Advertisement

Koronawirus. Mieszkańcy nie otrzymali wymaganej liczby maseczek? Urzędnicy odpowiadają

Koronawirus. Mieszkańcy nie otrzymali wymaganej liczby maseczek? Urzędnicy odpowiadają
Akcja "Maseczki dla Polski" w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Jak dotąd do Olsztyna dotarło blisko 100 tys. maseczek. Zostały one rozprowadzone żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Trafiły do spółdzielni a także do wspólnot i domków jednorodzinnych. Część mieszkańców jednak zaalarmowało, że nie otrzymała wymaganej liczby maseczek. Kto zawinił? Na to pytanie odpowiadają urzędnicy z ratusza.

Olsztynianie w skrzynkach pocztowych już od środy mogą znajdować maseczki, które dotarły do Olsztyna dzięki akcji Maseczki dla Polski. Część mieszkańców jednak publicznie przyznaje, że maseczek nie otrzymało lub było ich mniej, niż członków rodziny. Urzędnicy tłumaczą, że może się tak zdarzyć z kilku powodów.

–Wysyłamy tyle maseczek, ile osób jest w deklaracji o odpadach. Gdy mieszkańcy dzwonią do nas i mówią że dostali dwie maseczki, choć jest pięcioro lokatorów, wówczas pytamy za ile osób płacą deklaracje śmieciowe. Gdy okazuje się, że za dwie - to mówimy, że otrzymali właściwą liczbę maseczek. Nie ma już obowiązku meldunkowego więc nie wiemy, jak wiele osób mieszka w danym mieszkaniu. Musieliśmy mieć jakiś przelicznik. Wyszliśmy z założenia, że najbardziej wiarygodną liczbą jest ta, w której deklarujemy ile osób produkuje odpady w danym gospodarstwie domowym  – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Inni mieszkańcy wskazywali, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w niewłaściwy sposób pozostawiali maseczki. Zamiast wkładać je do poszczególnych skrzynek, zostawiali woreczki z zawartością na skrzynkach. To z kolei rodziło problemy i kłótnie wśród mieszkańców. Ktoś przywłaszczył sobie więcej, inny zaś nie dostał wcale.

Taka sytuacja miała miejsce między innymi w blokach przy ulicy Wojska Polskiego oraz w okolicach centrum.

Dlaczego doszło do zaniedbań?

- Podczas dystrybucji opieramy się na danych z Urzędu Miasta, a urząd na danych od zarządców. Czasami jest tak, że zarządcy nie podadzą informacji o konkretnej liczbie deklaracji w konkretnych mieszkaniach, a dysponujemy jedynie liczbą deklaracji na cały budynek. Wówczas o sposobie dystrybucji decyduje Urząd Miasta – wyjaśniła nam rzecznik prasowa Wojsk Obrony Terytorialnej w Olsztynie, Monika Jabłońska-Buder.

Istnieje zatem druga strona medalu, czyli błąd urzędników.

– Po raz pierwszy mamy do czynienia z taką sytuacją. Od momentu otrzymania informacji o tym że będziemy beneficjentami tej akcji, do momentu, gdy musieliśmy być przygotowani z dystrybucją, upłynęło mało czasu. Prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość, jeśli ktoś - mimo poprawnej deklaracji śmieciowej - otrzymał za mało maseczek. Przyczyną może być błąd w sporządzonej na tę okoliczność aplikacji, lub błąd ludzki, bo żołnierze mają pełne ręce roboty i mogą wrzucić do skrzynek niewłaściwą liczbę maseczek – przyznała rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Dlatego też miasto postanowiło wdrożyć system reklamacji. Jeżeli chodzi o pierwszy z opisywanych przypadków, to reklamacja będzie rozpatrywana negatywnie. Najpierw trzeba będzie zmienić deklarację i poinformować o tym gminę. Natomiast jeżeli pomyłka nastąpi z winy ratusza lub żołnierzy, wtedy będzie można wysłać reklamację na specjalny adres mailowy: maseczki@kryzys.olsztyn.pl, gdzie należy podać dokładny adres, liczbę dostarczonych maseczek, a także liczbę, która powinna być dostarczona zgodnie z deklaracją. Wszelkie inne formy reklamacji – telefoniczna, SMS-owa, facebookowa – nie będą rozpatrywane.

– Stworzyliśmy mail i zachęcamy mieszkańców do tego, aby się z nami przez niego kontaktowali w przypadku, jeżeli maseczki do nich nie dotarły lub przesyłka okazała się za mała. Będziemy każdą sprawę rozpatrywać indywidualnie, ale dopiero po świętach. Dopracowujemy teraz aplikację – zaznaczyła Marta Bartoszewicz.

Dodała, że kłopoty są widoczne zwłaszcza w przypadku wspólnot. Zarządca informuje urząd, ile osób mieszka w bloku, jednak urzędnicy nie mają danych, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców w danym lokum.

Jak dotąd do Olsztyna przyjechało ok. 100 tys. maseczek. Żołnierze rozdysponowali spółdzielniom 52 tys. maseczek a także dotarli do 50 tys. mieszkańców wspólnot i domków jednorodzinnych. Na maseczki oczekuje jeszcze ok. 60 tys. olsztynian oraz mieszkańcy gmin ościennych.

W czwartek o godzinie 14:00 miał dojechać kolejny transport maseczek. Jak na razie, nadal się nie pojawił.

– Czekamy na transport pozostałych maseczek. WOT i gminy ościenne są w pogotowiu. Gdy maseczki dotrą, wznowimy dystrybucję – wyjaśniła Marta Bartoszewicz.

kac, as

Komentarze (26)

Dodaj swój komentarz

 • Ja 2020-04-10 22:09:31 109.241.*.*
  Opłaty wnoszę za 3 osoby.Maseczkę dostałam 1 (jedną).Więc kto zawinił?
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • Zadowolony 2020-04-10 19:06:23 185.135.*.*
  A ja myślałem że jak tutaj w Olsztynie płacę podatki to dostanę maskę, okazuje się że ważniejsze jest gdzie wyrzucam śmieci.
  Odpowiedz Oceń: 0 2 Zgłoś treść
 • Emeryt 2020-04-10 13:46:56 176.221.*.*
  Maseczki nie chronią przed zakażeniem osób, które je noszą a jedynie ich otoczenie bo zapobiegają przenoszeniu drogą kropelkową. Wychodzi na to, że ci co płacą za śmieci innych nie zakażą ale sami mogą paść ofiarą tych co nie płacą. Gdzie tu jakakolwiek logika?
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść
 • 😡😡 2020-04-10 11:49:45 37.47.*.*
  maseczki dla wszystkich??? Gdzie i kiedy ?? Jakoś czarno to widze
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Damde 2020-04-10 10:51:20 88.156.*.*
  Co do liczby mieszkańców to ratusz posiada dane meldunkowe do których ma pełen dostęp. Jak podatki to wiadomo do kogo wysyłać, ale jeśli chodzi o maseczki to niestety już nie. Brawo ratusz, brawo włodarze, brawo WOT pełen profesjonalizm.
  Odpowiedz Oceń: 1 2 Zgłoś treść
 • omg 2020-04-10 10:22:20 31.135.*.*
  jest instrukcja, ale jak czytać nie potraficie, to jest strona z filmikiem, na której jest pokazane dla takich ludzi jak wy, jak założyć maseczkę. maska jest z fizeliny i to materiał, który przepuszcza najmniej cząsteczek z dostępnych materiałów, które można wyprać w 60 stopniach. debile
  Odpowiedz Oceń: 2 6 Zgłoś treść
 • dramat i wstyd 2020-04-10 10:13:19 95.160.*.*
  To coś to mają być maseczki? Nigdy czegoś takiego nie widziałem, to wygląda jak jakaś cerata, bądź podsufitka z poloneza lub plandeka z żuka. To jakaś parodia, jak coś takiego można dać ludziom??
  Odpowiedz Oceń: 7 3 Zgłoś treść
 • Kudi 2020-04-10 10:04:50 188.147.*.*
  W dupę se wsadcie te maseczki takiego badziewia dawno nie mialem w ręku , jak to się zakłada bo na pewno nie za uszy
  Odpowiedz Oceń: 5 1 Zgłoś treść
 • dfgthyjk 2020-04-10 10:04:03 37.30.*.*
  czemu tylko po jednej na osobę? one takie niezniszczalne? Kto na tym zarobił?? i ile? jaki koszt jednostkowy?
  Odpowiedz Oceń: 3 2 Zgłoś treść
 • Kkk 2020-04-10 09:51:48 88.156.*.*
  Nagórki maseczek żadnych nie dostały jak do tej pory
  Odpowiedz Oceń: 2 0 Zgłoś treść