Koronawirus. Posłowie przez... przypadek usunęli ''sanepidowskie'' kary związane z łamaniem obostrzeń

Koronawirus. Posłowie przez... przypadek usunęli ''sanepidowskie'' kary związane z łamaniem obostrzeń
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Jak podaje portal „Gazeta Prawna” w sobotę w dzienniku ustaw opublikowano tzw. ustawę covidową, która przyznawała 100-procentowe dodatki wszystkim medykom pomagającym pacjentom chorym na Covid-19. Później opublikowano ustawę, która odbiera przyznanie tych dodatków większości personelu medycznego. Ustawa nadała również nowe brzmienie zapisowi traktującemu o karach pieniężnych za niestosowanie się zakazów czy ograniczeń w stanie epidemii.

Wygląda na to, że sanepid stracił prawo do nakładania kar administracyjnych. A wszystko przez to, że posłowie celowo pominęli lub nie zauważyli, że w tzw. ustawie covidowej znajduje się zapis dotyczący usunięcia przepisu o karach administracyjnych za łamanie obostrzeń. Dokładnie chodzi o art. 48a Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem

– tak wygląda przepis w nowym brzmieniu.

Jednakże artykuł 48a w tej ustawie istniał już wcześniej. Traktował on o karach pieniężnych (nawet do 30 tys. zł) za niestosowanie się do ustanowionych ograniczeń, nakazów czy zakazów w stanie zagrożenia epidemicznego lub w stanie epidemii.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • Dramat 2020-12-01 23:02:32 88.156.*.*
  Dziadostwo i państwo z kartonu. Rząd z tym mikrym szaleńcem i jego pinokiem ciągną nas w przepaść. Długopis tzw. prezydent zajmuje się natomiast tym czy stoki zimą będą otwarte bo on przecież musi pojeździć na nartach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • ciekawostka 2020-11-30 17:44:21 88.156.*.*
  te wszystkie przepisy dot. tzw, pandemii są bezkarne, politycy powinni za nie odpowiedzieć. to jest skandal tak jak klepnięcie przez polityków obowiązkowych przymusowych szczepień na covid w cieniu ustawy o zakazie aborcji,. nie dajcie się nabrać na teksty pinokia, że szczepienia są dobrowolne. a opozycja pozwala na wszystko co dzieje się w kraju, teraz pytanie sprzedali się czy sa az tak nieudolni , że tych zdrajców u steru władzy nie potrafią powstrzymać?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 2
 • gość 2020-11-30 17:41:12 83.9.*.*
  ciesz się człowieku że cię nie dotknął covid
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 6
 • Jednak 2020-11-30 17:31:45 178.37.*.*
  Po pisowskich geniuszach prawa, wszystkiego można się spodziewać.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 1