Kościół stara się o kolejną działkę na os. Mazurskim w trybie bezprzetargowym

Kościół stara się o kolejną działkę na os. Mazurskim w trybie bezprzetargowym
Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka przy ul. Wyszyńskiego chce zakupić działkę w sąsiedztwie kościoła
Fot. Screen z Google Street View

Miasto chce sprzedać kolejną działkę w rejonie kościoła przy ul. Wyszyńskiego. Teraz ma to być wąski pas zieleni. Kościół chciałby go nabyć w trybie bezprzetargowym w związku z „poprawą warunków zagospodarowania nieruchomości”.

Parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie chce nabyć kolejną działkę. Jest to wąski pas zieleni (na zdjęciu niebieski prostokąt). Działka miałaby zostać sprzedana w trybie bezprzetargowym. Uchwała ma zostać poddana głosowaniu na lutowej sesji rady miasta.

W wyniku podziału działki powstała m.in. działka przeznaczona do sprzedaży w trybie bezprzetargowym. Przedmiotowa działka stanowi wąski i wydłużony pasek gruntu. Ze względu na jej kształt oraz cechy geometryczne, nie może być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość.

– możemy przeczytać w uzasadnieniu.

Powierzchnia wynosi ponad 3 ary. Cena określona przez rzeczoznawcę to blisko 194 tys. zł (575,37 zł/mkw.).

Pismo dotyczące chęci nabycia terenu wpłynęło na początku lutego.

Działka będzie przeznaczona na cele duszpastersko-sakralne, propagowanie nauki społecznej Kościoła, zajęcia duszpastersko-sportowe, jak również na poprawę funkcjonowania parafii i powstałych przy niej dzieł takich między innymi jak Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny w Olsztynie i Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Nadzieja” z siedzibą przy ul Wyszyńskiego 11 w Olsztynie – napisał proboszcz parafii.

To nie pierwsza taka propozycja kupienia miejskiego gruntu w tej okolicy. W lutym 2019 roku Stowarzyszenie „Święta Rodzina” zakupiło działkę wartą 860 tys. zł za 1 proc. jej wartości. Powstać tam miała hala sportowa, która do dzisiaj nie powstała. We wrześniu tego samego roku radni zgodzili się także na sprzedaż kolejnej działki w sąsiedztwie (o wartości 150 tys. zł). Ponownie została sprzedana z taką samą bonifikatą.

Sprzeciwia się temu kilku radnych.

Nie ma mojej zgody na sprzedaż kolejnej gminnej działki na terenie, gdzie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania. Nie możemy oddawać walkowerem tego, co powinno poczekać na dokładnie przemyślany i poddany konsultacjom plan. Niedawna sprzedaż innej działki przy ul. Wyszyńskiego pokazała, że mamy tu cenne tereny, które powinny pozostać we władaniu gminy. W ostatnich 2 latach już dwukrotnie byłem przeciwko udzielaniu 99% bonifikaty na sprzedaż, a właściwie przekazanie w prezencie, działek graniczących z terenem kościoła przy ul. Wyszyńskiego – powiedział w rozmowie z nami radny Mirosław Arczak.

Galeria

Komentarze (45)

Dodaj swój komentarz

 • VOX 2021-02-22 15:05:57 88.156.*.*
  NIE DZIELMY WLOSA NA CZTERY CZESCI.SPRZEDAC PROBOSZCZOWI CALY MAJATEK SAMORZADU TEJ DZIELNICY ZA ZLOTOWKE. MISTO POZBEDZIE SIE KLOPOTLIWEGO MAJATKU ,PROBOSZCZ OSIAGNIE CEL. OCZYWISCIE DLA DOBRA WIERNYCH.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 6
 • R.O. 2021-02-22 14:27:44 31.60.*.*
  Co to ma być? Jezus nie nauczał, aby do głoszenia wiary potrzebne były okazałe budynki i własnościowe działki. Organizacja kościelna kumuluje majątek, bogaci się, a dzieli się jedynie drobnymi kwotami z potrzebującymi. Proporcje powinny być odwrotne. STOP przekazywaniu nieruchomosci instytucji kościelnej za grosze! To moim zdaniem można podciągnąć pod niegospodarność ze strony zarządzających majątkiem miejskim.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 5
 • Franc Maurer 2021-02-22 14:23:31 92.220.*.*
  Klerpedofile bezprzetargowo kupia za symboliczna zlotowke i zrobia plac zabaw dla dzieci by podpatrywac z okien i sie trzepac pod sutanna.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • ali 2021-02-22 13:57:39 81.190.*.*
  A na co kościołowi tyle bogactwa,najlepsze samochody wśród księży,domy plus kochanka i pedofile ,niech upadnie ta zaraza
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 4
 • Młoda 2021-02-22 13:47:47 5.173.*.*
  Grzymowicz z PO w tym zakresie niczym nie różni się od PiS-u. I on i rząd oddaje majątek Kościołowi. I aby przypomnieć dodam, że ten proceder trwa od 1989 r. Zmieniają się rządy a rozdawnictwo trwa i trwa. Rząd daje setki milionów Kościołowi pod różną postacią. Olsztyn nie ma tyle milionów co rząd ale Grzymowicz daje tyle ile ma. Sprzyja mu PO. Grzymowicz daje z PO nie tylko Kościołowi. Daje także tym stowarzyszeniom, których prezesi zasilili jego listy wyborcze. Jedno że stowarzyszeń dostało za 8 tyś. działkę na Metalowej. Powinno już tam być postawione hospicjum. I co . I nie ma. Podobnie jak z tą halą sportową przy kościele na Wyszyńskiego. Prędzej hotel dla księży i zakonnic powstanie. Uzasadnienie do pisma o ten grunt pełne było wzniosłych celów. Kiedy zmieni się w 2023 w Olsztynie władza rozliczymy tych darczyńców.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 2
 • Piekłonaziemi 2021-02-22 13:45:14 31.60.*.*
  Szpitale psychiatryczne czekają na pomoc, młodzi ludzie potrzebują wsparcia psychologów, pedagogów szkolnych, psychiatrów. Do sukiennkowych latają stare baby, brzydkie kaczątka niezależnie od płci. Religia to samo ZŁO,!!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • aza 2021-02-22 13:35:25 83.5.*.*
  Zgadzać się na kupno działki przez tą przestępczą organizację to plunięcie nam w twarz . Panie prezydencie, chce Pan mieć to na sumieniu ? Czy przestępcy w tym kraju mają być wyróżniani, nagradzani. Niech Pan się wycofa z poparcia tego przedsięwzięcia !!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3
 • Parafianin 2021-02-22 12:50:58 31.60.*.*
  Na dom publiczny dla zakonnic poniżej 16 roku życia i dla kościelnych pedofilii!!!! Mieszkańcy okolic powinni non stop pikietować, protestować pod tym burdelem . Kościoły jak parkingi wyrzucić na obrzeża miasta.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • Nadzieja 2021-02-22 12:44:47 195.191.*.*
  Prez. Grzymowicz tak się podlizuje, bo może chciałby po zakończonej kadencji uczyć WF na parafialnej hali sportowej, zostać tam katechetą a może będzie się starał o posadę biskupa :/ A na serio, to mam nadzieję, że większość radnych dołączy do grona krytyczne nastawionych do tej sprzedaży.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 3
 • Janusz Pisiewicz 2021-02-22 12:44:20 95.160.*.*
  Jak rozumiem, wiernych w kościele coraz mniej, dlatego zaistniała paląca potrzeba poszerzenia włości Kościoła.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 3