Koronawirus. Czy Pierwsze Komunie Święte w Olsztynie zostaną odwołane? Jest decyzja

Koronawirus. Czy Pierwsze Komunie Święte w Olsztynie zostaną odwołane? Jest decyzja
W tym roku komunie w Olsztynie mogą zostać przełożone
Fot. Pixabay.com

Pierwsze Komunie Święte przypadają zwykle na okres majowy. Ze względu na epidemię koronawirusa, ich los był jednak niepewny. Archidiecezja Warmińska podjęła decyzję. Czy Komunie w regionie się odbędą? Są dwie możliwości.

Obok zbliżających się obrzędów Świąt Wielkanocnych pod znakiem zapytania stanęły również uroczystości Pierwszej Komunii Świętej.

- Na tą chwilę wszystkie spotkania z rodzicami oraz z dziećmi, przygotowującymi się do Pierwszej Komunii Świętej, zostały odwołane – powiedział nam rzecznik prasowy Archidiecezji Warmińskiej, ks. kan. Marcin Sawicki.

Planowane na okres majowy obrzędy miałyby zgromadzić w kościołach spore rzesze wiernych. Czy zatem i one zostaną odwołane? Okazuje się, że archidiecezja przewiduje dwie możliwości.

- Jeżeli po świętach wielkanocnych stan zagrożenia epidemiologicznego w Polsce nie zostanie odwołany, a dzieci nie wrócą do szkół, wówczas również uroczystości komunijne zostaną odwołane do czasu ustaniu epidemii. Sytuacja jest bardzo dynamiczna – skomentował ks. kan. Marcin Sawicki.

I dodał: - Jeśli natomiast stan ten zostanie odwołany, a dzieci pójdą do szkół, wtedy rodzice wraz z proboszczem danej parafii ustalą, w jakim terminie zorganizują Komunię oraz na jakich zasadach. Oczywiście wszystko odbędzie się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Rodzice dzieci, które w tym roku miały przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej będą mogli również zadecydować, aby w tym roku nie uczestniczyły one w obrzędach.

- Jeżeli stan zagrożenia epidemiologicznego po Wielkanocy zostanie zdjęty, a Komunie będą mogły odbyć się w terminie, będę chciała, aby moja córka wzięła w niej udział. Wątpię jednak, że dzieci pójdą do szkół po świętach. Pytanie również, czy restauracja, w której spotykamy się po uroczystości w kościele, nie wymówi nam do tego czasu terminu – skomentowała Danuta z Olsztyna, mama 10-letniej Nataszy.

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz