Koronawirus. Mieszkańcy nie otrzymali wymaganej liczby maseczek? Urzędnicy odpowiadają

Koronawirus. Mieszkańcy nie otrzymali wymaganej liczby maseczek? Urzędnicy odpowiadają
Akcja "Maseczki dla Polski" w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Jak dotąd do Olsztyna dotarło blisko 100 tys. maseczek. Zostały one rozprowadzone żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Trafiły do spółdzielni a także do wspólnot i domków jednorodzinnych. Część mieszkańców jednak zaalarmowało, że nie otrzymała wymaganej liczby maseczek. Kto zawinił? Na to pytanie odpowiadają urzędnicy z ratusza.

Olsztynianie w skrzynkach pocztowych już od środy mogą znajdować maseczki, które dotarły do Olsztyna dzięki akcji Maseczki dla Polski. Część mieszkańców jednak publicznie przyznaje, że maseczek nie otrzymało lub było ich mniej, niż członków rodziny. Urzędnicy tłumaczą, że może się tak zdarzyć z kilku powodów.

–Wysyłamy tyle maseczek, ile osób jest w deklaracji o odpadach. Gdy mieszkańcy dzwonią do nas i mówią że dostali dwie maseczki, choć jest pięcioro lokatorów, wówczas pytamy za ile osób płacą deklaracje śmieciowe. Gdy okazuje się, że za dwie - to mówimy, że otrzymali właściwą liczbę maseczek. Nie ma już obowiązku meldunkowego więc nie wiemy, jak wiele osób mieszka w danym mieszkaniu. Musieliśmy mieć jakiś przelicznik. Wyszliśmy z założenia, że najbardziej wiarygodną liczbą jest ta, w której deklarujemy ile osób produkuje odpady w danym gospodarstwie domowym  – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Inni mieszkańcy wskazywali, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w niewłaściwy sposób pozostawiali maseczki. Zamiast wkładać je do poszczególnych skrzynek, zostawiali woreczki z zawartością na skrzynkach. To z kolei rodziło problemy i kłótnie wśród mieszkańców. Ktoś przywłaszczył sobie więcej, inny zaś nie dostał wcale.

Taka sytuacja miała miejsce między innymi w blokach przy ulicy Wojska Polskiego oraz w okolicach centrum.

Dlaczego doszło do zaniedbań?

- Podczas dystrybucji opieramy się na danych z Urzędu Miasta, a urząd na danych od zarządców. Czasami jest tak, że zarządcy nie podadzą informacji o konkretnej liczbie deklaracji w konkretnych mieszkaniach, a dysponujemy jedynie liczbą deklaracji na cały budynek. Wówczas o sposobie dystrybucji decyduje Urząd Miasta – wyjaśniła nam rzecznik prasowa Wojsk Obrony Terytorialnej w Olsztynie, Monika Jabłońska-Buder.

Istnieje zatem druga strona medalu, czyli błąd urzędników.

– Po raz pierwszy mamy do czynienia z taką sytuacją. Od momentu otrzymania informacji o tym że będziemy beneficjentami tej akcji, do momentu, gdy musieliśmy być przygotowani z dystrybucją, upłynęło mało czasu. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość, jeśli ktoś - mimo poprawnej deklaracji śmieciowej - otrzymał za mało maseczek. Przyczyną może być błąd w sporządzonej na tę okoliczność aplikacji, lub błąd ludzki, bo żołnierze mają pełne ręce roboty i mogą wrzucić do skrzynek niewłaściwą liczbę maseczek – przyznała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Dlatego też miasto postanowiło wdrożyć system reklamacji. Jeżeli chodzi o pierwszy z opisywanych przypadków, to reklamacja będzie rozpatrywana negatywnie. Najpierw trzeba będzie zmienić deklarację i poinformować o tym gminę. Natomiast jeżeli pomyłka nastąpi z winy ratusza lub żołnierzy, wtedy będzie można wysłać reklamację na specjalny adres mailowy: maseczki@kryzys.olsztyn.pl, gdzie należy podać dokładny adres, liczbę dostarczonych maseczek, a także liczbę, która powinna być dostarczona zgodnie z deklaracją. Wszelkie inne formy reklamacji – telefoniczna, SMS-owa, facebookowa – nie będą rozpatrywane.

– Stworzyliśmy mail i zachęcamy mieszkańców do tego, aby się z nami przez niego kontaktowali w przypadku, jeżeli maseczki do nich nie dotarły lub przesyłka okazała się za mała. Będziemy każdą sprawę rozpatrywać indywidualnie, ale dopiero po świętach. Dopracowujemy teraz aplikację – zaznaczyła Marta Bartoszewicz.

Dodała, że kłopoty są widoczne zwłaszcza w przypadku wspólnot. Zarządca informuje urząd, ile osób mieszka w bloku, jednak urzędnicy nie mają danych, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców w danym lokum.

Jak dotąd do Olsztyna przyjechało ok. 100 tys. maseczek. Żołnierze rozdysponowali spółdzielniom 52 tys. maseczek a także dotarli do 50 tys. mieszkańców wspólnot i domków jednorodzinnych. Na maseczki oczekuje jeszcze ok. 60 tys. olsztynian oraz mieszkańcy gmin ościennych.

W czwartek o godzinie 14:00 miał dojechać kolejny transport maseczek. Jak na razie, nadal się nie pojawił.

– Czekamy na transport pozostałych maseczek. WOT i gminy ościenne są w pogotowiu. Gdy maseczki dotrą, wznowimy dystrybucję – wyjaśniła Marta Bartoszewicz.

kac, as

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

 • Niezadowolony 2020-04-18 22:25:31 5.173.*.*
  mieszkaniec z ulicy Mroza / Jaroty . Przed świętami zobaczyłem w swojej skrytce pocztowej owszem instrukcję jak stosować maseczkę wielokrotnego użytku i informację o pomocy dla seniora. Więc podjąłem kroki aby jednak dostać maseczkę: 1. napisałem na adres mailowy maseczki@kryzys.olsztyn.pl -dostałem informację ,że dystrybucją zajmuje się spółdzielnia mieszkaniowa 2. zadzwoniłem do inspektora w spółdzielni na ulicy Jaroszyka i otrzymałem informację, że maseczki są już rozprowadzone i nie ma możliwości dostania jednej maseczki dla mnie emeryta z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym. Więc mam pytanie co stał się,ze nie wszyscy dostali maseczki. Gdzie interweniować aby je dostać? Ważne to jest dla mnie bo koronowirus będzie trwał długo,a nie stać mnie na kupowanie ciągle maseczek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Darek A. 2020-04-17 10:01:06 195.136.*.*
  Dzień dobry nikt nie dostarczył maseczek na ulicy M,Z,Malewskiej 55F / 20 ( dwie sztyki )
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • ssssssssssss 2020-04-14 21:07:03 88.156.*.*
  skoro macie informacje że mieszka 5 osób a płacą za 2 to chyba trzeba coś z tym zrobić co?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Migotka 2020-04-13 11:51:17 83.18.*.*
  Ludziom odwaliło na punkcie tych maseczek z d.. nie dość, że dostajecie za darmo i nie musicie kombinowac, to jeszcze żale. Oszukujecie na opłatach zaniżając liczbe mieszkańców to jeszcze nie doceniacie, że ktoś cos daje za darmo. Przeciez jak w domu jest 5 osob to i tak wszyscy na raz nie wychodzicie. Zwłaszcza z gromadką dzieci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • Migotka 2020-04-13 11:51:17 83.18.*.*
  Ludziom odwaliło na punkcie tych maseczek z d.. nie dość, że dostajecie za darmo i nie musicie kombinowac, to jeszcze żale. Oszukujecie na opłatach zaniżając liczbe mieszkańców to jeszcze nie doceniacie, że ktoś cos daje za darmo. Przeciez jak w domu jest 5 osob to i tak wszyscy na raz nie wychodzicie. Zwłaszcza z gromadką dzieci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 2
 • Ok77 2020-04-12 11:00:35 5.173.*.*
  O co ten krzyk te maseczki to totalna plastikowa tandeta. Dostaniecie od nich chorób skory. Lepiej założyć na twarz zwykłą bawełnianą chustkę lub szalik. Mam nadzieje że nikt nie zapłacił za ten chłam.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • Wiesia 2020-04-11 19:05:23 37.47.*.*
  Do mojej klatki wogle nie trafiły.nikt z mieszkańców mojej klatki ich nie dostał.ul.Dabrowszczakow 17
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Magda 2020-04-11 18:04:47 79.187.*.*
  Posłuchajcie dr Grabarczyka, On wie co mówi....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
 • dr 2020-04-11 08:31:00 81.190.*.*
  Maseczki chirurgiczne to pory powyżej 1 mikrometra (μm) Absolutnie nie chronią przed samymi wirusami o średnicy mierzonej w nanometrach. Wirus COVID-19 to wielkość 0,060–0,14 μm. 1. maseczki FFP1 – ≥ 1 μm, 2. maseczki FFP2 – 0,5 ÷ 1 μm, 3. maseczki FFP3 – 0,3 ÷ 0,5, Dostępne maseczki tekstylne nie chronią przed wirusami, są to maseczki typowo bakteryjne (bakteria jest 100 razy większa niż wirus) i przeciwpyłowe. Wniosek: Żadna maseczka nie zabezpieczy przed wirusem tylko maska gazowa z węglem aktywnym.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • OLSZTYN 2020-04-11 01:56:08 188.147.*.*
  TO SĄ JAKIEŚ KPINY A NIE MASKA SPÓŁDZIELNIE WRZUCAJĄ DO SKRZYNEK NA LISTY PSEŁDO MASECZKE ZŁOŻONĄ Z HARMONIJKĘ NIE SPEŁNIAJĄCYCH SWOJEJ FUNKCJI JUZ LEPIEJ BYŁO PIWO WRZUCIC I CHUSTECZKĘ JEDNORAZOWĄ NA OTARCIE ŁEZ
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0