Kontrola Inspekcji Pracy w supermarkecie na obrzeżach miasta. Doszło do złamania prawa?

Kontrola Inspekcji Pracy w supermarkecie na obrzeżach miasta. Doszło do złamania prawa?
Łukasz Michnik i Piotr Ikonowicz interweniowali w supermarkecie, gdzie miało dochodzić do łamania prawa pracy
Fot. Łukasz Michnik

W lipcu w supermarkecie na obrzeżach miasta interweniował Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodziło o mobbing, który mieli odczuć byli już pracownicy. Kontrola Inspekcji Pracy wykazała liczne nieprawidłowości.

Przypomnijmy, w lipcu w jednym z supermarketów na obrzeżach Olsztyna interweniował Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodziło m.in. o mobbing, który mieli odczuć byli już pracownicy. Odpowiedzialna za ten proceder miała być kierowniczka, która kazała na siebie mówić „Królowa”.

– Pani kierownik ubliżała nam. Nasze godziny pracy były dziwnie ewidencjonowane, a nasze wynagrodzenia nie były do końca wypłacane, nie otrzymaliśmy całego wynagrodzenia – powiedziała jedna z kobiet.

Inna kobieta dodała: – No i wszyscy bali się przychodzić do pracy. Myślę, że kierowniczka nie jest świadoma, że krzywdziła ludzi. Padały wyzwiska. Każdy chował się na sklepie. Wykonywał zadania, żeby nie spotkać Karoliny.

– Za nadgodziny nie było w ogóle płacone. Mięso było sprzedawane nieświeże. Każdy miał wołać na kierowniczkę „Królowa” – przyznał mężczyzna.

W odpowiedzi kierowniczka wysłała byłym pracownikom pisma przedprocesowe.

Wzywam do natychmiastowego zaniechania naruszenia dóbr osobistych Pani Karoliny G. m.in. poprzez szkalowanie jej dobrego imienia w mediach społecznościowych i stronach internetowych oraz rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na jej temat oraz na temat jej zachowań i pracy jako kierownik Intermarche

- czytamy w uzasadnieniu.

Po interwencji Piotra Ikonowicza oraz Łukasza Michnika, koordynatora Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich na województwo warmińsko-mazurskie, którzy w lipcu przekazali informacje o możliwym łamaniu prawa pracy w placówce, do supermarketu weszli inspektorzy pracy, którzy przeprowadzili kontrolę.

- Udało się! Inspekcja Pracy na nasz wniosek przeprowadziła kontrolę w Intermarche i potwierdziła wskazywane przez nas nieprawidłowości – informuje Łukasz Michnika.

I dodaje: - W lipcu dostarczyliśmy Inspekcji informacje o łamaniu prawa pracy w zakresie zawierania umów zleceń i umieszczania przy nich klauzuli o karach pieniężnych, sposobu prowadzenia ewidencji czasu pracy, stanu bhp, zasad stosowania monitoringu oraz realizowania procedur antymobbingowych. Wszystkie zostały wykazane podczas kontroli. Teraz inspektor podejmie środki, by poprawić warunki zatrudnienia w zakładzie.

Odpowiedź od Państwowej Inspekcji Pracy otrzymał także Piotr Ikonowicz.

Należy bowiem zauważyć, iż w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami zastosowano przysługujące środki prawne leżące w kompetencji PIP, których celem była poprawa stanu prawnego i stanu bhp w firmie (...). Można tu wskazać, że wskutek zalecenia inspektora pracy wprowadzono procedurę antymobbingową (wynika z odpowiedzi pracodawcy), na brak której wskazujecie Państwo w kolejnym już wniosku

– napisali przedstawiciele PIP w odpowiedzi na pismo Piotra Ikonowicza.

Próbowaliśmy skontaktować się telefonicznie z przedstawicielami Intermarché, jednak bezskutecznie. W związku z tym poprosiliśmy mailowo o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Zgodnie z przepisami, inspektor pracy ma prawo, w ramach swoich kompetencji kontrolnych z zakresu prawa pracy, dokonać oceny, czy pracodawca przeciwdziała mobbingowi skutecznie, czy nie. Jednak nie ma możliwości zalecenia w ramach pokontrolnych środków prawnych konkretnych sposobów zapobiegania mobbingowi, bo nie jest to w prawie pracy bezpośrednio uregulowane.

Czytaj również:

Piotr Ikonowicz, Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich, interweniował w Olsztynie [WIDEO]

Kierowniczka supermarketu na obrzeżach Olsztyna wysłała do byłych pracowników pisma przedprocesowe

2147382000

Udało się! Inspekcja Pracy na nasz wniosek przeprowadziła kontrolę w Intermarche i potwierdziła wskazywane przez nas...

Opublikowany przez Łukasza Michnika Poniedziałek, 22 listopada 2021

Komentarze (28)

Dodaj swój komentarz

 • Z Bajkowej 2021-11-23 11:39:28 195.191.*.*
  Dlatego nie robie zakupów w tym sklepie, gdzie wyzyskiwani są ludzie. Gardzę taką patologią.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 4
 • hahaha 2021-11-23 11:35:31 88.156.*.*
  Społeczny Rzecznik Praw Obywatelskich? Co to za durne tytuły? Sam się tak nazwał?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 6
 • Janusz Pisiewicz 2021-11-23 11:27:17 95.160.*.*
  Tak wygląda "Rynek pracownika", po olsztyńsku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 1
 • Młoda 2021-11-23 11:26:15 31.60.*.*
  Robię zakupy w tym sklepie od początku jego powstania. Nigdy nie kupiłam mięsa, które byłoby nieświeże. To kłamstwo. Ta sieć sklepów znana jest w Polsce z tego że sami rozbierają tuczniki w sklepie i sami wytwarzają wyroby. Mięso i wędliny sprzedawane jest bezpośrednio klientom.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 17
2147382000
2147382000