się kradzieżom GDDKiA Oddział w Olsztynie przygotowuje się również do wdrożenia systemu oznakowania mienia drogowego. „Chodliwe" elementy wyposażenia dróg zostaną trwale oznakowane w sposób niewidoczny ''gołym okiem'', który umożliwia ich szybką identyfikację. Dzięki specjalnym znakom każdy skradziony element będzie można zidentyfikować jako własność GDDKiA i udowodnić kradzież.

Źródło: GDDKiA Olsztyn/własne

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz