Koronawirus. Nie wszyscy w OIsztynie zastosowali się do nakazu zasłaniania ust i nosa [ZDJĘCIA]

Koronawirus. Nie wszyscy w OIsztynie zastosowali się do nakazu zasłaniania ust i nosa [ZDJĘCIA]
W czwartek nie wszyscy przechodnie zasłaniali usta i nos maseczką. Troje młodych ludzi idących koło Aury Centrum Olsztyna złamało rozporządzenia
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W czwartek w życie weszło rządowe rozporządzenie o zasłanianiu dróg oddechowych przy wyjściu z domu, bezpośredniej pracy z klientem czy jazdy samochodem z osobami, z którymi nie mieszkamy na co dzień. Czy olsztynianie stosują się do tego rozporządzenia?

Przed południem zrobiliśmy krótki rekonesans po mieście. Po drodze mijaliśmy wiele osób. Większość mieszkańców nosi maseczki.

Niestety, zdarzają się pewne wyjątki. Trójka młodych ludzi szła w niewielkich odstępach od siebie. Tylko jedna z osób miała prawidłowo założoną maseczkę, natomiast jeden z mężczyzn w ogóle nie osłaniał nosa i ust. Jak się dowiedzieliśmy, policjanci patrolujący ulice, będą zwracać na takie zachowania uwagę.

Jedną z form interwencji jest nałożenie mandatu karnego, natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że policjanci w większości przypadków stosują pouczenia lub informują, że należy takie środki ochrony stosować – powiedział w rozmowie z nami podkom. Rafał Prokopczyk, oficer prasowy Komendy Miejskiej w Olsztynie.

Dodał również, że w rozporządzeniu mowa jest o zasłanianiu ust i nosa, więc niekoniecznie chodzi tu o noszenie masek, ale np. można skorzystać z szalików czy chust.

Zapytaliśmy także, jak wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o osoby bezdomne. Czy policjanci będą je karać, za brak maseczek?

Podczas naszych interwencji kierujemy się tylko i wyłącznie dobrem naszych mieszkańców. Jesteśmy świadomi tego, że osoby pozbawione środków do życia będą miały trudności z zakupem takiej maski. Mogą się osłonić w inny sposób – dodał Rafał Prokopczyk.

Jeżeli chodzi o bezdomnych, to osoby przebywające w schronisku czy noclegowni są zamknięte. Jednak niektóre żyją także w koczowiskach. Czy otrzymały jakąś pomoc od miasta?

Osoby bezdomne w schronisku są zabezpieczone. Same szyją maseczki. Koczowisk na terenie miasta jest ok. 30. W zeszłym tygodniu pracownicy ze schroniska odwiedzili koczowiska i przywieźli żywność i maseczki. W piątek także będzie przeprowadzona akcja rozwożenia maseczek – powiedziała w rozmowie z nami Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie.

W akcję przekazywania maseczek osobom bezdomnym włączyła się także policja.

W czwartek rozdamy je pod siedzibą Caritasu – wyjaśnił Rafał Prokopczyk.

Zauważyliśmy także, że bez maseczek byli pracownicy jednej z firm zajmującej się odbiorem odpadów. Czy w tym przypadku mieliśmy do czynienia z nieprzestrzeganiem przepisów. Okazuje się, że sytuacja jest niejednoznaczna. Jeżeli chodzi o jazdę samochodem w kilka osób, to pracownicy, jeżeli jeżdżą razem, powinni mieć zakryte usta i nos.

Nie trzeba nosić maseczki, jeżeli jedzie się samochodem samemu, z dzieckiem lub z osobami, z którymi się na co dzień zamieszkuje. Pracownicy, którzy wspólnie jeżdżą pojazdem, muszą mieć założone maseczki. W innym przypadku nie stosują się do rozporządzenia rządu – poinformował nas Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody.

Co z noszeniem maseczki w pracy? Rozporządzenie dotyczy tylko osób mających kontakt z klientem, jak np. pracownicy urzędów czy banków.

Osoby wykonujące czynności zawodowe są zwolnione z tych obostrzeń, poza tymi, które mają bezpośredni kontakt z klientem. W przypadku pracowników wywożących odpady, nie ma bezpośredniego kontaktu z klientem, ale za to mają kontakt z kolegą, który siedzi obok w samochodzie – wyjaśnił Krzysztof Guzek.

Przypomnijmy, że Olsztyn otrzymał ok. 160 tys. maseczek w ramach akcji Maseczki dla Polski, które trafiły do mieszkańców miasta, o czym pisaliśmy chociażby w artykule pt. „Koronawirus. Miasto zakończyło dystrybucję darmowych maseczek”.

Galeria

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • Mario 2020-05-16 08:33:02 81.190.*.*
  Z drugiej strony, te maseczki tak chronią przed wirusem, jak stringi przed mrozem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Mario 2020-05-16 08:31:59 81.190.*.*
  Ja nie noszę od początku, choć próbowałem, ale okazało się, że nie mogę nosić. W sumie wcześniej wiedziałem, ale nie brałem tej sytuacji pod uwagę. Ja bym mandatu nie przyjął. Poza tym jak mogę zarazić mając odkryty nos? Raczej sam mogę się zarazić i mój w tym interes, aby uważać. Jak owa czytelniczka tak się boi, może zorganizować testy dla tych, co nie noszą. No i jeszcze jedno. W niedzielę 10 maja ludzie wylegli na ulice i mało kto miał maskę, wielu jadło.lody, były otwarte lodziarnie, np. jedna na 11 listopada, niektórzy spędzali czas na plaży i większość bez maseczek. Od normalność. Wirus powinien się już ujawnić. Słyszał ktoś coś z samego Olsztyna? Mam dość takiego zerkania i bycia traktowany jak potencjalny wróg! Chodzę bez maseczki, bo nie mogę jej nosić i będę tak chodził! Niedługo zniosą i co? Co za panika, PANDEMIA strachu!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Pracuś 2020-04-19 18:03:23 5.173.*.*
  A co ta maseczka pomoże? To bzdury. Trzeba zachowywać higienę. Zaziębisz się, to zażywaj polopirynę, do łożka aż wyzdrowiejesz. I bez paniki.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • #tak wylascie 2020-04-16 23:29:14 188.147.*.*
  no i co maja niewidzialne tak jak wirus
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • buba 2020-04-16 22:17:08 88.156.*.*
  Gdzie na pierwszym zdjęciu te 3 osoby? Bo ja widzę kobietę z maską i dwie bez.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • ONA 2020-04-16 14:41:23 89.228.*.*
  Nie lepiej jest w pociągach, tam ludzie są zupełnie bez maseczek!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1