Jonkowo jest jedną z ościennych gmin Olsztyna – oba obszary działają na zasadzie ścisłej współpracy. Od początku roku ruszyła linia autobusowa nr 145 – trasa rozpoczyna się na pl. Roosevelta, a kończy w Jonkowie. Dzięki temu, mieszkańcy gminy są skomunikowani z miastem. Jonkowo bierze także udział w dyskusjach na temat wariantu przebiegu obwodnicy Olsztyna, aby wykorzystać tereny inwestycyjne.
- W "żółtym wariancie" widzimy więcej potencjału. Na wysokości Warkał (powiat olsztyński, gmina Jonkowo - red.) będzie duży węzeł, który wejdzie w węzeł kudypski. To spowoduje, że większa część mieszkańców gminy, będzie mogła wykorzystać ten wariant, aby wyjechać do Olsztyna, bo zjazd będzie w Redykajnach – tłumaczy Jatkiewicz. - Widzimy możliwość potencjalnych terenów inwestycyjnych przy tej obwodnicy.
Gutkowo stanowiło do lat 80. XX w. wieś przynależącą do gminy Jonkowo. Aktualnie część Gutkowa stanowi osiedle Olsztyna.
- Wiemy, że Olsztyn nie ma zakus ku temu, żeby resztę Gutkowa, należącą do gminy Jonkowo, przejąć - mówi wójt.
Jonkowo podjęło także współpracę ze Starostwem Powiatowym, aby zmodernizować łącznik gminy z Olsztynem: - W tym roku zrobimy blisko 1 km nawierzchni asfaltowej i będziemy, w możliwych miejscach, ją poszerzać - powiedział Jatkiewicz.
Jak mówi wójt, są także plany promocji gminy, np. za pomocą... porzeczek. Jonker to wczesna odmiana owocu, a samorząd Jonkowa, widzi w tym potencjał marketingowy.
- Wracamy do Napoleoniady. Chcemy, żeby to wydarzenie cyklicznie miało miejsce na terenie gminy Jonkowo – zapowiada Jacek Jatkiewicz.
Przypomnijmy: w 1807 roku wojska napoleońskie stoczyły wygraną bitwę z Rosją pod Jonkowem. Tam także nocował Napoleon Bonaparte. Napoleoniada to inscenizacja historycznej bitwy.
Na terenie gminy prężnie działają także inicjatywy kulturalne. Gminny Ośrodek Kultury w Jonkowie przeszedł gruntowny remont – odświeżono wnętrze oraz wyposażenie. Aktywnie działa także Teatr Węgajty, który organizuje coroczny festiwal "Wioska Teatralna" od 2003 roku (to tygodniowy cykl wydarzeń – spektakli, koncertów i warsztatów).
- Potencjał stowarzyszeń jest ogromny – podkreśla wójt Jonkowa.
Zdaniem Jatkiewicza, gmina ma potencjał turystyczny, czego przykładem jest agroturystyka z plantacją lawendy.
Gmina planuje także pozyskać środki na utworzenie skate parku.







Komentarze (12)
Napisz komentarz-
[email protected]
2025-04-25 16:31
SBecja i pederaści kasują wpisy poparcia dla Nawrockiego. Panika bo wygrana obozu patriotycznego pewna.
Odpowiedz
1 0
-
Mieszkanka okoliczne
2025-04-14 18:10
WSZĘDZIE FOTOWOLTAIKA........ TAKI TO PIĘKNY AGROTURYSTUCZNY KRAJOBRAZ BĘDZIE.....
Odpowiedz
1 3
-
Mieszkaniec okoliczn
2025-04-14 17:47
I plantacja fotowoltaiki........
Odpowiedz
1 2
-
Sługa chłopską
2025-04-13 12:10
Co to artystko. Jak długo będziesz usuwać wpisy.
Odpowiedz
5 0
-
Wieś na Wieś
2025-04-13 10:11
Do Holowni. Panie Holownia czy Mikolaj Kopernik była kobietą a ziemia jest płaska. Kandydat na prezydenta musi wiedzieć. Ponieważ wieśniaki z olsztynskiego ratusza twierdzą że była kobietą a ziemia jest płaska a jak Pan Panie Holownia myśli.
Odpowiedz
1 0
-
Nie dla Bonżura
2025-04-12 20:25
Szanowna Redakcjo, uprzejmie dziękuję za wywiad. Merytoryczny. Przypominam że PiS wygrał wybory do Sejmu w 2023 roku na Warmii i Mazurach. Powtórzmy to 18 majac2025 roku. Przypominam, iż Mentzen chce 10lat więzienia za usunięcie ciąży w wyniku gwałtu! To Platforma promuje od wielu lat osoby LGBT+. Apeluje do wszystkich kobiet i zdroworozsądkowych osób do nie głosowania na kandydata Platformy ! Kobiety za rządów Platformy nie mogą doczekać się nowelizacji aborcji. Nie możemy pozwolić aby przeciwnik kobiet Rafał Trzaskowski wygrał.
Odpowiedz
11 51
-
Nie dla Bonżura
2025-04-12 20:17
Do mieszkańców gminy Jonkowo! Nie czytajcie wpisów osoby o IP 194.127. To złodziej nicków. Jego idea fix to krytyka Jana Pawła II. Wszędzie widzi pedofilię w kościele katolickim Naszego papieża nazywa pedofilem . Proszę o krytykę na portalu tej osoby
Odpowiedz
9 41
-
Ehh
2025-04-12 15:14
Mieszkańcy Warchał w gminie Jedwabno pewnie przecierają oczy ze zdumienia, bo pierwsze słyszą o jakimś węźle w okolicy...
Odpowiedz
14 0
-
Nie dla Bonżura
2025-04-12 13:35
Szanowna Redakcjo, uprzejmie dziękuję za wywiad. Merytoryczny. Przypominam iż wg doniesień PAP kandydat pisu Nawrocki był ochroniarzem w agencji towarzyskiej swojego przyjaciela - karanego za zmuszanie do prostytucji Wielkiego Bu. Przypominam, iż Mentzen chce 10lat więzienia za usunięcie ciąży w wyniku gwałtu! Szkoda, że nie 10lat za sex męsko męski żonatych mężczyzn! Krążą plotki iż niektórzy żonaci wstydzą się wypiąć kobiecie by wydoić prostatę… mniejsza! Apeluje do wszystkich kobiet i zdroworozsądkowych osób do głosowania na mniejsze zło jakim jest Rafał Trzaskowski! Nie możemy pozwolić by przeciwnicy kobiet, czy bajkopisarze obiecujący cuda jak Mentzen wygrali.
Odpowiedz
35 14
Napisz komentarz