Jak planowany budżet widzą olsztyńscy radni?

Jak planowany budżet widzą olsztyńscy radni?
Poprosiliśmy kilku radnych o wyrażenie swojej opinii nt. projektu budżetu Olsztyna na 2021 rok
Fot. UM Olsztyna

2 grudnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, na konferencji on-line opowiedział o planowanym budżecie miasta na 2021 rok. Dzisiaj zapytaliśmy radnych, co sądzą o tym projekcie. Radni zgodnie przyznali, że jest to trudny czas, jednakże inaczej widzą przyczyny.

O projekcie budżetu pisaliśmy już w artykułach pt. „Tak źle jeszcze nie było. Blisko 100 mln zł deficytu w budżecie Olsztyna na przyszły rok” oraz „Budżet Olsztyna. Jesteśmy pod ścianą!”.

Jak wynika z danych, dochody miasta osiągną poziom 1,504 mld zł. Jednakże wydatki wzrosną do poziomu 1,601 mld zł. Tym samym będziemy mieli blisko 97 mln zł deficytu.

Zapytaliśmy olsztyńskich radnych, co sądzą nt. budżetu miasta.

Paweł Klonowski / Klub Radnych Platformy Obywatelskiej .Nowoczesna Koalicja Obywatelska

Od trzech lat, od kiedy jestem radnym, jest to najtrudniejszy budżet. Trzeba powiedzieć jasno, że ta sytuacja ma miejsce w całej Polsce, nie tylko w Olsztynie. Nie jest to na pewno przyjemność pracować nad takim budżetem. Nikt nie zakładał, że samorząd będzie miał mniejsze wpływy, a w dodatku dochody ograniczy epidemia. Będziemy musieli znaleźć dodatkowe środki na płace czy energię elektryczną. Przed miastem stoją duże wyzwania: budowa linii tramwajowej czy remont hali Uranii. Decyzja o braku kontynuacji byłaby z dużą szkodą dla miasta. Tyle lat zabiegaliśmy, żeby była odnowiona, jakbyśmy teraz ją odwołali, to byśmy stracili niepowtarzalną szansę. Samorząd ma bardzo ograniczone źródła dochodów. Wyczerpaliśmy swoje możliwości. Najłatwiej zyskać pieniądze z podatków lokalnych, jednak nie mamy tutaj możliwości manewru, gdyż ludzie zostali bardzo ciężko dotknięci skutkami pandemii.

 

Krzysztof Narwojsz / Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości

Miasto żyje praktycznie z subwencji. Uważam, że jest za mało inwestycji w Olsztynie. Nie chodzi mi o budowę mieszkań, tylko o ściągnięcie do miasta dużych inwestorów gwarantujących nowe miejsca pracy. Nie ma promocji gospodarczej. Na promocję w tym roku było przeznaczone tylko 50 tys. zł. Uważam, że jest to za mała kwota, aby ściągnąć kapitał, żeby firmy chciały inwestować w Olsztynie. Jestem za tym, żeby zlikwidowano MOK. Pieniądze z MOK-u powinny zostać przeznaczone na promocję miasta.

Dla prezydenta jest zawsze za mało pieniędzy. Nigdy mu się budżet nie domykał. Moim zdaniem jest słabym menedżerem. Nie potrafi ściągnąć dużych inwestycji. I zwala wszystko na rząd. Nie jest to prawdą, bo rząd przeznaczył duże pieniądze, np. 15 mln zł na halę Uranię.

 

Krystyna Flis / Klub Radnych Demokratyczny Olsztyn

Kołdra w tym roku jest bardzo krótka, a wydaje się, że będzie jeszcze krótsza. Budżet na pewno nie jest zadowalający dla nikogo. Widać to po deficycie i różnych zobowiązaniach. Na oświatę wydajemy bardzo dużo pieniędzy. Zawsze oświata pochłaniała blisko połowę budżetu. Podniesione zostały płace minimalne, zwolniono z podatków. Potrzeb jest bardzo dużo, a z drugiej strony nie można zrezygnować z takich rzeczy jak sprawy kulturalne.

Dopiero niedawno dostaliśmy budżet i pewnie wszystkie komisje będą analizowały, jak można by przynajmniej parę groszy przekazać na najpilniejsze sprawy, chociażby na żłobki. Nie stać nas na oddawanie kilkunastu milionów, żeby nie zrealizować trakcji tramwajowej. Wszyscy oczekują od miasta, aby był taki obiekt jak Urania. Jeżeli jest taka sytuacja, że dostaliśmy pieniądze od marszałka, to powinniśmy dążyć do wykonania tej inwestycji.

Galeria

Komentarze (11)

Dodaj swój komentarz

 • nikt ważny 2020-12-03 10:51:01 83.23.*.*
  Na 25-cioro tylko Troje Radnych miało odwagę powiedzieć swoim Wyborcom co sądzą o przyszłym budżecie Olsztyna?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • milion pięćset 2020-12-02 21:06:57 198.16.*.*
  A 1 milion 500 tysięcy na aktualizacje projektu przebudowy Uranii. Można za to żyć do końca świata...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 1
 • Starsza pani 2020-12-02 20:22:46 46.186.*.*
  Nic nie mówią o tym że wydali 50 tys zł na opracowanie planu utworzenia centrum usług wspólnych Olsztyna które to centrum ma przynieść miastu oszczędności.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
 • anita11 2020-12-02 19:57:17 81.190.*.*
  Na przyszłość zastanówcie się na kogo głosujecie, bo większość radnych jest po kilka kadencji ,za długo
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • WSTYD 2020-12-02 19:50:01 207.244.*.*
  Prezydent i radni PO postawili najsłabszych mieszkańców pod ścianą: podwyższamy wam o 130% opłaty za żłobki, za śmieci, podatki, za komunikację - a jak wam sie nie podoba to nie korzystajcie..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Ryszard Hochwander 2020-12-02 19:46:17 88.156.*.*
  Szanowni radni.Nie tędy droga. Inwestycje są realizowane bo mają dofinansowanie z Unii. Niestety nie przyniosa wartości dodanej. lepiej było zbudować, uzbroić strefy przedsiębiorczości, spróbować przejąc teren do obwodnicy, dofinansować kapitał ludzki. A tu jest jak w Misiu Bareji. Ryszard: Powiedz mi, po co jest ten tramwaj? Hochwander: Właśnie po co? Ryszard: Otóż to, nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten tramwaj? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest mi (tramwaj) na skalę naszych możliwości....
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
 • Młoda 2020-12-02 18:41:27 5.173.*.*
  Wybudowanie II linii tramwajowej i Hali Uranii to cel Grzymowicza. Realizacja tych inwestycji zrealizowana będzie kosztem innych dziedzin życia publicznego (kultura, oświatą, sport). Ale to dla Grzymowicza nie ma to znaczenia. Po trupach mieszkańców chce zapisać się w pamięci ludzi jako...? No właśnie jako kto? Na pewno daleko mu do burmistrzów z okresu zaborów nie mówiąc już o wielu prezydentach po 1990. Marzy mu się zapewne pomnik? Ale chyba nikt mu go nie postawi. Nie ten charakter i nie te dokonania.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 4
 • MP 2020-12-02 17:32:20 88.156.*.*
  Gospodarz Olsztyna który za trzy lata będzie należał do PO i będzie chciał kandydować do sejmu jest słabym managerem. Zamiast inwestować w infrastrukturę, uzbrojenie terenów ,drogi i inne obiekty które ściągną inwestorów którzy będą tutaj płacili podatki woli wyprzedawać majątek Wszystkich Olsztyniaków .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
 • Podpis 2020-12-02 16:45:58 5.173.*.*
  „ Jestem za tym, żeby zlikwidowano MOK.” To się nazywa plan na kulturę. Pasuje do większej koncepcji partii rządzącej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 4