Dziś jest: 24.06.2024
Imieniny: Danuty, Jana
Data dodania: 2024-06-09 08:11

Aleksandra Sawczuk

Jak oddać ważny głos w wyborach do europarlamentu?

Jak oddać ważny głos w wyborach do europarlamentu?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Niedziela (9 czerwca) to dzień, kiedy Polacy wybiorą spośród 1020 kandydatów, 53 przedstawicieli naszego kraju, którzy zasiądą w Parlamencie Europejskim. Warto pamiętać, że głosowanie, w zależności od państwa, rozpoczęło się już 6 czerwca. Przedstawiamy zasady, dotyczące trwających wyborów.

reklama

1020 kandydatów z całej Polski

Parlament Europejski to jedyne na świecie ponadnarodowe zgromadzenie, obsadzane w wyborach bezpośrednich.

W dniach 6-9 czerwca ponad 350 milionów Europejczyków zdecyduje, kto spośród kandydatów obejmie urząd europosła. Najwcześniej zagłosują wyborcy w Holandii.

Każdy kraj posiada, uzależnioną od liczby ludności, liczbę posłów w Parlamencie Europejskim. Polsce przypadają 53 mandaty. Zgodnie z zasadami, kandydatowi z największą liczbą głosów przysługuje pierwszeństwo w ostatecznym podziale, który odbywa się po selekcji komitetów, nieprzekraczających 5-procentowego progu w skali kraju.

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, w naszym kraju zgłoszono 1020 kandydatów, ubiegających się o urząd europosła. Przeliczając to na liczbę mandatów, na jedno miejsce przypada średnio 19 chętnych.

Według przepisów kodeksu wyborczego, komitety mają obowiązek umieszczenia na listach co najmniej 35 procent kobiet. W tegorocznych wyborach poziom plasuje się na poziomie 47 procent. Najwięcej kobiet znalazło się na listach Lewicy. Warto wspomnieć, że w Polsce rejestrację uzyskało 40 komitetów.

Kiedy i gdzie głosujemy?

Głosowanie odbywa się w lokalach obwodowych komisji wyborczych, czynnych w godzinach 7-21. Przyporządkowanie następuje na podstawie miejsca stałego zamieszkania. Lista okręgów znajduje się pod wskazanym linkiem: wybory.gov.pl w zakładce „twoje dane”.

Mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego oraz podlaskiego głosują na kandydatów, startujących z okręgu nr 3. Szczegółowy spis osób, ubiegających się o funkcję europosła, można również znaleźć na wskazanej wyżej rządowej stronie internetowej.

Prawo do głosowania posiadają osoby, które najpóźniej w jego dniu ukończyły 18 lat.

Karta do głosowania i weryfikacja tożsamości

Zasady oddawania głosu na otrzymanej karcie nie odbiegają od normy. Obok nazwiska wybranego kandydata należy postawić znak „X”. Aby głos był ważny, symbol można wykorzystać tylko raz.

Członkowie komisji wyborczej mają obowiązek sprawdzenia tożsamości głosujących, więc do lokalu trzeba udać się z dowodem osobistym bądź paszportem.

Głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania

Warto wiedzieć, iż w przypadku wyborów do europarlamentu możliwe jest głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania.

Do 6 czerwca należało uzyskać zaświadczenie we właściwym urzędzie gminy (w którym jest się ujętym z spisie wyborców). Posiadając dokument, możliwe jest głosowanie w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

W sytuacji, kiedy wyborca zamierza jednorazowo skorzystać z głosowania poza miejscem zameldowania, czy stałego zamieszkania, wymagane było złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania (również do 6 czerwca, w formie papierowej bądź elektronicznej).

Osoby zmagające się z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym lub znacznym, mogą skorzystać z głosowania korespondencyjnego. Wymogiem do użycia przedstawionej formy było zgłoszenie zamiaru komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów.

Cisza wyborcza rozpoczęła się 24 godziny przed głosowaniem.

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz

 • 🤣 2024-06-09 23:39:09 5.173.*.*
  Najbardziej cieszy mnie wynik tęczowych zboków.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
 • Remo 2024-06-09 23:14:14 46.205.*.*
  Patrząc na układ sił w PE to koniec rządów eko zamordystów, którzy od tylu lat terroryzowali mieszkańców Europy!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • • • 2024-06-09 21:54:25 31.0.*.*
  Piękne wiadomości z Niemiec i Francji..
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 5

www.autoczescionline24.pl