Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2023-11-25 13:33

Mateusz Sikorski

Jedno kliknięcie i ''robisz co chcesz''. Aplikacje mobilne podolsztyńskich gmin ułatwiają życie mieszkańcom [WIDEO]

Jedno kliknięcie i ''robisz co chcesz''. Aplikacje mobilne podolsztyńskich gmin ułatwiają życie mieszkańcom [WIDEO]
Jednym z miejsc, które w ostatnim czasie wprowadziło specjalną aplikację, jest gmnia Barczewo
Fot. Kadr z filmu promocyjnego aplikacji Gmina Barczewo

Wiek XXI przynosi wiele wyzwań oraz zmian. Choć najważniejsze zdobycze technologii, jak komputer czy Internet, powstały kilkadziesiąt lat temu, to właśnie ostatnie dwie dekady przyniosły największy ich rozwój. Obecnie większość z nas ma w kieszeni narzędzie, które kilkadziesiąt lat temu było elementem science-fiction osadzonego setki lat w przyszłości. Dzięki postępującej cyfryzacji informacje o lokalnej społeczności mamy na wyciągnięcie ręki – wszystko, dzięki aplikacjom mobilnym.

reklama

W takie innowacyjne rozwiązanie zainwestowała ostatnio gmina Barczewo. Aplikacja, nazwana po prostu „Gmina Barczewo”, wprowadza mieszkańców podolsztyńskiego terenu w XXI wiek. Interfejs posiada wiele modułów, po naciśnięciu których, przenosimy się do interesującej nas podstrony. Znajdziemy tam aktualności, powiadomienia, informacje o Barczewie, kalendarz wydarzeń, harmonogram wywozu odpadów, informacje turystyczne, ogłoszenia urzędu miejskiego i informacje sołeckie. Jest możliwość zgłaszania problemów, odbioru komunikatów Regionalnego Systemu Ostrzegania i kilka innych ważnych modułów.

Aplikacja „Gmina Barczewo” oferuje błyskawiczny dostęp do lokalnych aktualności, wydarzeń oraz informacji z Biuletynu Informacji Publicznej. Niezmiernie ważny jest także moduł „zgłoś problem”. Pozwala on w bardzo prosty sposób zgłosić różne trudności lub usterki. Może to być np. dziura w chodniku, awaria oświetlenia, dewastacja mienia publicznego czy jakaś inna niebezpieczna sytuacja. Informacje zostają przekazane do odpowiednich jednostek i w miarę możliwości rozwiązany lub przekazywany np. służbom powiatowym.

Należy zaznaczyć także, że aplikacja, choć ma na celu powiadamianie mieszkańców, stanowi także doskonały punkt informacyjny dla turystów z całej Polski. W przeznaczonym do tego module znajdziemy mapę całej gminy, a obok niej punkty ukazujące się po wyborze kategorii. Bazę noclegową, restauracje, szlaki kajakowe, piesze, rowerowe, galerie, muzea, zabytki, a nawet apteki można odszukać właśnie na tej mapie. Użytkownicy aplikacji znajdą w niej także rozkład jazdy MPK. Aplikację pobrać mogą zarówno użytkownicy iPhone'ów, jak i telefonów z systemem Android

Aplikacja „Gmina Barczewo” jest stale rozwijana i usprawniana. Wszystko po to, by zapewnić jej użytkownikom jak najlepszy dostęp do informacji i wiadomości z gminy. Nie jest to jedyny samorząd, jaki postawił na cyfryzację.

Leżące na południe od Olsztyna gminy Stawiguda oraz Olsztynek korzystają z aplikacji, która zrzesza samorządy z całej Polski. W dużym sensie ma ona podobną funkcjonalność do aplikacji gminy Barczewo – z racji na dużą liczbę samorządowych klientów jest jednak ograniczona. Nie znajdziemy w niej takich rzeczy, jak mapa gminy z zaznaczonymi punktami turystycznymi, czy kalendarz najbliższych wydarzeń.

Swoją aplikację posiada także gmina Gietrzwałd. Znajdziemy w niej informacje dotyczące położonych na jej terenie instytucji, urzędów oraz przedsiębiorstw. Mieszkańcy mogą tam także sprawdzić aktualności z portalu miejskiego oraz przejrzeć lokalne ogłoszenia.

Dwa spośród samorządów, z którymi kontaktowała się redakcja portalu Olsztyn.com.pl, nie posiada tego typu aplikacji mobilnych.

- Gmina Świątki na chwilę obecną nie posiada aplikacji mobilnej – przekazuje Agnieszka Orłowska z urzędu gminy. - Niestety nie jestem w stanie powiedzieć czy i ewentualnie kiedy zostanie wprowadzona. Mieszkańcy korzystają ze strony internetowej oraz kontaktu bezpośredniego.

Podobna sytuacja miejsce ma w gminie Jonkowo.

- Gmina posiada uruchomiony portal e-usługi mieszkańca, na którym po założeniu konta można załatwić wszystkie sprawy urzędowe – przekazał Stanisław Drzewiecki z tamtejszego urzędu. - Gmina posiada także stronę, na której znajdują się wszystkie informacje z życia gminy.

Być może wraz z postępem czasu te, jak i wiele innych samorządów, gdzie nie ma jeszcze ułatwiających mieszańcom funkcjonowanie w gminie aplikacji, pójdzie w ślady Barczewa i pozostałych urzędów.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • wyborca PiS 2023-11-28 14:39:17 176.221.*.*
  Nie można robić co się chce! Muszą być liczne zakazy i nakazy naszej Partii!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • KawinSpajci 2023-11-27 10:41:01 188.125.*.*
  A w Olsztynie tymczasem nawet nie można doczekać się na podłączenie wody i kanalizacji do budynków w CENTRUM! Witamy w metropolii XV wieku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • loii 2023-11-27 08:58:48 95.160.*.*
  ...a Olsztyn ma tramwaje i "wspaniały " system sterowania światłami na skrzyżowaniach . Każde skrzyżowanie żyje własnym życiem i dzięki nim mamy wspaniałe korki!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Łubudubu 2023-11-26 21:45:57 46.113.*.*
  Za to olsztyn posiada ZDZiT. Tam systemy są nie do shakowania, i formacja jest szybką, czytelna ixku zadowoleniu mieszkańców. Łubudubu
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Marek 2023-11-25 14:42:24 5.173.*.*
  Barczewo ma Olsztyn jak zawsze zacofany niczym kurpiowska wioska
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 2

www.autoczescionline24.pl